Grlić Radman: ‘Nismo uspjeli doći do djece. Imaju hrvatske isprave, smatramo ih državljanima RH’

zambija
Foto: mwebantu, fah; Fotomontaža: narod.hr

“Djeca su hrvatski državljani i imaju hrvatske dokumente i naš je idući korak pronaći ih i zaštititi ih”, rekao je ministar Gordan Grlić Radman na pitanje o tome kako će se i hoće li se Ministarstvo vanjskih poslova pobrinuti za djecu koju je osam Hrvata posvojilo u DR Kongu”, nakon što je na zahtjev državnog tužitelja u Zambiji obustavljen sudski proces protiv hrvatskih državljana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Afera Zambija: Legalizaciju isprava iz Konga zaobišli i uhićeni i hrvatski sudovi iako postoje jasne upute

>Zaokret u aferi Zambija: Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo – dokumenti o posvajanju nisu odgovarajuće legalizirani

>Pilatovsko priopćenje Vrhovnog suda o aferi Zambija: Evo što je sporno

“U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć”, kazao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kolega Klasić koji je bio tamo javio je da je odbačena optužnica i pretpostavljamo da nije bilo inkriminirajućih dokumenata. Sljedeći naš korak je istražiti i zaštititi djecu koja imaju hrvatske dokumente. Mi smo bili stalno uz hrvatske građane. Imali su konzularnu zaštitu”, dodao je ministar Gordan Grlić Radman. “Ja ne mogu dati više informacija od onoga što je u našoj nadležnosti. Mi smo uložili napore da dobiju odgovarajućeg odvjetnika. Iako su ga oni sami platili, pomogli smo da ga dobiju”, dodao je.

“Naš je kolega tražio da posjeti djecu, no u Zambiji ne možemo to vlastima narediti”

“Djeca su hrvatski državljani i imaju hrvatske dokumente i naš je idući korak pronaći ih i zaštititi ih. Uz sve napore do sada nismo uspjeli doći do njih. Treba pozdraviti činjenicu da su Hrvati pušteni i da moraju napustiti zemlju.” Napomenuo je kako činjenica da još nisu stupili u kontakt s djecom pokazuje da nije sve riješeno još. “Naš je kolega tražio da posjeti djecu, no u Zambiji ne možemo to vlastima narediti. Molili smo ih da se to dopusti, no to još nije bio slučaj”, nastavio je Grlić Radman na konferenciji za medije.

Na pitanje novinara kako komentira da je sudac rekao da to nije oslobađajuća presuda nego prekid postupka naglasio je kako su Hrvati “pritvoreni pod određenim optužbama. U meritum stvari nismo ulazili niti smijemo ulaziti”. Kako je objasnio u to ulazi pomoć u traženju odvjetnika, inzistiranje na uvjetima u kojem će biti naši državljani. O eventualnoj lošoj praksi suda u Zlataru rekao je da su se “nadležne institucije očitovale”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je također dodao da će troškove avionskih karata pokriti Republika Hrvatska.

Obustava sudskog procesa

“Podsjećamo kako je hrvatskim državljanima od prvoga dana pružena konzularna pomoć sukladno Ustavu RH i Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima. S ciljem osiguranja pravičnog suđenja, humanog postupanja i zaštite najboljih interesa hrvatskih državljana, ostvareni su brojni kontakti i obavljeni razgovori ministra vanjskih i europskih poslova Grlića-Radmana i ministra pravosuđa i uprave Malenice te hrvatskih diplomatskih i konzularnih predstavnika s najvišim razinama vlasti Zambije. Usto, intenzivno se komuniciralo i sa šefom EU Delegacije u Lusaki kao i predstavnicima EU-a i međunarodne zajednice”, kazali su iz MVEP-a prije konferencije za medije.

Podsjetimo, Zambija je na današnjem ročištu putem državnog tužitelja Mahapea Libakenia zatražila obustavu postupka protiv osmero Hrvata. Sudac Dominic Makalicha, koji je odobrio zahtjev naglasio je da obustava nije oslobađajuća presuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednje ročište u ovom postupku trebalo se održati u zambijskom gradu Ndoli 23. siječnja no, odgođeno je zbog odsutnosti suca. U suđenju za četiri hrvatska bračna para optužena za trgovinu djecom, prema posljednjim informacijama, tužiteljstvo je pripremilo čak šest novih svjedoka, među kojima je trebala biti i majka jednog djeteta iz DR Konga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.