Hrvati se zaista imaju čime ponositi, a jedna od nepoznatih činjenica za veliki ponos našem narodu jest ta da su upravo Hrvati grada Dubrovnika prvi u Europi zabranili prodaju robova, a time vjerojatno i u svijetu.
Na današnji dan prije šest stoljeća, Dubrovačka Republika je zabranila trgovinu robljem. Veliko vijeće Dubrovačke Republike, koje je tada činilo 78 vijećnika, donijelo je 27. siječnja 1416. odluku za koju je glasalo 75 njih, a koja je već sutradan stupila na snagu. Odluka određuje da se „ni jedan naš državljanin ili stranac, i svaki onaj koji se smatra Dubrovčaninom, ni na koji način ili pod kojim izgovorom ne usudi ili drzne kupovati ili prodavati roba ili ropkinju ili biti posrednik pri takvoj trgovini, niti imati društvo ili dioništvo u takvom poslu”.
Posebno je zanimljivo, i time se trebamo ponositi, da je Dubrovačka Republika time postala prva zemlje u Europi koja je zabranila trgovinu ljudima i ropstvo. U ostatku Europe ono je bilo dozvoljeno sve do početka 19. stoljeća.
Robovlasništvo je doživjelo procvat u 15. stoljeću kada su europski trgovci počeli prodavati tamnoputo stanovništvo iz Afrike. Robovi su se koristili i u Europi, ali najviše u Sjevernoj i Južnoj Americi gdje su radili teške poslove bez osnovnih uvjeta za život.
Masovniji pokreti za ukidanje ropstva pojavili su se krajem 18. stoljeća. To je više od 300 godina od njegova ukidanja u Dubrovačkoj Republici. Velika Britanija ukinula je trgovinu robljem 1833. godine, a SAD po završetku Američkog građanskog rata 1865. godine. Posljednja država koja je to službeno učinila bila je Mauretanija 1981. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dubrovniknet.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.