Nedjelja, 26 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:
ZANIMLJIVOSTI

12 manje poznatih činjenica o inauguracijama u SAD-u

Podijeli

Donald Trump postao je 47. predsjednik SAD-a, time tek drugi drugi predsjednik, nakon Grovera Clevelanda, koji je služio dva neuzastopna mandata kao predsjednik – 45. i 47.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inauguracija je održana u zatvorenom, a zadnji je put to učinjeno prije gotovo 40 godina. Temperature zraka u Washingtonu su bile niske, a toj odluci kumovali su i sigurnosni razlozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Trumpovu inauguraciju došli su i svi njegovi živući prethodnici: Joe Biden, Barack Obama, Bill Clinton i George W. Bush.

47 predsjednika, ali 40 inauguracijskih govora

1. Donald Trump prisegnuo je kao 47. predsjednik SAD-a, ali je četrdeseta osoba koja je održala inauguracijski govor. John Tyler, Millard Fillmore, Andrew Johnson, Chester Arthur i Gerald Ford bili su potpredsjednici koji su preuzeli predsjedničku dužnost nakon smrti ili ostavke predsjednika. Nikada nisu pobijedili na izborima, pa stoga nisu održali inauguracijski govor. Grover Cleveland imao je dva neuzastopna mandata kao predsjednik, zbog čega se broji kao dvadeset drugi i dvadeset četvrti predsjednik Sjedinjenih Država. Trump je iz istog razloga 45. i 47. predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Svi osim dvojice izabranih predsjednika položili su prisegu u Washingtonu, DC. Washington nije postao glavnim gradom nacije sve do 1800., neposredno prije nego što je Thomas Jefferson prisegnuo kao treći predsjednik.

George Washington je prvi put položio prisegu 1789. u Federal Hallu u New Yorku, koji je tada bio glavni grad Sjedinjenih Država. Glavni grad je sljedeće godine premješten u Philadelphiju, pa je Washington prisegnuo za svoj drugi mandat 1793. u Senatskoj dvorani Kongresne palače u Gradu bratske ljubavi.

Izvor: iStock by Getty images

John Adams prisegnuo je za predsjednika 1797. u Zastupničkoj dvorani Kongresne palače u Philadelphiji. Od tada, svaki izabrani predsjednik prisegnuo je u Washingtonu. (Četvorica potpredsjednika položila su prisegu izvan Washingtona nakon smrti aktualnog predsjednika.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednička prisega zapisana u Ustavu SAD-a

3. Predsjednička prisega je zapisana u Ustavu SAD-a. Članak II., odjeljak I. Ustava propisuje: „Prije nego što preuzme izvršavanje svoje dužnosti, mora položiti sljedeću prisegu ili izjavu: — ‘Svečano se zaklinjem (ili izjavljujem) da ću vjerno obnašati dužnost predsjednika Sjedinjenih Američkih Država i da ću, koliko je u mojoj moći, očuvati, štititi i braniti Ustav Sjedinjenih Država.’” Iako prisega ima samo trideset i pet riječi, predsjednici i glavni suci ponekad je izgovore pogrešno. Samo pitajte Baracka Obamu i Johna Robertsa.

>Trump se vraća u Bijelu kuću: Kako će izgledati inauguracija

4. Jedna osoba je i položila predsjedničku prisegu i provodila je. William Howard Taft prisegnuo je kao dvadeset sedmi predsjednik SAD-a 4. ožujka 1909. Dvanaest godina kasnije postao je deseti predsjednik Vrhovnog suda. Tijekom svojih devet godina na toj poziciji, prisegu je primio od Calvina Coolidgea (1925.) i Herberta Hoovera (1929.). Taft drži i dvije druge značajne razlike. Bio je najteži američki predsjednik, težio je više od 135 kilograma. Također je bio posljednji predsjednik s brkovima, piše CFR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: iStock by Getty images

Najviše inauguracija bilo je u ožujku

5. Glavni sudac Vrhovnog suda SAD-a John Roberts po peti put provodio je predsjedničku prisegu. To je impresivan uspjeh, ali daleko od rekorda. Glavni sudac John Marshall, koji je najduže služio kao glavni sudac u povijesti SAD-a, proveo je predsjedničku prisegu devet puta. Prvi put za Thomasa Jeffersona 1801., a posljednji put za Andrewa Jacksona kada je započeo svoj drugi mandat 1833. Ništa u Ustavu SAD-a ne zahtijeva da glavni sudac daje prisegu predsjedniku. Zapravo, Vrhovni sud nije ni postojao kada je George Washington prvi put preuzeo dužnost. Marshall je uspostavio praksu koja je od tada postala tradicija.

6. Više predsjednika inaugurirano je u ožujku nego u siječnju. Trideset sedam inauguracija održano je u ožujku. Trumpova inauguracija je dvadeset treća održana u siječnju. Do 1937. inauguracije predsjednika održavale su se 4. ožujka. (Javne inauguracijske ceremonije obično su se pomicale na 5. ožujka kada je Dan inauguracije padao na nedjelju.) Dvadeseti amandman pomaknuo je Dan inauguracije na 20. siječnja. (Javna ceremonija može se pomaknuti na 21. siječnja kada Dan inauguracije pada na nedjelju, kao što se dogodilo s drugim inauguracijom Ronalda Reagana 1985.) Druga inauguracija FDR-a bila je prva održana 20. siječnja. Jedini izabrani predsjednik koji nije inauguriran ni u siječnju ni u ožujku bio je George Washington. Njegova prva inauguracija održana je 30. travnja 1789.

7. John F. Kennedy bio je posljednji predsjednik koji je nosio cilindar na inauguraciji. Nošenje cilindara na inauguracijskoj ceremoniji nekada je bila tradicija. Predsjednici od Franklina Piercea do Harryja Trumana nosili su ih. Dwight Eisenhower prekinuo je tu tradiciju odabravši manje formalni homburg. JFK se vratio cilindru za svoju inauguraciju, iako ga je skinuo dok je polagao prisegu i držao inauguracijski govor. Nijedan predsjednik od tada nije nosio cilindar na Dan inauguracije.

Melania Trump držala je Bibliju

8. Lyndon B. Johnson bio je prvi predsjednik koji je zamolio svoju suprugu da drži Bibliju tijekom polaganja prisege. Prije LBJ-a, izvršni tajnik Zajedničkog kongresnog odbora za inauguraciju tradicionalno je držao Bibliju dok je predsjednik polagao prisegu. Johnson je zamolio svoju suprugu, Lady Bird Johnson, da to učini. Svi predsjednici od tada slijede taj primjer. Melania Trump držala je dvije Biblije dok je Trump polagao prisegu, kao što je učinila prije osam godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Inauguracija Jamesa Buchanana 4. ožujka 1857. prva je za koju se zna da je fotografirana. Drugi tehnološki iskoraci za predsjedničke inauguracije uključuju prvu koja je snimljena na filmu (William McKinley 1897.), prvu koja je koristila zvučnike (Warren Harding 1921.), prvu emitiranu na radiju (Calvin Coolidge 1925.), prvu emitiranu na televiziji (Harry Truman 1949.), prvu emitiranu u boji (John F. Kennedy 1961.) i prvu prenošenu putem interneta (Bill Clinton 1997.).

Trumpova inauguracija na Dan martina Luthera Kinga Jr.

10. Najhladniji Dan inauguracije bio je tijekom druge inauguracije Ronalda Reagana. Temperatura u podne u Washingtonu 21. siječnja 1985. bila je -14°C—ili 33°C niža nego na dan Reaganove prve inauguracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je toliko hladno da je Reagan prisegu položio u zatvorenom prostoru u zgradi američkog Capitola—već je dan prije položio prisegu u maloj, privatnoj ceremoniji u Bijeloj kući—a tradicionalna inauguracijska parada bila je otkazana. Druga inauguracija Trumpa bila je toplija od Reaganove, ali ipak s minusima u zraku.

11. Ova inauguracija bila je tek druga koja pada na Dan Martina Luthera Kinga Jr. Kongres je 1983. odredio da treći ponedjeljak u siječnju bude savezni praznik u čast vođe građanskih prava, velečasnog dr. Martina Luthera Kinga Jr. Tijekom protekla četiri desetljeća, Dan inauguracije i Dan Martina Luthera Kinga Jr. poklopili su se samo jednom. To je bilo 1997. kada je Bill Clinton inauguriran za svoj drugi mandat. Dan inauguracije sljedeći put će pasti na Dan Martina Luthera Kinga Jr. 20. siječnja 2053.

12. Najkraći inauguracijski govor bio je drugi inauguracijski govor Georgea Washingtona imao je samo 135 riječi—ili otprilike duljinu dvaput izgovorene molitve Očenaš.

>UŽIVO Danas inauguracija: Donald Trump postaje 47. predsjednik SAD-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/CFR

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci