(FOTO) Obilježena druga obljetnica ulaska Hrvatske u EU: Puno prednosti, ali i problem odlaska mladih

Zagreb, 1.7.2015.- Hrvatske vlasti obilježile su u srijedu drugu obljetnicu ulaska Hrvatske u EU prijamom u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu na kojem su se okupili strani veleposlanici i državni vrh. Na slici potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Sabora Josip Leko tijekom svečanosti. foto HINA/ Dario GRZELJ/ ua

Hrvatske vlasti obilježile su u srijedu drugu obljetnicu ulaska Hrvatske u EU prijamom u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu na kojem su se okupili strani veleposlanici i državni vrh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Sabora Josip Leko bili su na prijamu koji je organizirala potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.

Premijer Zoran Milanović nije došao na službeno obilježavanje obljetnice ulaska Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. kao najmlađe i 28. članice unije europskih država, a u vladi se nije moglo doznati zašto.

Pusić je u govoru istaknula da je put prema članstvu trajao 12 godina, od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2001. do ulaska u punopravno članstvo 1. srpnja 2013.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bilo je to 12 godina u kojima se zemlja jako promijenila”, rekla je šefica hrvatske diplomacije.

Pusić, ujedno predsjednica manjeg koalicijskog partnera HNS-a, istaknula je da je pristupanje Uniji bio prvi i jedini konsenzus vlade i oporbe, “konsenzus oko toga da je EU sigurno okruženje za Hrvatsku”.

Po njezinim riječima, Hrvatska može puno pridonijeti uspjehu Europe na jugoistoku kontinenta “koji je u povijesti bio izvor nestabilnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sa svim susjedima u i izvan EU-a nastavljamo raditi na tome”, rekla je Pusić.

 Zaboravila je na odlazak mladih

Ipak, posljednjih mjeseci svjedoci smo snažnog vala iseljavanja iz Hrvatske, posebice mladih i obrazovanih ljudi. Predviđa se da će se njihov broj i povećati, posebice nakon njemačkog ukidanja radnih dozvola za hrvatske radnike, koje stupa na snagu 1. srpnja. Procjenjuje se da je Hrvatsku, tijekom posljednje dvije godine, napustilo više od 40.000 mladih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uglavnom je riječ o mladim obiteljima koje, zbog teške gospodarske situacije u zemlji, svoj boravak u inozemstvu smatraju trajnijim. Tek se manji dio vraća u Hrvatsku, nezadovoljni kvalitetom života u zapadnim zemljama ili nakon što u inozemstvu ne ispune svoja očekivanja.

Procjena je Europske komisije da će u sedam godina članstva u Europskoj uniji Hrvatsku napustiti između 166.000 i 217.000 radnika, što je ozbiljan problem hrvatske budućnosti jer se reflektira na gospodarsku stabilnost, mirovinski sustav, ali i porazno demografsko stanje zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.