Odluka Mađarske o blokadi hrvatskog ulaska u Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) nije politički motivirana niti je i na koji način povezana sa sličnom slovenskom odlukom, rekla je u utorak novinarima u Budimpešti hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, naglašavajući da je dobila uvjeravanja mađarske strane da se ne radi ni o kakvoj vrsti ucjene već o zaštiti nacionalnih interesa.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović boravi u jednodnevnom radnom posjetu Mađarskoj uoči kojeg je iz Budimpešte došla vijest o mađarskom uskraćivanju potpore ulasku Hrvatske u OECD.
“Ono što je sasvim jasno nakon ovih razgovora jest da ova odluka nije motivirana političkim razlozima i uvjeravanja koje sam danas dobila je da Mađarska apsolutno dalje želi razvijati s Hrvatskom prijateljstvo na svim razinama, kako u političkom smislu tako i u smislu investicija, gospodarstva i slično”, rekla je novinarima hrvatska predsjednica nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i predsjednikom Janosom Aderom.
Sadržaj razgovora, rekla je predsjednica, vrlo detaljno će prenijeti i premijeru Andreju Plenkoviću koji će se sigurno s Orbanom susresti, ako ništa drugo, na marginama sastanaka u EU, ali vjeruje da će doći i do daljnjih kontaktata u okviru “tihe diplomacije”.
“Ova odluka Mađarske nije vezana uz slovensku odluku o blokadi Hrvatske zbog neprihvaćanja rezultata arbitraže i nije vezana ni uz kakvu činjenicu da u tom paketu Mađarska želi ucjenjivati Hrvatsku”, naglasila je.
Dodala je kako je danas u razgovorima dobila objašnjenje da se radi o zaštiti mađarskih poslovnih interesa jer OECD nije politička nego ekonomska organizacija, kao i o problemu općenitog funkcioniranja investicijske i poslovne klime u Hrvatskoj.
Naglasila je također kako je Mađarska nezadovoljna kako se prethodnih godina postupalo u slučaju INA-e i MOL-a, ali i dodala da je danas dogovoreno da će se nastaviti razgovori kako bi se riješila sva otvorena pitanja, uključivo i to.
Mađarima neprihvatljivo što Hrvatska ne prihvaća odluke sudova
Izvori dobro upućeni u razgovore pojasnili su da Mađari imaju nekoliko primjedbi zbog kojih su donijeli svoju odluku.
Prije svega, radi se o tome da Hrvatska nije prihvatila pravne odluke koje su dosad došle u vezi INA-e i MOL-a, primjerice Zagreb je sam pokrenuo arbitražu pred Komisijom UN-a za trgovačko pravo u Ženevi a sada ne želi prihvatiti njezino rješenje.
Hrvatska je vlada na mađarsku tužbu arbitražnom sudu oko INA-e i MOL-a odgovorila protutužbom tijelu u Ženevi, ali je taj proces izgubila krajem prošle godine te odmah najavila da se snažno protivi takvoj odluci.
Mađari sada čekaju arbitražnu odluku oko svoje tužbe – očekujku da će ju dobiti i postavlja se pitanje koje se tiče i hrvatskih poreznih obveznika a to je milijarda dolara odštete koliko će to sve Hrvatsku koštati ako izgubi.
Što se tiče Hernadija, navodno mađarska strana u razgovorima uopće nije spominjala moguće povlačenje optužnice podignute protiv njega u Hrvatskoj ali je naglasila da Hrvatska nije ispoštovala odluku svog Ustavnog suda koji je slučaj protiv bivšeg premijera Ive Sanadera pa tako i Hernadija, jer se radilo o njegovu mitu Sanaderu, vratio na ponovno suđenje. Nije poštivala ni odluku mađaskog suda koji je Hernadija oslobodio optužbi.
Predsjednica je posjetila i Dunavsku komisiju, a na Korvinovu sveučilištu uručen joj je počasni doktorat. Na tom je sveučilištu održala i predavanje na temu “Snažnija Srednja Europa zalog je snažnije Europske unije i transatlantske zajednice: Hrvatski doprinos našoj koheziji i otpornosti”.
Izvor: Hina/gs