(FOTO) Princ od Walesa posjetio Eko-centar ‘Zlatna Greda’ u Baranji; Vojvotkinja Camilla posjetila državnu ergelu u Đakovu

U sklopu posjeta Osječko-baranjskoj županiji britanski princ Charles, koji se godinama bavi zaštitom okoliša i održivim razvojem, posjetio je u utorak Eko-centar “Zlatna greda” u Baranji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eko-centar smješten je na području parka prirode “Kopački rit”, koji na površini od 30 tisuća hektara obuhvaća mnogobrojne rukavce i bare duž Dunava i jedan je najvećih i najatraktivnijih netaknutih močvara u Europi. Kopački rit, čije područje nastanjuje 260 različitih ptičjih vrsta i 40 vrsta riba 1993. uključen je na popis močvara od međunarodnog značaja, kao jedno od najočuvanijih plavnih područja u Europi.

Eko-centar “Zlatna Greda” osnovan je 2003.godine, a svoje projekte te edukativne programe iz područja zaštite okoliša i prirode tamo provodi Udruga za zaštitu prirode i okoliša “Zeleni Osijek”.

Nakon što se na nasipu Zlatna Greda, u sjevernom diijelu Kopačkog rita upoznao s biološkom raznolikošću i ekosustavima princu od Walesa predstavljene su tehnike tradicijskog ribolova stanovnika obližnjeg sela Kopačevo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ulazu u Eko-centar princ Charles razgledao je izradu instalacije bicikla, koju su umjetnici iz projekte “Land Art”, djelomično izradili od slame, a koja je dio umjetničkih postava duž međunarodne biciklisktičke staze “Panonski put mira”, koji simbolizira umjetnost, održivi razvoj i prekograničnu suradnju, i jedno je od prvih središta cikloturista u Hrvatskoj.

U prezentacijskoj dvorani Eko centra princ od Walesa nazočio je edukaciji učenika o zaštiti prirode i održivom razvoju, u kojoj su, kroz raspravu odlučivali o najboljim modelima suživota s prirodom i metodama očuvanja biološke raznolikosti.

U kovačkoj radionici princu Charlesu predstavljene su tradicionalne tehnike kovačkog obrta, poput izrade potkova te priprema nekoliko tipičnih jela hrvatskog podunavlja poput šarana u rašljama, jela u kotlićima, ribljeg paprikaša i čobanaca te jela u zemljanom loncu, a isprobao je riblji paprikaš i tijesto s makom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju posjeta Eko-centru princu Charlesu na poklon je uručena fotomonografija Dunava, koju je izradila udruga “Zeleni Osijek”.

Vojvotkinja Camilla posjetila državnu ergelu u Đakovu

Vojvotkinja od Cornwalla posjetila je državnu ergelu lipicanaca u Đakovu, jednu od najstarijih u Europi, kako bi vidjela konjičku predstavu te obišla staje i ostale sadržaje.

Državna ergela podijeljena je na dvije lokacije. Najprije je posjetila ergelu u Ivandvoru nedaleko Đakova, obišla je staje za konje gdje je smješteno matično stado kobila s podmlatkom, nakon čega je posjetila drugu lokaciju ergele, u samom Đakovu, gdje su smješteni pastusi i sportski konji.
Prvo je obišla staje sa sportskim konjima, a potom se uputila prema jahaonici ispred koje ju je dočekalo mnoštvo okupljenih građana, a pjesmom su je pozdravile kraljice-ljelje u nošnjama, djevojke iz sela Gorjani kod Đakova koje odjevene kao kraljice obilaze selo i izvode ritual sastavljen od pjesama i plesa. Godišnji proljetni ophod Ljelja u Gorjanima, narodni običaj, upisan je 1966. godine kao hrvatska kulturna baština. Prepoznat je 2007. kao nematerijalna svjetska baština i 2009. godine upisan je na Unescov popis nematerijalne svjetske baštine u Europi.
Ispred jahaonice, vojvotkinja Camilla pogledala je kočiju u kojoj se Đakovom provezla Kraljica Elizabeta II 1972. Kraljica se tada provezla gradom u čuvenom lipicanskom četveropregu i danas je ta kočija izložena u kompleksu ergele, zajedno s knjigom gostiju s njezinim potpisom te nekoliko originalnih fotografija i snimkom posjeta iz 1972.
Za vojvotkinju od Cornwalla na ergeli su pripremili poseban program – paradu pastuha i program s jahačima, jer danas se državna ergela, osim uzgoja i selekcije konja, bavi obukom i dresurom.
Ravnatelj ergele Nidal Korabi, ispričao je vojvotkinji Camilli kako je 2006. godine ergela proslavila 500 godina od osnutka i 200 godina uzgajanja pasmine lipicanaca.
Vojvotkinja Camilla upisala se u knjigu dojmova. Kraljice-ljelje vojvotkinji su darivale svoj prepoznatljivi šešir i mač, dok je od ergele dobila statuu konja, rad akademskog kipara Hrvoja Dumančića.
„Vojvotkinja je jako zainteresirana za konje i bila je oduševljena svim onim što je vidjela kod nas. Mi smo doista počašćeni njezinom posjetom i interesom za ergelu. Pokazali smo joj ljepotu naše tradicije i ponosni smo na to“, kazao je ravnatelj Državne ergele Đakovo Nidal Korabi. Vojvotkinja od Cornwalla pokroviteljica je britanske konjičke zaklade i predsjednica humanitarne organizacije Brooke koja djeluje u cijelom svijetu i osigurava besplatnu veterinarsku skrb za konje i magarce. Vojvotkinja je i pokroviteljica Zaklade za skrb o životinjama pod okriljem kraljevskog veterinarskog fakulteta kao i zaklade za zdravlje i dobrobit životinja Langford, humanitarne organizacije koja se zalaže za unapređivanje veterinarske znanosti. Također je pokroviteljica i predsjednica konjičkog kluba Ebony koja pruža mogućnost jahanja mladima koji odrastaju u slabije razvijenim zajednicama u Londonu, pružajući im tako mogućnost da prošire svoje obrazovanje, životne vještine i ambicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.