(FOTO) Trka na prstenac – važna atrakcija u sjajnoj sezoni: Maksimilijan Rojnić slavodobitnik

Foto: fah

Tradicionalna 42. po redu Trka na prstenac održana je u nedjelju poslijepodne u Barbanu u nazočnosti brojnih gostiju i uzvanika iz hrvatskog političkog i gospodarskog života kojom prigodom je predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo da je riječ o važnoj turističkoj atrakciji u ovogodišnjoj sjajnoj turističkoj sezoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maksimilijan Rojnić iz mjesta Petehi pokraj Barbana slavodobitnik je 42. Trke na prstenac koja je u nedjelju održana na trkalištu Gradišće u Barbanu u nazočnosti brojnih gostiju i uzvanika iz hrvatskog političkog i gospodarskog života

Rojnić je time postao četverostruki slavodobitnik Trke na prstenac i ponovio sinoćnji uspjeh kada je postao i slavodobitnik Trke na viticu.

On se u nedjelju, kao i ostalih 15 konjanika, natjecao u tri “trka” te osvojio čak devet bodova s obzirom da je u sva tri navrata pogodio “u sridu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavodobitnik je za pobjedu nagrađen novčanom nagradom od 30 tisuća kuna, istarski župan Valter Flego mu je uručio prijelaznu nagradu “Pticu prstenac”, rad kipara Josipa Diminić, dok mu je izaslanik hrvatske predsjednice Anton Kliman uručio bodež i prijelazni predsjednički štit.

“Trud se isplatio, to je ono što u ovom trenutku mogu jedino reći. Zadovoljan sam jer se rijetko događa da se tri puta zaredom pogodi u sridu. Još nisam svjestan ovo uspjeha”, kratko je izjavio novinarima slavodobitnik Maksimilijan Rojnić.

“Ovogodišnja trka je potvrda dodatnih sjajnih sadržaja koje Istra pruža kako svojim ljudima tako i brojnim turistima. Ovo je sjajna turistička sezona, najbolja u samostalnoj Hrvatskoj a upravo je Istra u tome dala veliki udio. I ova manifestacija u Barbanu je također iznimno važna turistička atrakcija”, kazao je premijer Plenković na otvaranju ovogodišnje Trke na prstenac čestitavši svima koji su uložili napore da ova godina bude tako dobra i u turističkom i u gospodarskom smislu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetivši kako je to njegov drugi dolazak u Barban na Trku na prstenac te kako je ova utrka danas neizostavni dio kulturnog identiteta Istre i cijele Hrvatske, Plenković je istaknuo kako je ona još jedna potvrda iznimno lijepe i bogate tradicije ovoga kraja koja je, kako je rekao, “prema zapisima čak petnaestak godina starija od Sinjske alke, no postojala je određena pauza u njenom održavanju”.

“U zadnjih četrdesetak godina za Barban i za središnju Istru ona predstavlja ne samo konjanički i sportski nego i pravi turistički događaj”, ustvrdio je premijer Andrej Plenković.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković prvi je put nazočio Trci na prstenac te čestitao svima koji su obnovili ovu trku. Kolovoz je, rekao je, razdoblje kada “vidimo svu raznolikost Hrvatske, svo bogatstvo običaja, tradicije i povijesti koja nas povezuje od Slavonije, središnje Hrvatske do Dalmacije i Istre”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovi konjanici su pravi vitezovi pa bi bilo lijepo da u hrvatskom društvu imamo više viteštva i više onoga što se dotiče viteškog kodeksa, poštenja, hrabrosti odvažnosti odnosno svega onoga što nam u ovim zahtjevnim vremenima treba”, rekao je Jandroković.

Otvarajući trku, u ime hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, njezin izaslanik Anton Kliman naglasio je kako ovogodišnja trka govori o njezinoj već snažnoj ukorijenjenosti u identitet ne samo Barbana i Istre nego i cijele Hrvatske. Po njegovim riječima sve većoj glasovitosti ove priredbe pridonosi i prijateljstvo i suradnja općine Barban i grada Sinja čime se ujedno znakovito izražava jedinstvo hrvatskog kulturnog prostora. “A Istra tomu jedinstvu pridonosi brojnim osobitostima, kako onima što ih baštini iz antičkog doba tako i naslijeđem hrvatske kulture”, zaključio je Kliman.

Istarski župan Valter Flego poručio je kako se “Istra razvija planski i smisleno te zato ima iznimne rezultate u gospodarstvu, poljoprivredi i turizmu, ne zaboravljajući pritom na povijesti i svoju tradiciju “.

“To ljubomorno čuvamo i njegujemo sve manifestacije koje jesu dio našeg regionalnog identiteta”, zaključio je Flego.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, viteška igra “Trka na prstenac“ spominje se u najstarijem sačuvanom zapisu iz 1696. godine. Istarski gradić Barban obnavlja ju 1976. godine i ona se otad održava svake godine, treće nedjelje u kolovozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.