Izrazito nepovoljne vremenske prilike zahvatile su u nedjelju i ponedjeljak veći dio Hrvatske. Obilna kiša te jak i olujan sjeverni vjetar, bura i jugo najjače su pogodili sjeverni Jadran te gorsku i središnju Hrvatsku, javlja DHMZ.
Jak i olujan vjetar lomio je grane drveća, rušio stabla i stvarao štete na objektima. Ponegdje je bilo prekida u prometu te prekida opskrbe električnom energijom, a prilično jako pogođen je i glavni grad. Obilna kiša mjestimice je uzrokovala bujične poplave u Istri, a naglo su počeli rasti vodostaji rijeka, osobito slivova Kupe i Une.
Nepovoljno vrijeme posljedica je snažne ciklone sa središtem iznad južne Italije i jake anticikone nad sjeverozapadnom Europom. Između ta dva sustava nastale se velike razlike u tlaku zraka uz pritjecanje hladnog zraka sa sjevera, dok je ciklona nad Hrvatsku, osobito Jadran i Dinaride donosi s juga veliku količinu vlage.
Županijski centar 112 Zagreb zabilježio je jutros do 7,15 sati 240 intervencija operativnih službi, na sastanku gradskih koordinacijskih službi proglašen je prvi stupanj pripravnosti zbog vremenskih neprilika, a izdano je i upozorenje da su u Zagrebu mogući udari vjetra jačine od 65 do 120 km/h.
U protekla 24 sata ozlijeđene su dvije osobe te je zabilježen veći broj materijalnih oštećenja u gradu, priopćila je u ponedjeljak Policijska uprava zagrebačka (PUZ), javlja HRT:
Olujno nevrijeme koje je noćas pogodilo kontinent Hrvatske potrajat će još neko vrijeme. Iako je vrhunac udara vjetra već iza nas, olujni intenzitet s udarima i do 100 km na sat potrajat će još do utorka ujutro, potvrdila je za DNEVNIK.hr Ana Bago Tomac, meteorologinja Dnevnika Nove TV.
Olujni vjetar rušio je sinoć i noćas stabla, nosio štandove, lomio prometne znakove i skidao krovove sa zgrada. U nevremenu su u Zagrebu, srećom lakše, ozlijeđene dvije osobe. Vatrogasci imaju brojne intrevencije, a i dalje je na snazi policijsko upozorenje za građane – ne izlazite na otvoreno ako ne morate.
Slabljenje vjetra očekuje se tek u utorak tijekom jutra, a najveći bi problem u utorak i u srijedu mogle stvarati velike količine kiše, koja će tek jačati. Manje količine kiše očekuju se tek u srijedu poslijepodne, potvrdila je za DNEVNIK.hr Ana Bago Tomac, meteorologinja Dnevnika Nove TV.
I dok kontinentom haraju sjeverni i sjeveroistočni vjetar, od Hrvatskog primorja pa negdje do Splita probleme stvara orkanska bura. Za razliku od vjetra na kontinentu, bura će početi slabjeti tek od srijede ujutro. Sve do tada mogu se očekivati olujni i orkanski udari.
Na donjem dijelu Jadrana puše olujno jugo, koje bi trebalo oslabjeti već noćas.
Stabilizacija vremena očekuje se tek krajem tjedna, do kada će na kontinentu padati veće količine, a na jugu zemlje manje količine kiše.
Sunca nećemo puno vidjeti, ako se i pojavi nakratko, što je moguće u nekim dijelovima zemlje, brzo će nestati, a u utorak se u gorju očekuje i snijeg.
Sva upozorenja i dalje su na snazi. DHMZ-ov meteoalarm i dalje je upaljen, što zbog obilnih kiša, što zbog olujnih vjetrova, i to za cijelu Hrvatsku osim njezina krajnjeg juga.
”Opreza nam sada stvarno treba”, kaže Ana Bago Tomac za Dnevnik Nove TV.
HAK: Mokri i skliski kolnici, zbog juga i bure očekuju se poteškoće u pomorskom prometu
Hrvatski autoklub (HAK) vozačima savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te održavaju sigurnosni razmak između vozila.
Vozit će se po mokrim i skliskim kolnicima, a gorju ponegdje je moguća susnježica ili snijeg. Mogući su odroni zemlje i kamenja.
Zbog jake bure s olujnim udarima moguća su ograničenje za određene skupine vozila duž Jadranske magsitrale (DC8), na podvelebitskoj dionici autoceste A1 te na autocesti A6 Rijeka-Zagreb.
Na graničnim prijelazima Bajakovo, Bregana, Macelj, Pasjak, Rupa i Dubrava Križovljanska moguća su čekanja u prometu teretnih vozila.
Pojačan promet osobnih vozila očekujemo povremeno na pojedinim graničnim prijelazima sa Slovenijom i Bosnom i Hercegovinom.
Zbog juga i bure očekuju poteškoće u pomorskom prometu.
Za sav promet zatvorene su:
autocesta A1 Zagreb-Split-Ploče između čvorova Sveti Rok i Posedarje (obilazak je državnim cestama DC50 i DC27 preko Gračaca, Obrovca i Karina)
Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene
DC54 Maslenica-Zaton Obrovački.
Samo za osobna vozila otvoreni su:
autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Čavle i Delnice (obilazak za ostala vozila je starom cestom DC3 kroz Gorski kotar);
Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Karlobaga
autocesta A7 između čvorova Škurinje i Orehovica
Paški most.
Na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Senja, autocesti A7 Draga-Šmrika i lokalnoj cesti LC58107 Križišće-Kraljevica zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila).
Na dionici autoceste A7 od NP Rupa do GP Rupa i na A2 Zagreb-Macelj vozi se uz ograničenje brzine, zbog jakog vjetra.
Kolnici su mjestimice mokri i skliski, a na cestama u gorju i duž Jadranske magistrale (DC8) mogući su odroni. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama.
Zbog odrona prekinut je promet Jadranskom magistralom (DC8) između Makarske i Ploča u mjestu Podgora. Obilazak za osobna vozila je: Makarska (DC8) – DC512 – Makarska – Gornji Tučepi – Ž6198 – Gornja Podgora – Podgora (D8), a za ostala vozila: Makarska (D8) – DC512 – Makarska – Ravča – DC62 – Vrgorac – Mali Prolog – ŽC6276 – Mali Prolog – Kobiljača – Kula (Eraci) – LC69086 – Kula (Eraci) – Karamatići – Rogotin (D8).
Zbog izlijevanja vode na cestu vozi se usporeno na DC1 kod mjesta Prijeboj.
Zbog srušenih stabala prekidu je promet na Sljemenskoj cesti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa