(FOTO, VIDEO) Obilježena godišnjica pokolja 12 redarstvenika u Borovu: Hrvatska pobjednik u Domovinskom ratu

Foto: Fah

Na današnji dan obilježava se tužna godišnjica pokolja u Borovu kod Vukovara. Obilježavanje 27. godišnjice ubojstva iz zasjede dvanaestorice pripadnika vinkovačke specijalne policije počelo je mimohodom vinkovačke Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata “Krpelj”, od ulaza u Borovo do spomen-obilježja ubijenim redarstvenicima, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pored brojnih članova te udruge, drugih braniteljskih i stradalničkih udruga iz Domovinskog rata, u koloni su bili i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac.

Dvanaestorica hrvatskih redarstvenika ubijeni su iz zasjede nakon što su u noći s 1. na 2. svibnja 1991. dvojicu njihovih kolega, tijekom redovite ophodnje, u Borovu zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. Ubijene policajce srpski teroristi su zatim masakrirali. Ubijeni su redarstvenici Stipan Bošnjak (1956.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.), a ranjen je 21 policajac.

Na godišnjicu pogibije redarstvenika, 2. svibnja, vijence podno spomen-obilježja u središtu Borova položila su brojna državna i druga izaslanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima služena je misa zadušnica, a na stadionu HNK “Cibalia” održat će se atletske utrke “Memorijala dvanaest redarstvenika”.

“Došli su odraditi svoj policijski posao, što je bila njihova dužnost. Dočekali su ih tu u zasjedi, poslije znamo što se dogodilo. Neke su zarobili, neke su odmah ubili, neki su kasnije iskrvarili ili jednostavno nisu dopuštali da im se dođe pomoći”, rekao je za Studio 4 Ivica Filipović iz Novih Jankovaca uoči komemoracije. Stevo Culej, saborski zastupnik HDZ-a kaže kako je samo jedno pitanje koje će zauvijek ostati visiti: “Jesmo li napravili sve što smo mogli za žrtvu 12 redarstvenika, a čija je žrtva probudila cijelu Hrvatsku i najavila ono što nas očekuje u Domovinskom ratu?”.

Robert Bosak za Studio 4 na HRT-u ispričao je kako je on uspio preživjeti ovaj krvavi zločin pukom slučajnošću. Matija Mitić u akciji je ranjen u glavu. Za Studio 4 prisjetio se ovog tragičnog događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U velikosrpskoj agresiji poginulo i ubijeno 762, a nestalima se vodi 26 hrvatskih policajaca

U ime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića na komemorativnom skupu govorio je ministar unutarnjih poslova Davor Božićević podsjetivši da je tijekom velikosrpske agresije u Domovinskom ratu poginulo i ubijeno 762, a nestalima se vodi 26 hrvatskih policajaca.

“Na životima upravo ovih dvanaest mladića postavljeni su čvrsti temelji hrvatske policije. Pripadnici MUP-a prvi su stali u obranu Republike Hrvatske i primili prve udare, a upravo su se iz redova policije razvile Oružane snage, oslobodilačka i pobjednička Hrvatska vojska”, naglasio je ministar Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se svakodnevno jačaju svi aspekti profesionalizacije i osuvremenjivanja hrvatske policije, a policija aktivno pridonosti oporavku i jačanju hrvatske države i društva, dodao je.

“Povijest nećemo zaboraviti kao ni činjenicu da svi počinitelji ovog strašnog zločina, najokrutnijeg u Domovinskom ratu, nisu odgovarali niti su dostupni hrvatskim pravosudnim tijelima. Isto tako, nećemo prekinuti s nastojanjima da dođemo do podataka o svim nestalim osobama. Hrvatska se nikada neće umoriti od postavljanja opravdanih zahtjeva”, poručio je ministar Božinović.

Culej: Mnogi iz svoje glave još nisu izbrisali ‘veliku Srbiju’

Predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata “Krpelj” Vinkovci, saborski zastupnik Stevo Culej rekao je kako smo svi svakodnevno svjedoci iskrivljavanja povijesti pa i od strane, ocijenio je, “najviših institucija Hrvatske, pa i u Hrvatskom saboru”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trebali bi se svi u Hrvatskoj osjećati kao pobjednici i da je Hrvatska bila naš zajednički cilj, ali izgleda da postoje snage koje poništavaju i žrtvu i hrvatsku pobjedu”, rekao je saborski zastupnik Culej.

> Joško Buljan: Porazna Plenkovićeva politika u DORH-u

Dodao je kako u srbijanskom parlamentu sjedi “krvnik Vojsilav Šešelj, čiji je vojnik odreda ‘Dušana Silni’, Vojislav Milić, ovdje pao”. “Za što je pao? Pao je za veliku Srbiju koju mnogi iz svoje glave još nisu izbrisali”, kazao je.

Podsjetio je kako je za teški ratni zločin počinjen u Borovu Selu odgovarao “samo Milan Marinković, koji je dobio tri i pol godine, smanjeno na tri godine”. “Zar je taj jedan ubio 12 hrvatskih redarstvenika i 21-og ranio. Dobro je znano da je policija dobro odradila svoj posao i znamo da je to netko preuzeo iz odvjetništva. Po kojim kriterijima rade odvjetništvo i pravosuđe i po kojim kriterijima se vade predmeti?”, upitao je saborski zastupnik Stevo Culej, rodom iz Vinkovaca, a čiji je brat Josip među 12-oricom masakriranih redarstvenika.

Obilježavanju su nazočni bili i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac koji su do mjesta komemorativnog skupa s ostalim sudionicima obilježavanja došli u mimohodu Udruge specijalne policije “Krpelj”.

Molitvu za ubijene redarstvenike kod Spomen obilježja predvodio je generalni vikar Vojnog ordinarijata, don Marko Medo.

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća kod u vinkovačkoj Župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona služena je misa zadušnica, a stadionu HNK Cibalije održat će se memorijalne atletske utrke.

Dvanaestorica hrvatskih redarstvenika ubijena 2. svibnja 1991. iz zasjede, uslijed akcije spašavanja zarobljenih kolega

Prema izvorima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske dvanaestorica hrvatskih redarstvenika ubijena su 2. svibnja 1991. godine, iz zasjede, uslijed akcije spašavanja dvojice svojih kolega, koje su u noći s 1. na 2. svibnja 1991., tijekom redovite policijske ophodnje, u Borovu zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. Ovaj krvavi događaj, nakon pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića na Plitvicama, označio je neslužbeni početak Domovinskog rata. Postalo je jasno da će upravo istočna Slavonija biti jedno od najvećih poprišta krvavih ratnih sukoba.

Već krajem 1990. i početkom 1991. godine u policijske redove pristupio je veći broj mladih policajaca koji su sva pravila policijske struke morali svladati što kvalitetnije, u što kraćem roku. Njihovo domoljublje i čvrsta volja bili su dodatni “vjetar u leđa” zbog kojih su ustrajali te hrabro i ponosno stali na prve crte bojišnice. Nakon tragičnih događaja u Borovu Selu Hrvati su postali jedinstveni, svjesni da je rat neizbježan i da je pred vratima, navodi MUP RH.

U noći s 1. na 2. svibnja 1991. dvije hrvatske oskudno naoružane policijske patrole obavljale su redovne poslove na cesti Borovo-Dalj. Na samom ulazu u selo na njih je iz privatne kuće otvorena žestoka vatra. Tom prilikom četiri hrvatska policajca lakše su ranjena. Naime, Jurica Tolj i Mario Marinović vozilom su se uspjeli povući, dok su Zvonimira Mekovića i Dalibora Križanovića zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi.

Nakon neuspjelih pregovora na teren je 2. svibnja oko podneva izišlo 30 pripadnika vinkovačke policijske uprave. No, u središtu sela na njih je otvorena vatra iz pušaka i snajpera s prigušivačima te tromblonskim protupješačkim minama. Napadnuti su policajci ipak uspjeli organizirati obranu i vezom zatražiti pomoć, koja je počela stizati iz Vinkovaca i Osijeka.

I dok osječka jedinica nije uspjela ući u selo iz smjera Dalja zbog postavljenih barikada – vinkovačka je ušla, ali je upala u zasjedu. Borba je trajala dva i pol sata, sve do trenutka kad je u selo ušla kolona od sedam oklopnih transportera JNA. Svjedoci navode kako je iz jednog od transportera otvorena vatra na policiju, te da su iza njih hodali naoružani civili, a da su čak i iz jednih kola Hitne pomoći bacane ručne bombe na hrvatske policajce.

Dvojica, prethodne noći zarobljenih policajaca, prebačena su tijekom borbi u Novi Sad ali su, srećom, vraćeni u Osijek još iste večeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.