Francuska regulatorna agencija žali zbog ostavke Rakić; HNiP: Pokazala je svoju ideološku i političku pristranost

Olivier Schrameck, potpredsjednik Grupe europskih regulatora za audiovizualne medijske usluge (ERGA) izrazio je žaljenje radi ostavke Mirjane Rakić na mjestu predsjednice Vijeća za elektroničke medije. Predsjednik francuske regulatorne agencije (CSA) istaknuo je da je u ovim okolnostima, bitna neovisnost regulatora emitiranja, što je od temeljne važnosti za slobodu i pluralizam medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirjana Rakić istaknula je za Fairpress da je bila upoznata s tim da će francuski regulator CSA, na svojim stranicama, reagirati na njenu ostavku, ali i na činjenicu da se traži razrješenje svih članova Vijeća za elektroničke medije.

“Naime, predsjednik CSA gospodin Olivier Schrameck uputio mi je u petak osobno pismo sa žaljenjem kako zbog moje ostavke tako i zbog mišljenja vlade kojim se traži raspuštanje cjelokupnog Vijeća, što ozbiljno dovodi u pitanje neovisnost regulatora u Hrvatskoj. Na njegov poticaj prije dvije godine krenulo se u ostvarivanje ideje, a zatim i osnivanje ERGA-e / savjetodavnog tijela Europske Komisije u području elektroničkih medija. Sada je njezin potpredsjednik, jednako kao što sam i ja trebala biti! Naime, prema pravilima ERGA-e predsjedatelj, ove godine to je Madeleine de Cock Buning predsjednica nizozemskog regulatora, ima dva potpredsjednika s time da je mandat godinu dana. Dakle, potpredsjednik postaje predsjednik i završava kao potpredsjednik, što je važno zbog kontinuiteta rada i odlučivanja unutar samog tijela. Prema tim pravilima, a izabrana sam velikom većinom zemalja članica, i ja sam dogodine trebala predsjedati ERGA-om. Sve to rezultat je znanja te temeljito obavljenih zadataka i rada samog Vijeća i AEM-a, koji su se kroz niz radnih skupina itekako potvrdili”, rekla je Rakić za Fairpress.

Rakić je dodala da kako je u tijeku revizija Direktive o audiovizualnim medijskim usluga, za očekivati je, shodno procesima u Europi, da se osnaži ideja o neovisnosti regulatora, nužne za slobodu izražavanja i pluralizam medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Važno je istaknuti da je francuski CSA također jedan od osnivača druge velike i važne skupine regulatora, a to je MNRA, mediteranska skupina neovisnih regulatora, gdje sam ja ove godine predsjednica! Inače, kada sam podnijela ostavku odmah sam s tom činjenicom upoznala obje grupe regulatora kako bi se njihov rad mogao nastaviti kako je planirano, a to znači izbor druge osobe na te dvije funkcije”, izjavila je Rakić.

 HND: Podržavamo reakciju francuske regulatorne agencije

Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Saša Leković, osvrnuo se za Fairpress na reagiranje francuske regulatorne agencije:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poznata mi je reakcija Europske komisije kao i reakcija francuske regulatorne agencije. Obje su reakcije u skladu sa javno izraženim stavovima HND-a u vezi događanja oko Vijeća za elektroničke medije pa ih svakako podržavamo”, rekao je Leković.

HNiP: Rakić je kao predsjednica Vijeća pokazala svoju ideološku i političku pristranost

Hrvatski novinari i publicisti (HNIP) komentirali su za Fairpress također reakciju francuske regulatorne agencije za medije zbog ostavke Mirjane Rakić:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Povodom negativne reakcije francuske regulatorne agencije za medije (CSA) na ostavku M. Rakić, Hrvatski novinari i publicisti drže da je RH suverena država i članica EU čiju izvršnu vlast nitko neupućen u unutarnje političke prilike ne treba podučavati što je dobro, a što loše za medijsku sliku. U tom smislu mislimo da se radi o nenačelnom, politikantskom i lobističkom pritisku CSA na RH, tj njenu legalnu i legitimnu vladu, koji se odvija već uhodanim kanalima pokušaja ostvarivanja oporbenih interesa kroz međunarodne institucije s kojima njeguju srdačne političke i svjetonazorne odnose”.

Članovi tajništva HNIP-a dodatno su za Fairpress nadodali još neke argumente, kako su naglasili za “loš rad VEM-a”:

“VEM nije provodio sustavnu i pravodobnu kontrolu koju je kao regulator u slučaju HRT-a te je u brojnim slučajevima kada je VEM propustio reagirati, usprkos protuzakonitih uredničkih propusta na privatnim televizijama s nacionalnom koncesijom. VEM je povrijedio načelo autonomnosti kada je počinio nečuveni presedan i prekoračenje ovlasti kada je mimo zakonske procedure, trodnevnom zabranom emitiranja cenzurirao lokalnu TV ZI u slučaju emisije ‘Markov trg'”.

Iz HNIP-a su istaknuli da treba podsjetiti da je Rakić sama priznala tijekom TV emisije Nedjeljom u 2 da je ispunjavala formulare za potrebe jugoslavenske komunističke tajne službe UDBE što je neetički i nemoralni čin koji nije u skladu s demokratskim slobodnim standardima novinarstva na koje se danas ona poziva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

M. Rakić je kao predsjednica Vijeća pokazala svoju ideološku i političku pristranost koja je nekompatibilna s pravilima struke i neovisne novinarske profesije. Unutar su VEM-a utvrđeni sukobi interesa i dvostrukog honoriranja G. Simonović, a već je ta činjenica dovoljna za raspuštanje Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.