Francuski specijalist upravnog prava o nužnosti dekomunizacije hrvatskog društva

U prošlotjednoj emisiji Crveno i crno HR na HRT 3, koju koncipira i vodi Jure Vujić, esejist i pročelnik odjela za politologiju Matice Hrvatska, gostovao je dr. sc. Marc Gjidara, francuski pravnik hrvatskog podrijetla i profesor emeritus javnog prava na Sveučilištu Paris II ( Universite Pantheon-Assas), počasni je doktor Sveučilišta u Splitu (2009.). 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokrenuo je osnivanje poslijediplomskoga studija Sveučilišta Paris II i Sveučilišta u Zagrebu »Europski studiji« u Zagrebu (2000.). Objavio je više knjiga i članaka iz područja javnog prava. Proučava pravne i političke sustave zemalja istočne Europe, posebno država bivše Jugoslavije. U hrvatskoj i francuskoj javnosti poznat je po tome što je zajedno s M. D. Grmekom i N. Šimcem objavio knjigu Etničko čišćenje: povijesni dokumenti o jednoj srpskoj ideologiji (Le Nettoyage ethnique: documents historiques sur une idéologie serbe, 199.) u kojoj se »etničko čišćenje« pokazuje kao metoda srpskog ekspanzionizma. Tema emisije je bila posvećena bilanci tranzicijskog procesa u Hrvatskoj: koja su gospodarska, društvena i politička pozitivna postignuća i koje su zapreke za potrebne reforme.

Prof. Gjidara, osvrnuvši se na pitanje nasljeđa komunističke totalitarne prošlosti u tranzicijskom razdoblja u Hrvatskoj, istaknuo kako je velika greška vladajućih elita što nisu napravili nužnu dijagnozu navedenog nasljeđa koji se reflektira na današnju društvenu i političku zbilju, na gospodarskom, političkom i mentalnom području.

Naglasio je da treba po uzoru na pozitivna iskustva svih postkomunističkih europskih zemalja, provesti prikladni proces prevladavanja totalitarne prošlosti i nužni proces dekomunizacije u svim javnim ustanovama u Hrvatskoj, kao ključnu uvjet za depolitizaciju uprave, pravosuđa i političkih struktura, te za daljnju demokratizaciju društva. Prof. Gjidara je istaknuo kako je uloga stručne, depolitizirane i decentralizirane javne uprave – presudna za sazrijevanje vladavine prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.