Godišnjica Bitke za Vukovar; Borković: Vukovar nije ni izdan ni prodan

vukovar
Montaža; Narod.hr, izvor: MORH

U Vukovaru se obilježava 32. obljetnica Bitke za Vukovar. Trajala je 87 dana i ostala sinonim za obranu u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obilježavanje je počelo budnicom ulicama Vukovara. Predstavljen je i taktičko-tehnički zbor oružja, opreme i tehnike postrojbi Oružanih snaga RH i MUP-a koje građani mogu razgledati uz obalu Dunava, ispod Dvorca Eltz. Položeni su i vijenci izaslanstava na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Središnji svečani program održan je u dvorištu Dvorca Eltz, javlja HRT.

>(FOTO) Damir Plavšić: Bitka za Vukovar, Sajmište – istinita ratna priča o porušenoj kući, ‘Prsanu’ i zrakoplovima

”Bili smo goloruki”

”Bili smo goloruki, razoružani, mladi, koji smo bili svjesni što hoćemo i kud idemo, ostavljeni od svih, cijeli svijet je bio protiv nas. Danas imamo situaciju da se vrijedilo boriti i možda na neki način davat i poticaj mladima: Nemojte bježati pred teškoćama, zagrizite, borite se, jer ovo je ipak obećana zemlja, istaknuo je, između ostalog, Branko Borković zapovjednik obrane Vukovara.

”Prije svega moramo reći da je 14. rujna 1991. počeo opći napad na Republiku Hrvatsku, da je pokojni dr. Franjo Tuđman donio odluku tada u blokadi u Vojarni, a mi smo na ovom prostoru Vukovara bili pripremni za taj prvi udar koji je zapravo trebao osloboditi prostor bivšoj JNA da s glavnim snagama prodre u Dolinu Drave i na taj način ponovno sruši Hrvatsku i dođe na granice ex-Jugoslavije kao projekt velikosrpski, odnosno restauracije komunizma. Mi smo u tom periodu od 14. do 20. rujna uništili sve te snage koje su bile što je vidno na Trpinskoj cesti, ali istovremeno smo ih zaustavili sa znatnim žrtvama na prostoru sajmišta. Iz tih pozicija smo praktički držali Vukovar narednih više od dva mjeseca”, ispričao je Borković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podvig Luke Andrijanića

Prisjetio se sjajnog podviga Luke Andrijanića i drugih.

”Ostalo je upamćeno rušenje prvih vojnih zrakoplova, što je Luka Andrijanić napravio u prvih par dana tog napada na Vukovar. Uz njega imamo niz pojedinaca. Tu je i pokojni Sinković, kojeg se rijetko tko i sjeća, koji je izvršio kompletno inženjersko uređivanje cijelog prostora da ih možemo usmjeravati kako mi želimo. Onda imamo Prvu gardijsku brigadu koja je napravila pothvate na prostoru Tovarnika i Ilače, gdje smo na neki način doveli njih u poziciju bježanja, gdje je cijela ta kolona pobjegla u Srbiju i došlo je do panike, odnosno raspada mobilizacijskog sustava.

Znači, to su isto detalji o kojima se jako malo, nažalost, zna, koje mi želimo osvijetliti i prikazati ih u punom svjetlu da je bitka za Vukovar puno više i puno šire nego što se i kroz medije prikazuje”, istaknuo je.

Možda će vas zanimati

(VIDEO) Pogledajte kako je Vukovar - grad heroj izgledao nakon 87 dana najkrvavije bitke Domovinskog rata

Poginulo je oko tisuću i pol civila, od čega 86 djece, od kojih je najmlađe imalo 6 mjeseci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vukovar nije bio izdan

Borković se obratio svojim suborcima. Izdvojio je jedan od naglasaka.

”Jedan od naglasaka će biti i to da je Zagreb od prvog dana, odnosno Republika Hrvatska i demokratski izabrana vlast, vodila računa o obrani Vukovara, da Vukovar nije ni izdan ni prodan, da je uvijek bio hrvatski i da je Hrvatska uvijek mislila o njemu”, rekao je.

”Prilika je to prisjetiti se tog razdoblja, prisjetiti se hrabrosti, odlučnosti, spremnosti hrvatskih branitelja obraniti grad Vukovar. Prilika je izraziti im poštovanje, na poseban način zahvaliti se našim prijateljima koji su svoje živote izgubili u obrani domovine”, rekao je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku središnjeg svečanog programa održana je minuta šutnje za sve poginule i nestale hrvatske branitelje. U tom trenutku Vukovar su u niskom letu preletjeli MIG-ovi hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Stijeg na Vodotornju razvio Ivan Grbavac Kobra

Na središnjoj svečanosti u 12.15 stijeg s Vukovarskog vodotornja razvio je Ivan Grbavac Kobra, zapovjednik 1. bataljuna 1. A brigade ZNG-a Tuškanac.

”Velika je čast podići zastavu legendarne 204. brigade, hrvatsku zastavu na Vodotoranj. Ovo radim kao pripadnik prve brigade Tigrova koja je dala neizmjeran doprinos oslobađanju Hrvatske i u bitci za Vukovar. Ali povukao bih jednu paralelu. Točno prije 32 godine, 14. lipnja 1991., moja postrojba osvojila je po Špegeljevom planu, armijsko skladište Prečac kada je počela bitka za vojarne i kada je počeo sveopći napad na Hrvatsku. Ta snimka dizanja hrvatske zastave na oslobođenom objektu od JNA nekako mi sada paralelno, kao prije 32 godine kada sam dizao zastavu, i sada u čast Tigrova diže ovu zastavu danas”, rekao je Grbavac.

Medved: Neizmjerno sam ponosan

Ministar Medved, koji je također sudionik Bitke za Vukovar u jednom dijelu svog ratnog puta, istaknuo je kako su u Vukovaru uvijek izrazito snažne emocije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”I danas kad obilježavamo 32. obljetnicu Bitke za Vukovar radujem se sresti drage prijatelje, drage preživjele hrvatske branitelje, podijeliti s njima sjećanje, ali svakako i ohrabrenje u svjetlu onog što donosi novo vrijeme i s čim se suočavaju hrvatski branitelji danas”, rekao je.

”Ja sam ovdje u Vukovaru krajem lipnja do negdje krajem srpnja s 1. gardijskom brigadom proveo jedno vrijeme u obrani grada heroja, grada Vukovara. Neizmjerno sam ponosan na sve što smo činili zajedno i iskazujem svim hrvatskim braniteljima koji su branili Vukovar neizmjernu zahvalu na hrabrosti i na odlučnosti koju su pokazali ovdje u obrani grada Vukovara”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.