GONG: nužna promjena izbornog zakonodavstva, koju ne žele ni HDZ ni SDP

GONG aktivno zagovara sveobuhvatnu izbornu reformu, koju je kako kaže izvršni predsjednik GONG-a Dragan Zelić do sada podržalo 28 saborskih zastupnika, među kojima nije niti jedan zastupnik HDZ-a te samo dva zastupnika SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelić je na konferenciji za novinare „Još nije kasno za izbornu reformu“ rekao da zato što se izvršna vlast ne želi baviti nikakvim reformama, traže od zakonodavne vlasti- Sabora, da podrže ideju novog izbornog zakonodavstva na tragu GONG-ovih preporuka.

U predloženom novom izbornom zakonodavstvu GONG-a stoji provođenje preferencijalnog glasovanja uz prag od 5 posto, zabrana istovremenog obnašanja zastupničke dužnosti i gradonačelničke ili načelničke, šest izbornih jedinica, izmjene referendumskog pravnog okvira- uz uvjet 5 posto potpisa birača u roku od 30 dana, zabrana kandidiranja osobama osuđenima za korupciju, gospodarski kriminal i ratne zločine, ujednačenje izbornih procedura, daljnju profesionalizaciju Državnog izbornog povjerenstva i biračkih odbora te promjene medijskih pravila praćenja izbora.

Dekan Fakulteta političkih znanosti i član GONG-a Nenad Zakošek kazao je da nakon ljetne stanke Sabora, vladajući i opozicija imaju dovoljno vremena kako bi izvršili reformu izbornog zakonodavstva godinu dana prije izbora, kako bi sve bilo u ustavnom roku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se to ne dogodi, u suradnji s 28 zastupnika, koji su potpisali izjave potpore novom izbornom zakonodavstvu, ići će se na ciljane izmjene zakona, kazao je Zakošek naglasivši kako je to prava metoda-dijalog Sabora, Odbora, ministara, udruga i javnosti.

Uvođenje reda u temeljne institucije države nije financijski zahtjevna reforma, a vladajućima ne može biti izlika da postoje važnije teme od te, smatra Zakošek.

Ekonomska kriza u Hrvatskoj izraz je političke krize, iza koje je jedan od ključnih procesa onaj izborni, naglasila je programska voditeljica Centra za mirovne studije Sandra Benčić te dodala da Vlada nije sposobna i nisu joj u cilju reforme, nego osigurati stranačkom vodstvu mirnu egzistenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da je ovo ozbiljna politička kriza postalo je evidentno kad je SDP odustao od svih najavljenih reformskih procesa, a HDZ je već prije pokazao da za reforme nema volje. I sada je evidentno da su stranačka vodstva u potpunosti kolonizirala politički, ekonomski i društveni prostor i onemogućavaju bilo kakve alternative”, naglašava Benčić.

Benčić je kazala kako je važan pritisak građana da se rastoči politička kasta, a isto se očekuje i od članova političkih strana, najviše od svih koji šute u HDZ-u i SDP-u.

Osnovni strah u dvije najveće stranke je strah da kroz preferencijalno glasovanje neće biti izabrani te da će utjecati na sposobnost čelništva da kontrolira članstvo stranke, kazao je Zakošek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na trenutni rejting Milanovića i Tomislava Karamarka, može se zamisliti scenarij da budu nositelji lista i da ne prođu na izborima, a to oni žele izbjeći, kaže Zakošek.

Na pitanje novinara o održavanju referenduma o uvođenju preferencijalnog glasovanja što je inicijativa udruge “U ime obitelji”, Zelić je rekao da će se priča gurati i prema referendumu, što je poruka elitama da ukoliko ne budemo imali sveobuhvatnu promjenu, pribjeći će se referendumu – što isto može biti jedno od rješenja.

Referendum doista nije dobar instrument za mijenjanje tako komplicirane stvari, kao što je izborni zakon, istaknuo je Zakošek.

Ako u Saboru nemaju ni minimum odgovornosti, ne potrošiti 50 tisuća kuna za referendum, onda riješenje nije referendum nego izvanredni izbori, naglasila je Benčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelić je rekao kako je potpisivanje još uvijek otvoreno za sve zainteresirane zastupnike, a izjavu potpore su do sada potpisali: Jakša Baloević (Novi val), Goran Beus Richembergh (HNS), Ljiljana Cvetojević (HSU), Gvozden Flego (SDP), Srđan Gjurković (HNS) , Dragutin Glavina (HNS), Mirela Holy (ORaH), Silvano Hrelja (HSU) *„Izjava potpore poboljšanju izbornog zakonodavstva“, Marija Ilić (HSU), Damir Kajin (NZ), Igor Kolman (HNS), Jadranka Kosor (NZ), Josip Kregar (NZ), Darko Ledinski (SDP), Dragutin Lesar (laburisti), Slavko Linić (NZ), Ivica Mandić (HNS), Natalija Martinčević (NZ), Mladen Novak (laburisti), Nenad Pleše (laburisti), Milorad Pupovac (SDSS), Vesna Sabolić (HNS), Josip Salapić (HDSSB) *„Načelno, smjer reforme podržavam i treba krenuti u žurne izmjene (referendum), a sve detaljnije u saborskoj raspravi“, Željko Šemper (HSU), Vesna Škare Ožbolt (DC), Nansi Tireli (laburisti), Nada Turina-Đurić (HNS), Zlatko Tušak (laburisti), Branko Vukšić (laburisti).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.