Afera Kekin-Jelavić, koja je buknula prošlog tjedna nakon Facebook objave Mile Kekina o navodnom ‘neželjenom susretu’ s poduzetnikom Nikicom Jelavićem, uzburkala je političke duhove od ljevice do desnice. Osim što nije politički ugodna za predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin i njezinu stranku Možemo, jedan krak ove afere, koji se zbio na društvenim mrežama u obliku videozapisa i prijave istog, pomogao je raskrinkati i po tko zna koji put dokazati političke preferencije udruge Gong. Ova navodno neutralna, a u stvari lijeva parapolitička udruga otvoreno se svrstala na stranu Možemo i Ivane Kekin te se založila za gašenje profila “Ne možemo” koji je na TikToku objavljivao videe u kojima se propituju stvarni razlozi tajanstvenog sastanka Kekin-Jelavić.
>Kojundžić: Gong namjerno utječe na izborni proces, a iza njih stoji Možemo
Gong po tko zna koji put “izašao iz ormara”
U vremenu kad opada povjerenje građana u mainstream medije, društvene mreže sve više postaju utočište onih čije se mišljenje teško može probiti u eter najutjecajnijih medija. Tako je i u slučaju gradske vlasti Tomislava Tomaševića i stranke Možemo koji već gotovo četiri godine imaju izuzetno blag medijski tretman neusporediv s onim njihovih prethodnika na čelu grada.
Na društvenim mrežama stvar je, znakovito, bitno drugačija.
Mnogi profili, svaki na svoj način, ukazuju na loše poteze gradske vlasti što im je priskrbilo veliku popularnost i mnoštvo pratitelja.
Jedan takav profil na TikToku – Ne Možemo (@nemozemo1) zbog propitivanja svih okolnosti afere Kekin-Jelavić ugašen je s te društvene mreže. Dogodilo se to zbog prijave Gonga TikToku, HAKOM-u i DIP-u kojoj su upozorili na navodnu difamacijsku kampanju koja je iz sjene usmjerena na kandidatkinju Ivanu Kekin.
Možda će vas zanimati
Gongova cenzura: Gašenje TikTok profila 'Ne možemo' zbog Kekin - napad na slobodu govora
‘Zahtijevamo od TikToka i svih nadležnih institucija da objasne razloge za ovakvu odluku i da osiguraju mehanizme zaštite slobode govora na društvenim mrežama.’
Što je Gong?
Gong je organizacija civilnog društva osnovana 1997. koja za sebe kaže da je usmjerena prema unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture kao i poticanju aktivnog i odgovornog sudjelovanja građana u političkim procesima.
Na njihovim mrežnim stranicama otvoreno ističu da su temeljne vrijednosti Gonga: aktivizam, otvorenost, antifašizam, zaštita okoliša, sekularizam, ravnopravnost…
Ono što javno nikada neće priznati, a iz niza je dokaza jasno – radi se o izrazito lijevo nastrojenoj udruzi koja je povezana sa SDP-om i Možemo.
Možda će vas zanimati
Može li GONG ikoga učiti demokraciji? Ovako izgleda njihova sprega s politikom
GONG uopće nije nikakva nepristrana organizacija.
Dokaza za to ima napretek: Gong se 2013. žestoko protivio referendumu o braku, a 2014. referendumu o promjeni izbornog sustava, 2018. njihov dugogodišnji direktor Dragan Zelić prelazi u SDP na poziciju izvršnog tajnika, zauzimanje strane Ivane Kekin u aferi Kekin-Jelavić…
Procedura za gašenje TikTok profila
Procedura za gašenje nečijeg TikTok profila odvija se na sljedeći način:
1) Prijava prekršaja
Drugi korisnici ili automatski TikTok sistemi prijavljuju sadržaj ili profil zbog kršenja pravila.
2) Pregled i upozorenje
TikTok pregledava prijavljeni sadržaj/profil i obavještava korisnika putem aplikacije (npr. putem notifikacije ili e-pošte) o prekršaju.
U nekim slučajevima, korisnik može dobiti upozorenje i priliku da ispravi problem (npr. ukloni sadržaj).
3) Privremena suspenzija
Ako prekršaji nisu ozbiljni, TikTok može privremeno suspendirati profil, ograničiti funkcionalnosti ili ukloniti samo određene objave.
4) Trajno brisanje profila
Kod ozbiljnih ili ponovljenih kršenja, TikTok može odmah deaktivirati i trajno ukloniti profil.
Korisnik obično dobije obavijest o razlogu uklanjanja.
>Jelavić poručio Ivani Kekin: Ispričajte se i povlačim se iz javnog prostora
Razlozi za brisanje TikTok profila
1) Kršenje smjernica zajednice
Objavljivanje sadržaja koji promiče nasilje, govor mržnje, diskriminaciju, ili širenje lažnih informacija.
Sadržaji neprikladni za maloljetnike (npr. seksualni sadržaj ili eksplicitni materijali).
Cyberbullying, uznemiravanje, ili prijetnje drugim korisnicima.
2) Neovlaštena aktivnost
Korištenje lažnog identiteta ili imitacija druge osobe.
Objavljivanje tuđeg privatnog sadržaja bez pristanka.
Spam, neželjene aktivnosti, ili korištenje botova za povećanje pregleda, lajkova ili pratilaca.
3) Pravna pitanja
Kršenje autorskih prava ili intelektualnog vlasništva.
Objavljivanje ilegalnog sadržaja.
4) Sigurnosni razlozi
Identificiranje profila kao dio mreže hakiranja, prevara ili drugih sumnjivih aktivnosti.
Priopćenje DIP-a
Osim TikToku Gong je prijave protiv profila “Ne možemo” poslao i na adrese DIP-a i HAKOM-a.
Državno izborno povjerenstvo objavilo je priopćenje koje se odnosi na priopćenje GONG-a kojim poziva DIP da istraži dezinformacijsku kampanju protiv jedne predsjedničke kandidatkinje. U njemu između ostalog stoji:
“Državno izborno povjerenstvo donijelo je Protokol postupanja u slučaju pojave dezinformacija u provedbi izbora.
Prema navedenom Protokolu, Državno izborno povjerenstvo reagirat će u svakom pojedinom slučaju, prema vlastitoj procjeni, na dezinformacije u medijskom prostoru ili na društvenim mrežama, koje utječu ili mogu utjecati na integritet izbornog postupka, odnosno koje se konkretno tiču izbornog postupka koji je utvrđen zakonom kojim je propisana provedba određene vrste izbora i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva.
Državno izborno povjerenstvo neće reagirati na eventualne dezinformacije koje se pojave u medijskom prostoru ili na društvenim mrežama, a koje su usmjerene na potencijalnu difamaciju pojedinih izbornih sudionika, s obzirom da nema propisanu nadležnost niti raspolaže alatima kojima bi provjeravao takvu vrstu dezinformacija.”
HAKOM se nije oglasio o slučaju Kekin
HAKOM nije javno komentirao prijavu GONG-a.
Na njihovim mrežnim stranicama opisane su aktivnosti HAKOM-a pred predstojeće predsjedničke izbore. Jedna od njih bila je Okrugli stol na temu zaštite integriteta izbornog procesa. Na ovom događaju, uz HAKOM i Europsku komisiju, sudjelovali su predstavnici najvećih digitalnih platformi (Google, YouTube, Meta, TikTok i X).
“HAKOM je u svojstvu Koordinatora za digitalne usluge u RH okupio relevantne dionike za provedbu nadolazećih predsjedničkih izbora.
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) imenovana je koordinatorom za digitalne usluge u Republici Hrvatskoj i jedna od zadaća u provedbi EU-ove Uredbe o digitalnim uslugama je pomoći svim relevantnim dionicima za provedbu izbora u prijavi i uklanjanju nedopuštenog sadržaja na vrlo velikim online platformama i tražilicama, kao i osigurati da platforme i tražilice raspolažu sa službenim podacima vezanima uz predsjedničke izbore.
Uloga HAKOM-a tijekom predsjedničkih izbora 2024. godine
Od veljače ove godine, u Republici Hrvatskoj, kao i u cijeloj Europskoj uniji, na snazi je Uredba o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama, DSA). Jedan od ciljeva DSA-a je suzbijanje stvarnih i predvidivih negativnih učinaka na građanski diskurs i izborne procese, kroz otklanjanje sistemskih rizika koje mogu predstavljati vrlo velike internetske platforme.
“HAKOM je među dionicima uspostavio kanale komunikacije za prijavu nepravilnosti”
Priprema za predsjedničke izbore
U kontekstu predstojećih predsjedničkih izbora koji će se održati 29. prosinca 2024., HAKOM je, u svojstvu koordinatora za digitalne usluge Republike Hrvatske, u suradnji s Europskom komisijom početkom studenog organizirao Okrugli stol na temu zaštite integriteta izbornog procesa. Na ovom događaju, uz HAKOM i Europsku komisiju, sudjelovali su predstavnici najvećih digitalnih platformi (Google, YouTube, Meta, TikTok i X), Državno izborno povjerenstvo (DIP) te organizacije civilnog društva (GONG i Faktograf) koje svojim radom doprinose očuvanju transparentnosti izbornog procesa i provjeri činjenica.
Okrugli stol omogućio je raspravu o potencijalnim izazovima i rizicima tijekom izbora, s naglaskom na razmjenu relevantnih informacija o izbornom procesu i demonstraciju alata koje platforme osiguravaju za prijavu sadržaja i zaštitu integriteta izbora. Dodatno, s ciljem brze reakcije u slučaju potrebe, HAKOM je među dionicima uspostavio posebne kanale komunikacije za prijavu uočenih nepravilnosti“, stoji na stranicama HAKOM-a.
>Sedak za Narod.hr: Mile Kekin nije dorastao ovakvom pritisku, pa Možemo sad sanira štetu
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa