(FOTO) Grabar-Kitarović odala počast hrvatskim žrtvama komunističkog režima ubijenim nakon završetka II. svjetskog rata

Foto: Fah

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak je odala počast hrvatskim žrtvama komunističkog režima ubijenim nakon završetka Drugog svjetskog rata, kod Spomen obilježja i grobnice pored Crkve muke Isusove u Macelju, priopćeno je iz Ureda predsjednice Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tihomir Dujmović: Sve žrtve nisu iste

„Svaka žrtva zločina ima pravo na grob i javni spomen. To pravo četiri i pol desetljeća nisu imale hrvatske žrtve ubijene nakon završetka Drugoga svjetskog rata. Nijedan politički cilj ni poredak ne mogu opravdati zločine koji se čine u njegovo ime”, poručila je tom prilikom predsjednica u čijoj je pratnji bio ministar državne imovine Goran Marić koji će u subotu biti njezin izaslanik na komemoraciji na Bleiburškom polju.

> Macelj: Najveće skupno stratište svećenstva u Republici Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon uspostave hrvatske države slobodno posjećujemo Bleiburg, Tezno, Hudu jamu, Kočevski Rog i druga spomen-mjesta. Zahvalni smo austrijskim i slovenskim vlastima što svake godine omogućuju dolazak brojnim hodočasnicima”, rekla je Grabar-Kitarović u četvrtak, dodavši kako je ove godine na Macelj došla kako bi iskazala počast tamošnjim žrtvama jer je to jedno od rijetkih grobišta u Hrvatskoj koje je istraženo i ima dostojno spomen-obilježje, stoji u priopćenju.

> Rijeka: predstavljena monografija ‘U spomen žrtvama Macelj 1945. – Povodom 70. obljetnice komunističkih zločina’

“Dužni smo to učiniti i za druga masovna grobišta, kako bismo dostojno komemorirali sve žrtve naših poratnih križnih putova i upisali svoje misli, molitve i uspomene. Ne kako bismo se vraćali u prošlost, nego kako bismo utvrdili punu istinu, koja će zacijeliti rane i omogućiti da svi zajedno okrenemo pogled u budućnost”, zaključila je predsjednica i objavila kako tim činom “odaje počast i svim ostalim Hrvatima pokopanim diljem Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine nakon završetka Drugog svjetskog rata”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Točan broj ubijenih još nije znanstveno utvrđen

Podsjetimo, prvo spominjanje žrtava u Maclju dogodilo se 9. lipnja 1991. kada je kardinal Franjo Kuharić služio misu na lokalitetu Lepa Bukva. Hrvatski državni sabor nakon toga osniva komisiju za ispitivanje žrtava rata i poraća te tada počinju iskapanja i na ovom području. Komisija je bila okupljena oko saborskog zastupnika Vice Vukojevića.

U Macelju se nalaze i ostatci 21 svećenika, franjevca i bogoslova ubijenih u noći s 4. na 5. lipnja 1945., tako da je Macelj najveće skupno stratište svećenstva u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Macelju su stradali svećenici i bogoslovi iz 4 biskupije: Vrhbosanske, Đakovačke, Zagrebačke i Krčke, te iz dvije franjevačke provincije: Bosne Srebrne i Hercegovačke. U jednoj su iskopanoj jami pronađena i dva kostura koja su pripadala djeci u dobi od 7 i 15 godina, te su bila vezana žicom (najvjerojatnije su to bila braća).

Točan broj ubijenih još nije znanstveno utvrđen što znači da ih može biti i više od 13.000 tisuća.

Na mjestu maceljskog stratišta Tito je napravio privatno lovište, tako da se tu nije moglo ulaziti od 1945. do 1990. Premda je Republika Hrvatska 30. lipnja 1990. na sjednici Hrvatskog sabora prihvatila Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog režima, nijedan predstavnik izvršne ili zakonodavne vlasti RH nije se nikad pojavio u Macelju, sve do 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.