Grčić: U plaće i mirovine se generalno ne dira, a sve druge stavke su u procesu preispitavanja

Ministri u Vladi slažu se da treba uvesti reda u sustav dodataka na plaće u državnim i javnim službama budući da je centralni obračun plaća (COP) pokazao kako je broj dodataka veći od 300, a više pojednosti znat će se nakon rebalansa proračuna, najavio je danas potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit koliko sustav COP-a može pomoći u racionaliziranju troškova državnih financija, Grčić je rekao novinarima da prostora za korekcije ima jedino u dodacima na plaću.

“Vidjeli ste, tu imamo više od 360 raznih dodatka i to je na neki način teško upravljivo i sigurno ima prostora da se neke stvari preispitaju”, kazao je Grčić.

“U plaće i mirovine se generalno ne dira – to je poruka, a sve druge stavke su u procesu preispitavanja. Ali ne mogu vam ništa više reći dok prijedlog rebalansa ne bude vani”, rekao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da su dodaci na plaće u javnoj upravi značajni te da nisu ujednačeni slaže se i ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras koji drži da se na toj stavci može uštedjeti milijardu kuna.

“Mislim da se tu može uštedjeti do milijardu kuna ako se napravi ujednačeni sustav i na neki način se to dovede u red”, rekao je.

Upitan može li se to pitanje riješiti s obzirom na kolektivne ugovore čija je promjena dugotrajan posao, Maras odvraća kako se sve može riješiti. “Ljudi moraju biti svjesni da rade za istog poslodavca i ne mogu za isti posao biti plaćeni na različite načine”, rekao je. Na primjedbu novinara kako je očito da mogu biti različito plaćeni, Maras odgovara kako je razlog tome što do sada nije bilo reda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar smatra da nije problem u broju dodataka koji se isplaćuju na plaće već je problem iznos novca koji se za to troši.

“Problematično je to što u ukupnoj masi novca u državnom proračunu tih novaca nema. U svim tim dodacima plaće u znanosti i prosvjeti zaista nisu nešto u što bi trebalo upirati prstom”, rekao je.

Podaci iz COP-a pokazuju da najveće plaće imaju liječnici, a ministar zdravlja Siniša Varga novinarima je kazao kako je riječ o nekolici liječnika u Zagrebu koji rade na transplantacijskom programu i koji su na raspolaganju 24 sata na dan sedam dana u tjednu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A želimo u narednom razdoblju riješiti da za sve liječnike i medicinske sestre rad bude vrednovan po izvršenju, da nije isključivo na temelju prava iz kolektivnog ugovora, nego da imamo i mjerenje rada i da oni koji rade više imaju veće plaće, a oni koji rade manje imaju manje plaće”, dodao je.

Na primjedbu da se ne radi samo o nekolici liječnika već da visoke plaće imaju i liječnici u županijskim bolnicama, te da si “bildaju” plaće na pripravnostima i dežurstvima, Varga odgovara kako to ne bi nazvao “bildanjem” već pravom koje proizlazi iz kolektivnog ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.