Uz Hrvatsku demokratsku zajednicu i gradonačelnika Milana Bandića, amandmane na GUP, njih čak 71, podnijela je i Bandićeva stranka Bandić Milan 365-Stranka rada i solidarnosti, zajedno sa Zelenom listom.
Gradonačelnik Bandić podnio je šest mandata na ‘svoj’ GUP. Najzanimljiviji je peti amandman. Bandić njime predlaže ukidanje planiranog koridora produženja prometnice kroz kvartovski park u naselju Staglišće.
> Sada protiv Bandića: Mrak Taritaš je 2003. kao Bandićeva pročelnica potpisala sporne izmjene GUP-a
> Što sve trebate znati o zagrebačkom GUP-u?
Bandićeva stranka, za razliku od svog šefa, mnogobrojnim amandmanima na GUP predlaže “prekategorizaciju” velikog broja gradskih prostora prvotno ucrtanih kao zelene površine ili površine namijenjene za sportske sadržaje u prostore za izgradnju stambenih ili stambeno-poslovnih prostora, piše Jutarnji list.
Također su se u amandmanima pojavili i prijedlozi za izgradnju nekoliko podzemnih garaža. Tako se predlaže izgradnja podzemne garaže na dijelu Trga dr. Franje Tuđmana, na Trgu J. F. Kennedyja te na Trgu K. Ćosića, iza hotela Panorama. U samom centru grada predlaže se povećanje koeficijenta iskoristivosti građevne čestice. Naime, tvrdi se kako donjogradski blok Ilica – Preobraženska – Preradovićev trg- Varšavska – Gundulićeva ima koeficijent iskoristivosti 4,5 te se predlaže da se u prijedlogu GUP-a koeficijent 3,0 zamijeni s 4,5 kako bi se i u ostalim gradskim blokovima omogućila gradnja pod istim uvjetima.
Amandmanom se predlaže i izmjena ranije predložene udaljenosti zgrade visoke devet i više katova od međe. U prijedlogu GUP-a navodi se da udaljenost takve zgrade od međe mora biti barem 15 metara. Sada se predlaže udaljenost od 9 metara, uz obrazloženje da je 15 metara neracionalno korištenje građevinskog zemljišta.
Bandićeva stranka, nadalje, bolnici Sestara milosrdnica želi oduzeti prostor koji joj je prema prijedlogu GUP-a namijenjen za neko buduće proširenje. Bandićevci, naime, zaključuju kako bolnica i sada ima dovoljno prostora za eventualno proširenje.
Također su se u amandmanima pojavili i prijedlozi za izgradnju nekoliko podzemnih garaža. Tako se predlaže izgradnja podzemne garaže na dijelu Trga dr. Franje Tuđmana, na Trgu J. F. Kennedyja te na Trgu K. Ćosića, iza hotela Panorama. U samom centru grada predlaže se povećanje koeficijenta iskoristivosti građevne čestice.
Naime, tvrdi se kako donjogradski blok Ilica – Preobraženska – Preradovićev trg- Varšavska – Gundulićeva ima koeficijent iskoristivosti 4,5 te se predlaže da se u prijedlogu GUP-a koeficijent 3,0 zamijeni s 4,5 kako bi se i u ostalim gradskim blokovima omogućila gradnja pod istim uvjetima.
Mnogobrojnim amandmanima predlažu se izmjene prijedloga GUP-a u kojem su određena područja grada ucrtana kao zelene površine ili su namijenjena za izgradnju sportskih sadržaja.
Tako se u Markuševcu, kod ulice Štefanovec, za prostor prvotno predviđen za sportski sadržaj predlaže izgradnja poslovnih prostora. Objašnjenje je da prostor nije dovoljno velik za sportske sadržaje. Istovjetno objašnjenje je i uz amandman za prostor u Veslačkoj ulici. Tamo je također predviđena izgradnja sportskog objekta, a sada se tvrdi kako za to nema dovoljno mjesta pa se amandmanom predlaže prenamjena u zemljište za izgradnju poslovnih prostora.
Bandićeva stranka predlaže i da se na velikom prostoru ograđenom Avenijom Gojka Šuška i Svetošimunskom cestom, umjesto sportskih sadržaja, gradi poslovno-stambeni kompleks. Tvrde da je ta lokacija nepodobna za sportske sadržaje.
U Gornjoj Dubravi na prostoru gdje je prijedlogom GUP-a predviđen zeleni pojas, bandićevci sada predlažu izgradnju stambeno-poslovnih objekata. Pojašnjavaju kako je prenamjena potrebna jer su brežuljci Gornje Dubrave idealni za izgradnju solarne elektrane.
Amandmanima se žele prenamijeniti i zelene površine u ulici Medveščak i na Bukovačkoj cesti. I tu se predlaže izgradnja stambenih prostora.
U svojim amandmanima HDZ traži zadržavanje namjene dviju površina za gradnju zdravstvene stanice i vrtića u Vrbanima III te izgradnju parka u tom naselju.
U Remetinečkoj cesti traže da se prostor namijenjen za proširenje prometnice ne mijenja u stambenu zonu te da se u Črnomercu dio zemljišta koji je namijenjen za sportsku namjenu odvoji za izgradnju umirovljeničkog doma.
Društvo arhitekata Zagreb: Prenamjena zelenila u prostor namijenjen za građenje
Kako navodi struka, GUP sadrži prenamjene zemljišta i zelenila u prostor za građenje, povećavaju izgradnju u donjogradskim blokovima i povećavaju promet u središtu gada, a ne odgovaraju na goruća pitanja poput prilagodbe klimatskim promjenama, određivanja zone za izgradnju javnih stanova te nemaju bilo kakvu viziju istinskog razvoja grada u interesu njegovih stanovnika.
“Ovakvo korištenje zastupničkih prava, obveza i ovlasti, kojima se mijenja značajna površina zaštitnih zelenih površina u stambene i mješovite, ukazuje na činjenicu da gradski zastupnici ne promatraju ili nemaju želju i volju za dugoročan razvoj grada, nego su vođeni partikularnim interesima pojedinaca, bez sagledavanja grada u cjelini. Amandmanskim izmjenama gradski zastupnici isključuju participaciju javnosti u bitnim odlukama u planiranju grada, što je kršenje jednog od temeljnih načela prostornog planiranja te potpuno ukidaju stručnost kao osnovu prostornog planiranja”, poručili su iz DAZ-a.
Što je GUP?
Generalni urbanistički plan (GUP) uz Urbanistički plan uređenja (UPU) i Detaljni plana uređenja (DPU) određuju koliko se točno može graditi u određenoj zoni, a također i donose pravila katnosti, površini, visini i broju parkirališnih mjesta te ostalim stavkama gradnje.
No, prostorni planove imaju i određena pravila, stoga na nekoj određenoj parceli može biti dozvoljena gradnja, ali ukoliko postoji plan donošenja urbanističkog ili detaljnog plana uređenja za tu parcelu, na njoj se ne smije ništa graditi.
Nekoliko je različitih namjena zemljišta poput primjerice stambene, javne i društvene, društveno-upravne, zdravstvene, predškolske i školske, kulturne, vjerske, gospodarske, poslovna, zaštićene zelene površine, površine za budući razvoj i druge.
Da bi GUP mogao biti odobren, on mora dobiti suglasnost Ministarstva graditeljstva te mora biti usklađen s planom više razine, a to je u ovom slučaju Prostorni plan Grada Zagreba.
Što je sporno kod novog GUP-a?
Prijedlog GUP-a Milana Bandića bio je dva puta odbijen od strane Ministarstva gospodarstva jer nije bio usklađen s Prostornim planom Grada Zagreba, no na njega su se žalili i arhitekti i građani.
Tako je Društva arhitekata Zagreba upozorilo da su u GUP unesene značajne izmjene koje nisu bile javno komunicirane. Primjerice, GUP-om nisu bili obuhvaćeni budući zahtjevi poput razvoja mreže javnog prijevoza i slično, a takav prostor od 110 hektara ima potencijal broja novih stanovnika kao u cijeloj Ličko-senjskoj županiji.
Za gradove poput Zagreba važno je da posjeduje dovoljno zaštićenih zelenih površina kako bi omogućile kvalitetan život. Takvih bi površina najviše trebalo biti uz Savu, prostor Hipodroma, Velesajma i Bundeka, no one s vremenom postaju sve uže.
Najviše pozornosti ovaj prijedlog GUP-a privukla je u kolovozu udruga građana Siget, koja je urudžbirala Gradskoj upravi 1327 potpisanih primjedbi i prijedloga na Generalni urbanistički plan što se posebice odnosilo na na takozvani ‘Zagrebački Manhattan’, grad u gradu za čiju izgradnju unajmljena ista tvrtka koja gradi takozvani ‘Beograd na vodi’ u Srbiji.
Riječ je tvrtki Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. na čijem je čelu Mohamed Alabbar. On je svoju karijeru započeo u centralnoj banci u Emiratima, a nakon toga je preuzeo državne poslove Emirata u Singapuru s naglaskom na nekretnine. Danas je na čelu tvrtke Emaar Properties čije se ukupna imovina vrijedna oko 30 milijardi dolara.
O amandmanima se najprije treba očitovati i Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja što će cijelu proceduru glasanja odužiti najmanje mjesec dana.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Jutarnji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.