Guverner HNB-a: Cijene rastu, ali ne zbog uvođenja eura

Zagreb, 21.07.2022.- 16. sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura . Na fotografiji Boris Vujčić. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

– Cijene rastu, ali ne zbog uvođenja eura, kazao je guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić na sjednici Nacionalnog vijeća za uvođenje eura te najavio da između 15. prosinca 2022. i 15. siječnja 2023. na bankomatima neće biti naknada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Rekordna stopa inflacije u Hrvatskoj: U lipnju 2022. cijene dobara i usluga više za 12,1% nego prošle godine

Predsjednik Vlade Andrej Plenković predsjedao je 16. sjednicom Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Tvrdi kako je uvođenje eura za društvo važan iskorak u ekonomskom smislu i financijskom smislu, ali i signal potpune strukturne pripadnosti Europskoj uniji.

– Ispunili smo dva strateška cilja dublje integracije Republike Hrvatke u EU, ono što smo istaknuli u programu Vlade u prvom i drugom mandatu. To je veliko postignuće koje će se dogoditi nakon devet i pol godina članstva u EU. Proces kovanja eura pripremljen je kvalitetno i s velikim iskustvom dosadašnjeg kovanja kuna, kovnica kuna će taj posao obaviti na vrijeme, rekao je Andrej Plenković u uvodu, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ekonomski analitičar Grubišić: ‘Živjeli smo u zabludi niskih kamatnih stopa’

Rekao je kako je cilj ostvaren u izazovnim okolnostima, u nacionalnim i kompleksnim globalnim okolnostima koje su karakterizirane preklapajućim krizama.

– Sve te krize ugrožavaju normalan način poslovanja našeg gospodarstva te utječu na socijalni standard naših građana i utječu na egzistencije naših obitelji. Zato je važno da ovaj proces koji smo vodili bude jedan od sidara stabilnosti za suočavanje s krizama i ublažavanje posljedica. Uvođenje eura je na razini Hrvatske višeznačno: za državu, gospodarstvo i društvo u cjelini. Za državu je to uz ulazak u schengenski prostor – na kojem intenzivno radimo, to znači da ulazimo među najrazvijenije zemlje svijeta. To je onaj dio Europe za koji smo cijelo vrijeme govorili da pripadamo još od Domovinskog rata, rekao je.

Plenković je istaknuo kako ovo znači transformaciju kune koja postaje jedan od motiva hrvatskog eura i ostat će prepoznatljiva kao dio novčarske tradicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Euro je ono sidro koje nas čini otpornijim i sigurnijim od svih vanjskih šokova i kriza i daje nam povod za bolju ulagačku klimu. Ulazak u euro naši poduzetnici, inovatori i izvoznici će sigurno iskoristiti kako bi uz kvalitetniju reputaciju zemlje iz koje dolaze zadobili povjerenje svojih partnera u poslovnim krugovima, ali i međunarodnim financijskim krugovima, rekao je.

Plenković: Učinili smo sve korake na vrijeme, strukturirano i ozbiljno

Istaknuo je kako je za društvo ovo važan iskorak u ekonomskom smislu, financijskom smislu, ali i signal potpune strukturne pripadnosti onome što se zove današnja Europska unija sa svim svojim procesima.

– Zadovoljan sam ovim procesom od izrade strategije koja je puštena u javno savjetovanje 2017. godine pa do uvođenja i provedbe strategije i ispunjavanja svih akcijskih planova, ulazak u europski tečajni mehanizam i Europsku bankovnu uniju, Nacionalnih programa konvergencije, programa reformi i naknadnih akcijskih planova u ovom mandatu Vlade. Učinili smo sve korake na vrijeme, strukturirano i ozbiljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je kako je fiksiran tečaj konverzije kune u euro, a time je završen formlani put i možemo krenuti u dvojno isticanje cijena.

Vujčić: U procesu smo nabave novčanica koju moramo brzo izvršiti

Guverner HNB-a Boris Vujčić rekao je kako do kraja treba iskovati preko 420 milijuna komada kovanica, pa su zaposlili zbog toga nove ljude.

– Planiramo iduće godine još 230 milijuna komada. Sigurni smo da će to biti uspješno. Svi naši inicijalni koraci izrade alata i testiranja su prošli dobro. U procesu smo nabave novčanica koju moramo brzo izvršiti. Tu se radi o nabavci o 350 milijuna komada novčanica, a riječ je o tržišnom procesu kako bi najesen mogli početi s opskrbom banaka novčanicama, ne samo kovanicama, rekao je Vujčić.

Naglasio je kako nas očekuje situacija gdje će se neki podaci morati testirati 1. siječnja kad dođe do same konverzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mora krenuti 1. siječnja i proći neke logističke provjere – je li konverzija dobro napravljena, da novac ne ode negdje krivo. Ljudi će oko podneva 2. siječnja moći vidjeti stanje računa u eurima, kredita i svega ostalog što imaju u bankama. Bankomate treba prilagoditi za isplatu eura. Dio bankomata će do 31.12., a pogotovo za vijeme božićnog šopinga biti opskrbljen s kunama. Većina bankomata bit će pripremljena za eure, ali dio će se morati prebacivati, oni koji su imali kune na eure. Banke su svjesne da to bude gotovo do 15. siječnja te da onda svi bankomati imaju eure. Između 15.12. i 15.1. odlučili smo da se neće naplaćivati naknade za korištenje bankomata druge banke čiji niste klijent, tako da će moći koristiti bilo koji bankomat, rekao je Vujčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.