U pregledu tjedna izdvajamo riječi i poruke mons. Zlatka Korena, kanonika Prvostolnog kaptola zagrebačkog, o tragediji u Prečkom i porukama s Kaptola za Božić. Potom, profesor na Institutu za međunarodne odnose u Kijevu Maksim Kamenjecki gostovao je u Novom danu kod Tihomira Ladišića te komentirao stanje u Ukrajini. Iznio je i što očekuje od novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i hoće li s njegovim preuzimanjem vlasti biti ozbiljne prilike da se razgovara o miru. Na kraju, u pregledu tjedna izdvojili smo i gostovanje guvernera HNB-a Borisa Vujčića na RTL-u.
> Pregled tjedna: Piletić o inflaciji, Vedriš o cijenama, Turalija o štrajku
Koren: ‘Pozvani smo biti obazrivi u odbacivanju svake grubosti’
Mons. Zlatko Koren, kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog gostovao je u Novom danu N1 televizije. Ususret Božiću, prenio je vjernicima poruke s Kaptola. Iz pozicije svećenika koji dugi niz godina radi s ljudima, govorio je o pristupu pojedincu i društvu kada su tuga i bol nezamislivi čemu svjedočimo nakon tragedije u Osnovnoj školi Prečko.
Pozvao je da zastanemo i iskažemo poštovanje svim učiteljicama i učiteljima, a posebnu zahvalnost prenio je učiteljici heroini iz OŠ Prečko: “Radio sam kao svećenik u 12 škola. Društvo bi se danas trebalo zapitati koliko vrednujemo naše učitelje, profesore i odgajatelje, a koliko ih obezvrjeđujemo. Prepoznajemo li njihov dar, zvanje i predanost koje ugrađuju u našu djecu? Pozvani smo biti obazrivi u odbacivanju svake grubosti. Ne treba se inspirirati samo negativnim vijestima”.
> Pregled tjedna: Bartulica o Trumpu, Grmoja o NSATU, Belobrajdić o Vukovaru
‘Trebamo se svi s dobrom zaraziti’
“U našim bolima i neizvjesnostima prije 30 godina s Ivanom Pavlom II. u Hrvatskoj slavili smo euharistiju. Tamošnji Papa je bio u boli, nije mu još bio zacijelio slomljeni kuk. Mi smo imali bol naroda, Zagreb je bio prepun prognanika i izbjeglica. Kao da je tada Papa ponio nas, a mi njega. Preporučam vjernicima da iščitaju Pastirsko pismo. Tamo piše da dobrom želimo nadvladati zlo. Naveli su toliko dobrih primjera u susretu s vjernicima. Oni nam pokazuju da je dobro moćno. Trebamo se svi s dobrom zaraziti. Samo to treba osvijetliti“, sažeo je poruku s Kaptola vjernicima Zagrebačke nadbiskupije.
> Buljan Flander u Bujici o tragediji u Prečkom: Djeca ne mogu glasati, stoga se na njima sve više štedi
Kamenjecki: ‘Za sada, što se tiče primirja, nema izgleda za to’
Prof. Maksim Kamenjecki je u svojoj analizi stanja u Ukrajini za N1 istaknuo da se u ovom trenutku ne može postići primirje. “Koliko čujemo što on govori, ni Putin nije zainteresiran za božićno primirje jer to daje mogućnost našoj strani da regrupira snage. Isto kaže i za naše vojno rukovodostvo. Za sada, što se tiče primirja, nema izgleda za to”.
Kamenjecki navodi da Rusija želi uništiti Ukrajinu. “Rusi od početka rata šalju poruku da bi nas uništili. Njima odgovora uništenje Ukrajine, da ovo bude prazan, srušen teritorij, ali da bude kao neka tampon zona između Rusije i SAD-a”.
> Biden objavio: SAD će nastaviti s isporukom oružja Ukrajini
‘Mega KGB-ovac protiv mega biznismena’
O mogućim potezima Trumpa i njegovom odnosu s Putinom u budućnosti je rekao: „To će biti sučeljavanje dviju osoba, jedan mega KGB-ovac protiv jednog mega biznismena. Svaki od njih ima svoju strategiju. Pitanje je koje će adute imati svaka od strana. Očito, Putinov glavni adut jest naoružanje. Što će biti američki adut, ne znam, ali ima nekoliko opcija. Trump sigurno ne želi biti gubitnik u ovom procesu, ali pitanje je što će predstaviti kao svoj adut”, poručio je Kamenjecki.
Vujčić: Cijene bi bile nešto niže da nismo uveli euro
Guverner HNB-a Boris Vujčić u velikom intervjuu za RTL Danas iznio je prve prognoze za iduću godinu. Pojasnio je zašto su neki proizvodi jeftiniji u inozemstvu nego u Hrvatskoj. Otkrio je i da bi cijene bile nešto niže da nismo uveli euro.
Najavio je pad kamatnih stopa što će se odraziti prvenstveno na hipotekarne stambene kredite za građane. Dodao je i da će zaposlenost rasti sporije nego ove godine.
O tome što nas čeka iduće godine rekao je sljedeće: “Pa ono što vidimo je da će rast ostati jak 3,3%. To je znatno brže od prosjeka eurozone ili Europske unije. Isto tako, očekujemo da će se stopa inflacije nastaviti smanjivati kamatne stope da će nastaviti padati i zaposlenost će rasti sporije nego ove godine. Ove godine je rast zaposlenosti bio nešto preko 3%. Iduće godine procjenjujemo da će biti oko 2%. To znači i dalje kreiranje značajnog broja novih radnih mjesta.
Ove godine je kreirano preko 50 tisuća novih radnih mjesta. Iduće godine bi moglo biti oko 35 tisuća, što znači da će potrebe za radnom snagom rasti i s obzirom na to da ih samo djelomično možemo u Hrvatskoj zadovoljiti s domaćim radnicima, rastom participacije ili smanjivanje nezaposlenosti. To znači da ćemo vidjeti i nastavak trenda imigracije.