Gužve na granicama: Tko će odgovarati za loš PR Hrvatske?

Foto: fah

Na graničnom prijelazu Bregana jutros vozači osobnih automobila na ulazak u Hrvatsku čekaju oko 3,5 sata, a autobusi oko 2 sata, dok je promet teretnih vozila pojačan Bajakovu, Bregani, Pasjaku i Macelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješću Hrvatskoga autokluba (HAK) u 7,15 sati, promet teretnih vozila pojačan je na na izlasku na Bajakovo, gdje je kolona duga oko 2 km), zatim na Bregani, Pasjaku i Macelju.
Ulazak osobnih vozila pojačan na prijelazima: Bregana (izlazak iz Slovenije oko 3,5 sata) i Macelj (izlazak iz Slovenije oko 45 min), Zaton Doli, a izlazak na Bajakovu.

Autobusni je promet pojačan na graničnom prijelazu Bregana na ulazu u RH (izlazak iz Slovenije oko 2 sata).

Ove gužve sasvim su sigurno tek dio onoga što će se moći vidjeti narednih dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić izjavio je u četvrtak uoči sjednice Vlade kako je dogovoren povratak na stari režim na granicama, odnosno na ciljani nadzor prelaska granica, no, rezultati još uvijek nisu vidljivi, dok je ministar turizma Gari Capelli rekao kako pooštreni režim na granicama neće ugroziti turističku sezonu, ali će izazvati nervozu kod gostiju.

“Mi i Mađari riješit ćemo to tako što ćemo na jedan duži period prijeći na ciljani nadzor na granicama, a kolege iz Slovenije će ići na privremeni u skladu s potrebom i u odnosu na konkretan problem”, rekao je Orepić dodavši kako je ostvaren značajan napredak u tom pogledu.

Kazao je kako je novi režim već krenuo, a na pitanje o novim gužvama koje se stvaraju na granicama, odgovorio je kako je prioritet sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne bi trebalo biti problema malo čekati, sigurnost je prioritet u svakom slučaju. Prelazi se na režim ciljanog nadzora na granicama, međutim, svi moramo pokazati strpljenje da bi protočnost na granicama bila što bolja”, kazao je Orepić.

Capelli: Pooštreni granični režim ne dovodi turističku sezonu u pitanje, ali izaziva nervozu kod gostiju

Ministar turizma Gari Cappelli rekao je da nije previše zabrinut zbog izmjena schengenskog zakonika kojim se pooštrava kontrola europskih granica, zbog čega se očekuje duže čekanje na granicama u turističkoj sezoni, već smatra da čekanje može izazvati nervozu kod putnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Turistička sezona se ne dovodi u pitanje, nego se u pitanje dovodi koliko će izazvati nervozu kod gostiju, a izazvat će je. Znamo svi, kad putujemo, kad idemo na skijanje, pa kada čekamo na granici, sigurno smo nervozni”, kazao je Cappelli.

Rekao je da se treba vidjeti što se događalo protekli vikend u prometu te odlučiti što dalje činiti. Naglasio je pritom da pitanje ne ovisi samo o Hrvatskoj.

“Naravno da nije dobro da se čeka i sigurno će biti opaski kako će sve funkcionirati preko ljeta, ali mislim da će do tada sve malo splasnuti. Mi ćemo svoj dio posla odraditi što bolje i što brže možemo”, poručio je Cappelli.

U Hrvatsku 88% turista dolazi cestovnim prijelazom – kako će Plenković spriječiti čekanje na granici?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanju Instituta za turizam 64% hrvatskih inozemnih turista dolaze automobilom, avionom 11%, prikolicom 8%, autobusom 7%, kamperom 6% te biciklom 3%. Znači 88% turista dolazi cestovnim prijevoznim sredstvima.

Hrvatska je, prema tome, destinacija u koju strani turisti najviše dolaze cestovnim prometom.

Kako će Vlada, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, spriječiti čekanje na granici, ako znamo da u Hrvatsku 88% turista dolazi cestovnim prijelazom?

Slovenija: na većim graničnim prijelazima s Hrvatskom od jutros kolone

Zbog sustavnih kontrola od četvrtka ujutro nastajale su kolone vozila na izlasku iz Slovenije na većim graničnim prijelazima prema Hrvatskoj te su osobna vozila na graničnom prijelazu Obrežje (Bregana) čekala tri i pol sata, a autobusi dva i pol sata, javljaju slovenski prometni servisi.

Prema izlazu na Bregani na slovenskoj je strani ujutro nastala kolona vozila duga pet kilometara, ali je poslije smanjena na tri kilometra, a smanjuje se i vrijeme čekanja, javlja slovenski Prometno-informacijski centar (PIC).
Nešto kraće vrijeme čekanja za izlazak iz Slovenije bilo je na graničnom prijelazu Gruškovje (Macelj), gdje osobna vozila i autobusi za prijelaz granice čekaju 45 minuta, a teretna pola sata.

Državni tajnik u slovenskom MUP-u Boštjan Šefic izjavio je sinoć za Slovensku televiziju da će zbog očekivanih gužvi na granici sljedećih dana Slovenija povremeno obustavljati sustavne kontrole građana državljana EU-a prema izmijenjenom schengenskom režimu, ali ovisnoi od procjene sigurnosnog stanja na svakom pojedinom prijelazu, kako bi se protok prometa ubrzao, no nije detaljnije naveo koje će kriterije pri tome koristiti.

Ljubljansko “Delo” u četvrtak piše da će slovenska policija sljedećih dana kad se zbog Uskrsa očekuje povećan promet nastojati smanjiti kolone koje su se pokazale kao velik problem pri početku primjene izmijenjenih pravila krajem prošlog tjedna, dok će putnike iz trećih država i dalje kontrolirati sustavno uz skeniranje dokumenata kao i do sada.
“Svaka policijska jedinica će za svaki granični prijelaz pojedinačno napraviti svoju ocjenu rizika, na temelju konkretne situacije na granici i podataka s kojima raspolaže”, navodi list.

“Delo” tvrdi da su nova schengenska pravila o sustavnom nadzoru granice i putnika radi veće sigurnosti prilično “nejasna” i da su mnogi njima “zbunjeni”, no da je još “dugi put” do eventualne promjene donesenih pravila o sustavnoj kontroli.

Zato će se novi režim radi veće sigurnosti u Europskoj uniji i schengenskom prostoru morati primjenjivati i idućih mjeseci, osim u izuzetnim slučajevima i kad se procijeni da je sigurnosni rizik manji, navode slovenski mediji.

Slovensko ministarstvo za javnu upravu osigurat će 10 do 15 mobilnih toaleta koji će se prema potrebi postavljati uz granične prijelaze koji budu najviše opterećeni, a u slučaju vrućina putnicima koji se nađu u zastoju uz granične prijelaze nuudit će se voda, navodi “Delo”.

Budući da su pred vratima uskrsnji praznici, slovenski će granični policajci prema osmom članku uredbe o sustavnoj kontroli na schengenskoj granici povremeno obustavljati sustavni nadzor putnika, a povećat će se i broj policajaca na prijelazima kako bi postupak bio što ekspeditivniji, navodi list.

Ponovno vidimo slične slike na granicama, pa se postavlja pitanje zašto premijer ne iskoristi toliko spominjane europske veze, koje je navodno iskoristio tijekom posljednjih gužvi, kako bi se olakšao prelazak granice?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.