Nedjelja, 5 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Hans-Werner Sinn: Loše stanje u Hrvatskom gospodarstvu rezultat je komunističkog nasljeđa

Podijeli

Hans-Werner Sinn, predsjednik Instituta IFO i autor ekonomskog programa HDZ-a, dao je intervjuu za RTL Danas, te se osvrnuo na suradnju s HDZ-om te na pretpostavke čije je postojanje nužno kako bi se hrvatska ekonomija ponovno pokrenula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kaže za stanje u Hrvatskoj?

Prma njegovim riječima hrvatsko je gospodarstvo u jako lošem stanju, te kao jedan od glavnih uzroka tako loše situacije vidi komunističko naslijeđe. “Kriza koja je zahvatila južnu Europu je zahvatila i Hrvatsku. Nezaposlenost je vrlo visoka, ukupna stopa nezaposlenosti od 17 posto je treća najviša u eurozoni nakon Grčke i Španjolske. Skoro polovina mladih koja ne pohađa školu je nezaposlena”, objasnio je Sinn.

“Hrvatska iza sebe ima težak put iz komunizma. Još ne posjeduje strukture tržišnog natjecanja koji su dio tržišnog gospodarstva. Problem je što je bila ovisna o inozemnim kreditima, vanjski dug je snažno rastao u odnosu na BDP. Imala je stabilan tečaj, kao da je euro već uveden. Sad se nalazi u teškoj situaciji, jer su cijene visoke, prerađivačka industrija nije konkurentna, poljoprivreda je u poteškoćama. Dakle, cjelokupna situacija nije dobra”, tvrdi on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suradnja s HDZ-om

Po pitanju suradnje s HDZ-om nije želio puno otkriti, no kaže da su na pola puta s projektom. Ipak, otkriva kako će tu biti ”preporuke za strukturna poboljšanja hrvatskog gospodarstva, jačanje konkurentnosti industrije, privlačenje inozemnih ulaganja – jer izravna ulaganja su hitno potrebna – te povećanje fleksibilnosti tržišta rada”.

Na projektu za HDZ radi niz stručnjaka i uvjeren je kako će ih HDZ poslušati. Objasnio je i da su prijedlozi koje će isporučiti neovisni o strankama, te da je na HDZ-u odluka ukoliko ih odluči ublažiti. “Prijedlozi su neovisni o strankama, jer bi ih trebala uzeti u obzir i opozicija. Imamo iskustva drugih zemalja koje su provele reforme. Treba provjeriti što je od toga provedivo u Hrvatskoj, a to ne ovisi o vladajućoj stranci”. Djelovanje reformi, po njegovim riječima, moglo bi se čekati oko pet godina jer strukturne reforme nikada ne djeluju odmah.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je Njemačka postigla napredak?

O rezultatima ne želi govoriti jer ih nema, no za primjer je dao Njemačku koja je provela reformu tržišta rada i uvela “aktivirajuću socijalnu politiku”. To znači da umjesto da dodjeljuje novac ako niste na tržitu rada, ona je davala više novca za sudjelovanje u njemu. Iako je proces bio težak, rezultati se vide, a stopa nezaposlenosti se prepolovila.

Hrvatska treba privatizirati državne tvrtke, ali…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Novu TV je rekao kako smatra da hrvatski javni sektor nije prevelik.”Mnogo je tvrtki u vlasništvu države i mogla bi se razmotriti privatizacija. To ne bi značilo da bi radna mjesta nestala, naprotiv, mogle bi postati konkurentnije i stvoriti još više radnih mjesta”, zaključio je, ali i dodao da treba biti oprezan jer nema smisla privatizirati vodovodne tvrtke ili željezničku infrastrukturu.

Što je zapravo IFO institut?

O tome što je IFO institut već smo pisali. IFO – Institut za istraživanje ekonomije osnovan je poslije Drugog svjetskog rata. Na institutu se bave istraživanjem gospodarstva, rade kao savjetnici za ekonomsku politiku, izrađuju ekonomske strategije. Predsjednik mu je poznati njemački ekonomist Hans Werner Sinn koji se žestoko protivi ljevičarskim kritičarima koji u neoliberalizmu vide zlo, koje upropaštava gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/rtl
Photo: screenshot

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci