Predsjednica je povodom četvrte obljetnice polaganje svečane prisege u subotu na konferenciji za novinare izjavila kako je “počinila grešku kad je rekla da je ‘Za dom spremni’ povijesni pozdrav jer mi je to više puta rekao netko od savjetnika. Međutim, prihvaćam činjenicu koju su rekli povjesničari da to nije stari hrvatski pozdrav. No, poanta izjave tada je bilo da je ‘stari hrvatski pozdrav ‘Za dom spremni’ neprihvatljiv, što sam već tad naglasila.”
Zastupnik Neovisnih za Hrvatsku, Zlatko Hasanbegović tumači da se Kolinda Grabar-Kitarović pokušava svima svidjeti. Podsjeća da je to pokušao i njezin prethodnik Ivo Josipović, koji se također u zadnjoj fazi mandata riješio savjetnika za kojega je procijenio da bi mogao iritirati birače (Dejana Jovića, op.a.) te financirao film o vukovarskom branitelju, HOS-ovcu Jeanu Micheleu Nicolieru.
“Epilog takve politike bio je da ga je puk prozvao rejting-efendijom, a izbore je svejedno izgubio. Iz njegova primjera svaki bi državnik trebao naučiti da se u politici, kao i u životu, ne možete svima svidjeti. Od odgovornih državnika očekuje se da artikuliraju jasna stajališta o svim političkim, a u hrvatskom slučaju i o povijesnim prijeporima, neovisno kako će se to odraziti na tzv. rejting.“, izjavio je Hasanbegović za Večernji list.
Hasanbegović je također istaknuo da “Za dom spremni” nije stari hrvatski pozdrav već je proizašao iz ustaškog pokreta.
“Stara mudrost glasi da pametnom savjetnik ne treba, a onome drugome ionako ne može pomoći. U politici kao i životu ne možete se svidjeti svima, a oni koji se žele svidjeti svima na kraju se neće svidjeti nikome”, prenosi dnevnik.hr.
“Hrvatskoj treba suočavanje s prošlošću, treba to riješiti. Ne zato da bismo ulazili u te nekakve političke prijepore i da bismo raspravljali o ideološkim pitanjima. Sklona sam tome da o tome raspravljaju stručnjaci povjesničari.”, zaključila je predsjednica prije nekoliko dana
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/Vecernji list/ dnevnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.