Povratnik u SDP – Ivo Josipović – se obrušio na aktualnu predsjednicu: ‘Dala je krila ustašofiliji u Hrvatskoj’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Bivši predsjednik RH Ivo Josipović nije štedio riječi kritike na račun svoje nasljednice na Pantovčaku, tvrdeći da nema ideologiju,već se radi o političkom kameleonstvu, ne poznaje povijest te smatra da je Kolinda Grabar Kitarović jedno vrijeme bila eksponent najradikalnijih snaga u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipović je za N1 izjavio:

“Počela je s podrškom desnice, čak i radikalne, bila je jedna od osoba koja je dala krila ustašofiliji u Hrvatskoj.… Ima puno onih koji joj ne vjeruju jer riječ je o kontinuitetu pomalo kameleonske politike koja gleda gdje bi što uštipnula. Bila je jedno vrijeme eksponent najradikalnijih snaga u Hrvatskoj”, rekao je Josipović, dodavši da on nije nikada koketirao s radikalnim elementima, a pogotovo ne ustašofilima.

Istaknuo je da Kolinda Grabar-Kitarović za poziciju predsjednice ima relativno nizak rejting, ali da je odlučujuća stranačka infrastruktura po čemu svaki HDZ-ov kandidat ima prednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je predsjedničinu najavu da je spremna sudjelovati na komemoraciji u Jasenovcu: “To je odavno trebala učiniti i sramota je da to nije učinila. Skrivala se po šumi da je ne bi tko vidio da sudjeluje u komemoraciji. Predsjednica je bila ozbiljan faktor ustašofilije u Hrvatskoj, ne samo zbog izjava, kako se odnosila prema Jasenovcu, nego i zbog drugih poteza”.

O pozdravu ZDS

Osvrnuo se i na činjenicu da se predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pozvala na savjetnike kada se opravdavala zbog pozdrava ‘Za dom spremni’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poražavajuća je činjenica da predsjednica države ne zna svoju povijest. To je strašno, ako to nije znala, sutra će biti doktorica političkih znanosti, pa kakvo je njeno znanje”, rekao je bivši predsjednik, dodavši za N1 da misli kako je riječ o kombinaciji političkog kameleonstva i određene podobrazovanosti.

Podsjetimo, predsjednica je povodom četvrte obljetnice polaganje svečane prisege u subotu na konferenciji za novinare izjavila kako je “počinila grešku kad je rekla da je to povijesni pozdrav jer mi je to više puta rekao netko od savjetnika. Međutim, prihvaćam činjenicu koju su rekli povjesničari da to nije stari hrvatski pozdrav. No, poanta izjave tada je bilo da je ‘stari hrvatski pozdrav ‘Za dom spremni’ neprihvatljiv, što sam već tad naglasila.”

>Predsjednica Grabar-Kitarović: Referendume podržavam no ne smijem izražavati mišljenje o pitanjima, ZDS nije legitiman, Ercega ne bih smjenjivala, a uzvratnog posjeta Srbiji neće biti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipović o Dejanu Joviću: On je iznimna osoba, vrlo obrazovan čovjek

Iako je i Josipović smijenio svog savjetnika, profesora Dejana Jovića, on kaže da je bila riječ o potpuno različitom slučaju:

>Evo kako je Dejan Jović komentirao izlazak generala Tolja i Kapulara iz Hrvatskog generalskog zbora zbog odlikovanja Budimira Lončara

“On je iznimna osoba, vrlo obrazovan čovjek. Izlazio je s izjavama nakon što smo se dogovorili da ćemo u kampanji napraviti pauzu. Govorim o izjavi o karakteru referenduma o neovisnosti Hrvatske. Molio sam ga da u vrijeme kampanje spusti lopticu, on je to rekao, to me razljutio, možda bih danas napravio drugačije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Tko je Dejan Jović – koji je bio na susretu Kolinde Grabar-Kitarović i Aleksandra Vučiča s mitropilitom?

>Peternel o razlogu zbog kojih se Ivo Josipović opet okrenuo SDP-u: ‘Sada je drugarski luzeraj kompletiran’

Osvnruo se i na tvrdnje bivšeg predsjedničinog savjetnika Mate Radeljića da se Grabar Kitarović sa srbijanskim kolegom Vučićem dogovorila kako više neće koristiti izraze velikosprska agresija i genocid u Srebrenici.

“Riječ je očito bila o dvorskim igrama na Pantovčaku pri čemu se dobivao dojam da timom ne rukovodi predsjednica, nego gospodin Radeljić. Ja to ne mogu potvrditi…. Mislim da je tvrdnjom htio pokazati prevrtljivost njene politike”, misli Josipović.

O Vučićevom posjetu: Vučić se ponašao kao da je on predsjednik dijela Hrvatske

Osvrnuo se i na dolazak srbijanskog kolege Aleksandra Vučića u službeni posjet Zagrebu.

Kaže da je dolazak bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića u Hrvatsku za vrijeme njegovog mandata, značajno popravio odnose dviju država te je pozdravio i odlazak Vučila, no ističe da je “izvedba je bila katastrofalna. Vučić se ponašao kao da je on predsjednik dijela Hrvatske. Predsjednica je pogriješila što ga je pustila da sam ide po Hrvatskoj i ponaša se kao da je on predsjednik tih ljudi.“, misli Josipović.

O Zoranu Ercegu i vrijeđanju Tuđmana:

Josipović je rekao da se načelno slaže s izjavom predsjednice o presudi Zoranu Ercegu zbog uzvika da je Franjo Tuđman zločinac: “Predsjednika Tuđmana možete ili ne morate voljeti, demokratsko je pravo da se to izrazi. Potpuno je neprimjerena zatvorska kazna pa i uvjetna. Srušene su tisuće spomenika iz Drugog svjetskog rata, mnogi su vrhunska umjetnička djela koja su svjetski priznata koja nisu samo emoitivno vezana uz povijest ili neku ličnost. To su vrhunska djela koja su srušena, prodana u staro željezo, kako se to kaže.

Predsjednica je u govoru istaknula da “sloboda govora mora biti zagarantirana. Ona mora stati tamo gdje počinje govor mržnje prema nekome. Ja predsjednika Tuđmana beskrajno poštujem, no dopuštam da ima ljudi koji ne dijele moje mišljenje i oni imaju pravo izraziti što misle, imaju pravo slobode govora. I nitko ne treba biti sankcioniran zbog svog mišljenja.”

>Tko je Zoran Erceg, kojem je zabranjen pristup Tuđmanovom spomeniku, a predstavlja se kao hrvatski branitelj?

Josipović smatra i da nikako ne treba mijenjati ustavne ovlasti predsjednika.

“Predsjednik ili predsjednica imaju neupitan politički legitimitet, to bi trebalo sačuvati, operacionalizirati, ali nikako širiti ovlasti”, kaže Josipović.

>Ivo Josipović se vraća u SDP: Što se krije iza ovog poteza?

O mogućoj kandidaturi Zorana Milanovića

>Ivo Josipović o prelasku u SDP: ‘Da su me poslušali Milanović bi danas bio premijer, a ja predsjednik pred mirovinom’

Bivši predsjednik je rekao i kako nema informacije hoće li se Zoran Milanović kandidirati za predsjednika: “Manje se to zaključuje iz ponašanja njegovog, koliko se zaključuje iz ponašanja njegovih bivših ministara koji to pumpaju. Sve je to legitimno”, izjavio je za za N1.

>Bernardić tvrdi: ‘Josipović će dati veliki doprinos, a Milanović se još nije očitovao o kandidaturi za predsjednika’

Na pitanje je li moguće da SDP izabere svog kandidata, a da se Milanović kandidira samostalno, Josipović je rekao: Zoran Milanović nije takva osoba, jer bi to značilo da kandidat ljevice gubi. Dva lijeva kandidata nisu štetna, ali ne bi smjela biti dva iz iste stranke, ali onaj koji kandidat koji otpadne u prvom krugu, njegovi birači bi trebali stati iza kandidata koji ostane u utrci.

Očekuje da bi se njegova stranka s SDP-om mogla spojiti nakon Glavnog odbora SDP-a, a kaže da ne očekuje nikakvu funkciju te da će objediniti ljevicu.

Prisjetimo se Josipovićeva predsjedničkog mandata i neuspjelog pokušaja osvajanja drugog 

Ivo Josipović u drugom je krugu osvojio je 49,26% glasova, a njegova oponentica Kolinda Grabar-Kitarović 50,74%, time je Josipović postao prvi predsjednik Republike koji nije osvojio drugi petogodišnji mandat.

Podsjetimo, tada se u izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka. Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.

Nakon poraza na izborima Josipović je osnovao vlastitu stranku Naprijed Hrvatska – Progresivni savez.

Na parlamentarnim izborima Naprijed Hrvatska podbacila

Na parlamentarnim izborima 2015. Josipovićeva Naprijed Hrvatska – Progresivni savez potpisala je koalicijski sporazum sa Narodnom strankom-Reformistima bivšeg potpredsjednika Vlade Radimira Čačića. Njegova stranka u koaliciji s reformistima Radimira Čačića osvojila je samo 13.314 glasova.

Za vrijeme svog mandata, za službenoga posjeta Bosni i Hercegovini ispričao se za pokušaje Hrvatske da podijeli BiH tijekom rata u Bosni i Hercegovini, održao je govor u Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem je izrazio žaljenje što je i Republika Hrvatska dijelom svoje politike u devedesetima doprinijela stradanjima u Bosni i Hercegovini.

Tadašnja premijerka Kosor prozvala je Josipovića da je prekršio Ustav, pozvala je k sebi bivše hrvatske premijere i ministre vanjskih poslova koji su ostali bliski HDZ-u, a zasjedalo je i Predsjedništvo HDZ-a.

S liderima Islamske zajednice, tada se poklonio i žrtvama pokolja u Ahmićima i pokolja u Križančevu Selu.

Hrvatsko nacionalno etičko sudište, udruga koja okuplja članove izrazito desnih političkih stavova, optužilo je i 10. prosinca 2014. etički osudilo Ivu Josipovića zbog “veleizdaje Hrvatskih nacionalnih interesa jer je primjerice na javnim dužnostima i na različite načine, sudjelovao u sustavnom krivotvorenju povijesne istine o hrvatskom Domovinskom ratu, pa je s tim krivotvorinama pridonosio politici sustavne kriminalizacije hrvatske države i Domovinskog rata”.

U osudi se navodi i da je Josipović “2000. godine kao član državnog Savjeta za suradnju s MKSJ sudjelovao u izradi strategije o suradnji Hrvatske s Haškim sudom, a na temelju kojeg je Republika Hrvatska neutemeljeno optužena za planiranje i provedbu udruženog zločinačkog pothvata. Pri tome Savjet svoj prijedlog strategije suradnje nije najprije usuglasio s Haškim tužiteljstvom, a tek potom uputio na usvajanje Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskom saboru, što je imalo za posljedicu izručenje hrvatskih generala Haškom sudu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.