Bivši predsjednik Ivo Josipović povodom najave ponovnog prelaska u SDP, gostovao je na N1 te komentirao je razloge takve odluke nakon već započetih dogovora sa spajanjem stranke Naprijed Hrvatska sa GLAS-om Anke Mrak Taritaš.
Josipović tvrdi da je ‘Hrvatska otišla previše udesno’
>Ivo Josipović se vraća u SDP: Što se krije iza ovog poteza?
“Moja želja i želja stranke Naprijed Hrvatska bila je primarno ta da se pokrene proces objedinjavanja na ljevici i lijevom centru. Krenuli smo s profilom sličnom strankom, smatrali smo da bismo lakše dogovorili neke tehničke detalje. Zaista poštujem gospođu Anku Mrak Taritaš. Razgovori su bili u jednoj visokoj razini, no ostala je jedna nepremostiva stvar – da je GLAS ipak dominantno liberalna stranka, a mi socijaldemokrati…Cilj je da se deatomizira lijeva politička scena. Znali smo da je Hrvatska jako otišla udesno i da su problemi veliki i da treba pokušati napraviti određeno jedinstvo na drugoj strani.”
O fijasku na predsjedničkim izborima i problemima s kojima se SDP suočio, Josipović je za N1 izjavio:
“Neki ljudi su tada bili ljuti na mene, ja sam tad bio ljut na SDP. Ne samo zbog toga kako je kampanja izgledala, tu sam ja glavni krivac, nego sve one silne prijedloge za reformama koje sam nudio i predlagao, a u stranci nisu htjeli. Da se samo dio reformi prihvatio, Zoran Milanović bi danas bio premijer, a ja predsjednik pred mirovinom.”
Iako se SDP nalazi u velikim problemima kao stranka, optimist je i smatra da “SDP može iskoračiti bez obzira na probleme, postoji potencijal, postoje kapaciteti. Treba dodati malo goriva, malo gasa. Ja vjerujem da će biti tako.”
O poziciji na kojoj se vidi
“Pa kao i s GLAS-om, bilo je planirano da gospođa Mrak Taritaš bude predsjednica, ja sam htio biti u nekom programskom odboru. Tu su mi ambicije i ovdje.”
Još nije precizirao planira li se kandidirati, ali najavljuje da “kandidat treba biti onaj tko može pobijediti i iza koga će stati svi.”
O mogućoj kandidaturi Zorana Milanovića, ali i mandatu aktualne predsjednice:
“Inače načelno dobro mislim o Zoranu Milanoviću iako se ne slažemo u mnogim stvarima. Ima kapaciteta. Ali mogu nabrojati barem 10 kandidata s ljevice koji bi radili bolji posao od aktualne predsjednice.”
Zaključuje da je “vodstvu vodstvu SDP-a dobra ideja da pokušava objediniti ljevicu.”
SDP-ovci baš i nisu oduševljeni mogućom Josipovićevom kandidaturom, Mrsić podržava Milanovića
Moguću Josipovićevu kandidaturu na predsjedničkim izborima, prema pisanju Jutarnjeg lista, zasad ne podržava gotovo nitko u vodstvu SDP-a.
“Nije mi dobro sjeo njegov odnos prema SDP-u kad je izgubio predsjedničke izbore. Drago mi je što je progledao i lijepo je što nam se vratio, ipak je on socijaldemokrat”, rekao je Domagoj Hajduković za Jutarnji list.
“Naravno da bi on za lijevi centar bio logičniji izbog od Kolinde Grabar Kitarović, ali mislim da će to teško ići”, govori Zlatko Komadina.
Predrag Matić kaže “zašto ne”: “On je bio najbolji predsjednik dosad. Treba vidjeti kakve će kandidate SDP imati, u stranci se još nije razgovaralo o tome, ali što se mene tiče – zašto ne”.
Predsjednik stranke Demokrati i direktor prve Josipovićeve predsjedničke kampanje Mirando Mrsić smatra da lijevi centar treba imati jednog predsjedničkog kandidata, koji će imati najviše šanse pobijediti Kolindu Grabar-Kitarović, a najviše šanse daje bivšem premijeru Milanoviću, piše N1.
“U ovom trenutku vidim samo Zorana Milanovića, iako nije istaknuo kandidaturu, kao prepoznatljivog u biračkom tijelu i potencijalnog kandidata ljevice. Hoće li on to biti, vidjet ćemo, ali Demokrati misle da svi od centra nalijevo trebaju imati jedinstvenog kandidata”, zaključio je Mrsić.
Prisjetimo se Josipovićeva predsjedničkog mandata i neuspjelog pokušaja osvajanja drugog
Ivo Josipović u drugom je krugu osvojio je 49,26% glasova, a njegova oponentica Kolinda Grabar-Kitarović 50,74%, time je Josipović postao prvi predsjednik Republike koji nije osvojio drugi petogodišnji mandat.
Podsjetimo, tada se u izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka. Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.
Nakon poraza na izborima Josipović je osnovao vlastitu stranku Naprijed Hrvatska – Progresivni savez.
Na parlamentarnim izborima Naprijed Hrvatska podbacila
Na parlamentarnim izborima 2015. Josipovićeva Naprijed Hrvatska – Progresivni savez potpisala je koalicijski sporazum sa Narodnom strankom-Reformistima bivšeg potpredsjednika Vlade Radimira Čačića. Njegova stranka u koaliciji s reformistima Radimira Čačića osvojila je samo 13.314 glasova.
Za vrijeme svog mandata, za službenoga posjeta Bosni i Hercegovini ispričao se za pokušaje Hrvatske da podijeli BiH tijekom rata u Bosni i Hercegovini, održao je govor u Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem je izrazio žaljenje što je i Republika Hrvatska dijelom svoje politike u devedesetima doprinijela stradanjima u Bosni i Hercegovini.
Tadašnja premijerka Kosor prozvala je Josipovića da je prekršio Ustav, pozvala je k sebi bivše hrvatske premijere i ministre vanjskih poslova koji su ostali bliski HDZ-u, a zasjedalo je i Predsjedništvo HDZ-a.
S liderima Islamske zajednice, tada se poklonio i žrtvama pokolja u Ahmićima i pokolja u Križančevu Selu.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište, udruga koja okuplja članove izrazito desnih političkih stavova, optužilo je i 10. prosinca 2014. etički osudilo Ivu Josipovića zbog “veleizdaje Hrvatskih nacionalnih interesa jer je primjerice na javnim dužnostima i na različite načine, sudjelovao u sustavnom krivotvorenju povijesne istine o hrvatskom Domovinskom ratu, pa je s tim krivotvorinama pridonosio politici sustavne kriminalizacije hrvatske države i Domovinskog rata”.
U osudi se navodi i da je Josipović “2000. godine kao član državnog Savjeta za suradnju s MKSJ sudjelovao u izradi strategije o suradnji Hrvatske s Haškim sudom, a na temelju kojeg je Republika Hrvatska neutemeljeno optužena za planiranje i provedbu udruženog zločinačkog pothvata. Pri tome Savjet svoj prijedlog strategije suradnje nije najprije usuglasio s Haškim tužiteljstvom, a tek potom uputio na usvajanje Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskom saboru, što je imalo za posljedicu izručenje hrvatskih generala Haškom sudu”.
Izvor: narod.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.