HDSSB podnio dvije ustavne tužbe kojima se traži puštanje Branimira Glavaša iz istražnog zatvora

Saborski zastupnik HDSSB-a Josip Salapić izvijestio je da su u ponedjeljak predane dvije ustavne tužbe kojima se traži puštanje Branimira Glavaša iz istražnog zatvora te izrazio nadu da će Ustavni sud postupiti u razumnim rokovima s obzirom na Glavaševo zdravstveno stanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gospodin Glavaš i dalje odbija hranu i vodu, a nas posebno zabrinjava odbijanje tekućine jer to može biti pogubno za njegovo zdravlje”, kazao je Salapić u utorak na konferenciji za novinare.

‘Glavaš je spreman ići do kraja i neće odustati’

“Ako je nakon 25 godina od uspostave hrvatske države zaslužio da ga se ta ista država odrekne na ovakav način on je spreman ići do kraja, a poznavajući njega on od ovoga neće odustati”, poručili su HDSSB-ovci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvijestili su i da je Ivan Zvonimir Čičak danas, u ime HHO-a, htio posjetiti Glavaša u zatvoru no nadležni mu sud to nije odobrio te je upućen na redovitu posjetu koja može biti tek sutra.

“HHO ima sporazum s Ministarstvom pravosuđa da u svakom trenutku može posjetiti bilo kojeg zatvorenika, a to je u skladu sa međunarodnim standardima pa nas ovo čudi”, podsjetio je Salapić.

Glavaš, tvrde HDSSB-ovci, neće odustati jer da je ostao u BiH, 19. ožujka bi bio slobodan obzirom da je odslužio dvije trećine kazne te stekao uvjete za prijevremeni otpust.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve nam se čini da je vrijeme tako tempirano da kada je donešena odluka Ustavnog suda njegova presuda je postala nepravomoćna, a time je automatski izgubio pravo na uvjetni otpust. Za ovu pravnu blamažu da se nakon više od pet godina ponovno nađe u istražnom zatvoru i domaći i inozemna pravni stručnjaci su rekli kako takvog slučaja još nema zabilježenog”, kazao je Salapić.

HDSSB-ovci su uvjereni da “netko želi da Glavaš svoj život okonča u zatvoru”, kao što je okončan život bivšeg sisačko-moslavačkog župana, generala Đure Brodarca.

Palić: Vrhovni sud je rješenjem o zatvoru povrijedio hrvatske i europske pravne standarde

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rješenje Vrhovnog suda kojim je Branimiru Glavašu određen obvezni istražni zatvor je jedna od onih rijetkih odluka kada Vrhovni sud u jednoj odluci uspije povrijediti Zakon o kaznenom postupku, Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda i Ustav RH, a uspio je povrijediti i standarde Europskog suda za ljudska prava o uvjetima određivanja pritvora za neku osobu”, kazao je Mato Palić s osječkog Pravnog fakulteta.

Uvjeren je, kaže, da se time otvara pitanje pravne sigurnosti u Hrvatskoj.

“Sadržaj ustavnih tužbi i sve činjenice u ovom predmetu jasno ukazuju na opravdanu procjenu da će u, nadamo se, najkraćem mogućem roku Ustavni sud, uvažavajući sve razloge iz ustavnih tužbi, odredbe Ustava o pravu na slobodu, na jednakost pred zakonom, odredbe Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, usvojiti ustavne tužbe i donijeti odluku kojom će ukinuti rješenje Vrhovnog suda te da će nakon toga Branimir Glavaš biti pušten na slobodu i sa slobode se braniti u ovom kaznenom postupku”, rekao je Palić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.