Otpor reformi: Zašto Tomašević koči prelazak Svetog Duha u vlasništvo države?

zagreb
foto: fah, www.kbsd.hr/ Montaža: Narod hr.

Od 1. siječnja sljedeće godine država će preuzeti osnivačka prava nad bolnicama lokalnih samouprava. Nakon što država preuzme vlasništvo smjenjuju se Upravna vijeća i ravnatelji te imenuju novi članovi, te v. d. ravnatelji. Najveći otpor ovoj reformi pruža Grad Zagreb, a zbog KB-a Sveti Duh najavili su i ustavnu tužbu. Što se krije iza toga?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti “dana 1. siječnja 2024. jedinica područne (regionalne) samouprave i Grad Zagreb prestaju biti osnivači općih bolnica, a osnivač postaje Republika Hrvatska”. Dakle, sva osnivačka prava bolnica prenose se, bez naknade, na Republiku Hrvatsku. Nakon toga smjenjuju Upravna vijeća i ravnatelji, a imenuju novi članovi, te v.d. ravnatelji.

>Beroš potvrdio: Sve bolnice prelaze u državno vlasništvo

“Ravnatelja opće bolnice čija su osnivačka prava ovim Zakonom prenesena na Republiku Hrvatsku imenuje i razrješuje upravno vijeće uz prethodno pribavljeno mišljenje izvršnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba i uz suglasnost ministra”, stoji u Zakonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je u pitanju Upravno vijeće bolnica u Zakonu stoji da će “Vlada Republike Hrvatske te jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb imenovati članove upravnog vijeća općih bolnica” sukladno odredbama Zakona u roku od tri mjeseca od dana prijenosa osnivačkih prava.

Zagreb ne da KB Sveti Duh

Upravno vijeće imenovat će vršitelja dužnosti ravnatelja opće bolnice u roku od osam dana od dana imenovanja upravnog vijeća. Danom imenovanja vršitelja dužnosti ravnatelja prestaje mandat zatečenog ravnatelja, stoji u Zakonu.

Možda će vas zanimati

Ostavka šefice Sv. Duha - Šimundić obećala kulturološke promjene i pacijente na prvom mjestu: Pogodite što je ispunila?

Pacijent u središtu interesa? E tu je bolnica pod ravnateljskom palicom Šimundić itekako podbacila, osim ako se pod ovo ne podrazumijevaju smrti u čekaonicama ili tijela tih istih pacijenata na podu

Ministar zdravstva Vili Beroš za HRT je objasnio da do reforme dolazi zbog “postizanja organizacijske, kadrovske i financijske održivosti zdravstvenog sustava”. Unatoč tomu što bi se lokalne samouprave rasteretile, neke od njih najavile su ustavne tužbe – Grad Zagreb, Krapinsko-zagorska županija, Međimurska županija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je u 5. listopada četvrtak na sjednici zagrebačke Gradske skupštine prihvaćen je prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića za traženje ocjene ustavnosti odluke da gradska bolnica “Sveti Duh” postane državna. Zagreb se strogo protivi tomu da ova bolnica postane državna. Svoje neslaganje pravdaju time da je Grad u zadnjih godina u tu bolnicu uložio mnogo financijskih sredstava.

>Tomaševićeva ravnateljica KB Sveti Duh podnijela neopozivu ostavku

“Samo u zadnje tri godine je Grad Zagreb u KB Sveti Duh uložio više od 40 milijuna eura, uz 16 milijuna eura za sanaciju. To je značajno ulaganje”, kazala je na konferenciji za novinare početkom rujna pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavljanje Šimundić i uvođenje pobačaja

No, kada je u pitanju Sveti Duh valja podsjetiti na politiku koju Zagreb vodi u toj bolnici. Naime, nakon dolaska na vlast Tomaševićevo vodstvo ravnateljicom te bolnice imenovalo je Ana-Mariju Šimundić koja je tada obećala ”organizacijske i kulturološke promjene koje će kao prioritet imati sigurnost, zadovoljstvo i dobrobit pacijenta”. Kulturološke promjene krenule se jako brzo. Sveti Duh od 2015. bila je jedina bolnica u Zagrebu u kojoj se nisu izvodili pobačaji jer su svi liječnici imali priziv savjesti. No dolaskom Šimundić to se brzo promijenilo pa već u listopadu 2022. u KB Sveti Duh uvodi pobačaje.

”Posvetili smo se tome da ženama omogućimo njihovo zakonom zagarantirano pravo. To je tražilo određene organizacijske promjene koje nisu bile lake, u pružanju te usluge ne sudjeluje samo jedan liječnik, nego tim – od liječnika, anesteziologa, medicinskih sestara”, kazala je tada Šimundić.

Možda će vas zanimati

Novi predstojnik klinike za porode na 'Svetom Duhu' - član Gabrićeve masonske lože

Zanimljivo je da Matijevića uz britanski Kraljevski zbor ginekologa vežu i kontroverze s njegovim specijalističkim studijem

Osim Šimundić u travnju 2022. prof. dr. sc. Ratka Matijevića, dr. med. postavljen je za predstojnika klinike za ginekologiju i porodništvo. Matijević je u mandatu SDP-ovog ministra zdravstva Rajka Ostojića sudjelovao u izradi nacrta Nacionalne strategije razvoja zdravstva 2012. – 2020. i to u povjerenstvu za organizaciju sustava zdravstva. Uz to je član kontroverznog Kraljevskog zbora ginekologa i opstetričara Ujedinjenog Kraljevstva (Fellow of Royal College of Obstetricians and Gynecologists) koje je 2011. ustvrdilo da “žene koje razmišljaju o prekidu trudnoće treba informirati da je pobačaj generalno sigurniji nego nastavak trudnoće te da većina žena koja je abortirala ne pati od psiholoških posljedica”.

Što je pravi razlog Tomaševićevog protivljenja?

No, Šimundić je nakon niza afera, među kojima je posljednja ona s čuvanjem tijela preminulih na podu, u srpnju ove godine dala neopozivu ostavku. Ali glavni cilj Možemo i Tomaševića – da se na Svetom Duhu vrše pobačaji – je ostvaren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krije li se iza protivljenja Tomaševića oko prebacivanja vlasništva strah od slabljenja utjecaja u bolnici u kojoj su ostvarili svoj glavni cilj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.