HDZ: najbolja potpora očuvanju radnih mjesta bila bi ostavka Vlade

U današnjoj saborskoj raspravi o prijedlogu zakona o potporama za očuvanje radnih mjesta, HDZ je poručio da bi najbolja potpora očuvanju radnih mjesta bila ostavka Vlade, dok ministar rada Mirando Mrsić uzvraća da Vlada nudi zakon koji jamči socijalnu sigurnost radnika, a poslodavcima omogućava da zadrže kvalitetnu radnu snagu i kad se nađu u poteškoćama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najbolja potpora za očuvanje radnih mjesta bila bi ostavka aktualne Vlade, ustvrdio je Domagoj Ivan Milošević (HDZ) i najavio da će HDZ slijedeći mjesec u proceduru poslati zakon kako potaknuti zapošljavanje, posebno mladih.

“Meni se ovo čini smješno”, izjavio je za Vladin prijedlog Duje Marasović (HDZ), tumačeći da zakon košta samo pet milijuna kuna, dok se Vlada na drugoj strani razbacuje novcem, te na aute, izbore i slično troši 70, sto, dvjesto milijuna kuna. “Jutros se osjećam beskorisno, idem u kafić popiti kavu”, poručio je Marasović.

I Milošević primjećuje da je za potpore u ovoj godini predviđeno samo pet milijuna kuna, a za iduću i 2016. po deset milijuna kuna. Što to znači, da Vlada očekuje da će 2015. ekonomska situacija biti lošija, ili ove godine nema novaca, pita Milošević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar rada Mirando Mrsić nije mu ostao dužan – kao potpredsjednik Vlade mogli ste donijeti takav zakon, a 2009. (HDZ-ova Vlada) donijela je neprovediv zakon, uzvratio je.

Naveo je da zakon iz 2009. nije uspio jer je postavio složene kriterije, a te godine zaprimljena su samo četiri zahtjeva za potporama za očuvanje mjesta 236 radnika. Lani je potrošeno oko dva milijuna kuna za 1.300 radnika.

Samo pet milijuna kuna za ovu godinu osigurano je jer se ne zna koliko će tvrtki koristiti potporu do kraja godine, no s financiranjem neće biti problema, sredstva su na poziciji Zavoda za zapošljavanje i, ako zatreba, uvijek se mogu prenamjeniti, rekao je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milošević ustrajava da Hrvatskoj treba zakon o potporama, ali ne ovakav. “Poduzmite nešto! Svi živimo u ovoj zemlji i nitko ne želi da sve ode k vragu”, poručio je.

“Ovo je mali flaster na veliku i bolnu ranu koji tu ranu ne može izliječiti. Zakasnili smo i ovo je vatrogasna mjera”, uvjeren je Tomislav Klarić (HDZ).

Punu potporu zakonu daju SDP, HNS, ali i oporbeni Laburisti. Kriteriji za dodjelu potpora trebaju biti što jednostavniji, naglašava Zlatko Tušak iz Hrvatskih laburista koji podržavaju zakon, svjesni da je svako radno mjesto važno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodarski učinci zakona odrazit će se na zaposlenost u prerađivačkoj industriji, trgovini, građevinarstvu, a imat će i socijalne učinke, uvjerena je SDP-ova Vanja Posavac.

No, HDSSB-ov Boro Grubišić kaže kako kod nas sve ide po principu “na mostu dobio, a na ćupriji debelo izgubio”. Podsjeća pritom na negativno mišljenje za kredit HBOR-a za Đuru Đakovića.

“Bez tih 150 milijuna kuna tvrtka od strateškog interesa će u stečaj, a 1200 radnika na Zavod za zapošljavanje. I dok će 1200 radnika izgubiti, sa pet milijuna kuna pokušavaju se sačuvati radna mjesta”, kaže HDSSB-ovac.

“Do drugog čitanja poradit će se na tome da više ne bude tako kompliciran postupak za dokumentaciju”, uzvraća Posavac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Mrsić naveo je i novine koje donosi predloženi zakon. Propisuje institut skraćenog radnog vremena, tj. omogućuje da se radno vrijeme skrati u danu ili tjednu, do sada je to bilo ograničeno samo na neradni petak.

Umjesto korištenja potpora od tri mjeseca, predviđa potpore od šest do 12 mjeseci. Novina je i da se radnici, dok koriste potpore, mogu obrazovati, bilo u tvrtki ili izvan nje, a troškove snosi država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.