Do četiri sata u petak ujutro potrajala je saborska rasprava o SDP-ovu prijedlogu zakona kojim bi usmrćivanje djece plaćali novcem svih građana, a koji u konačnici u Saboru nije izglasan.
Mladen Karlić (Klub HDZ-a) predloženi je zakon ocijenio nedorečenim, nekvalitetnim i neusuglašenim s rješenjem Ustavnog suda.
“Nećemo prihvatiti ovaj prijedlog zakona, kojemu je cilj bio napraviti polarizaciju i iskoristiti nesretnu sudbinu jedne trudnice koja ima problem u 27. tjednu trudnoće, a ne s pravom pobačajem”, poručio je Karlić.
Ustvrdio je da 44 godine star zakon o pobačaju nije savršen, ali ga nije promijenio ni SDP dok je bio na vlasti te je pozvao oporbu da ne provlači tezu da se ukidaju prava žena.
SDP-ov zakonski prijedlog ocijenio je manjkavim jer ne razrađuje prekid trudnoće u kasnoj fazi, fizičke i psihičke posljedice tog čina, edukaciju i prevenciju, a sporno mu je i da se predlaže besplatan pobačaj, odnosno da ga financira obavezno zdravstveno osiguranje.
“Zašto bismo svi mi plaćali prekid trudnoće zdravoj i normalnoj trudnici?”, upitao je Karlić.
> SDP i Možemo žele plaćati usmrćivanje djece novcem svih građana
Kako smo pisali, SDP je predao 30 potpisa potrebnih da se ovog tjedna u Saboru otvori rasprava o zakonu o pobačaju koji je Vlada po odluci Ustavnog suda trebala predložiti prije tri godine. Ideju da se usmrćivanje djece plaća novcem svih građana podržali su i zastupnici Možemo, Socijaldemokrata, Centra, GLAS-a, HSS-a i Radničke fronte.
> Ovdje je popis zastupnika koji su ugurali liberalni prijedlog ‘zakona o pobačaju’ u Sabor
Što su zatražili?
Prema aktualnom zakonu iz 70-ih godina prošlog stoljeća, pobačaj je moguće obaviti do 10. tjedna gestacijske dobi nerođenog djeteta, a lijeva oporba želi tu granicu pomaknuti na 12. tjedana.
Iako u svom obrazloženju priznaju institut priziva savjesti za koji pišu da “proizlazi iz prava na slobodu savjesti koja je zajamčena člankom 18. Opće deklaracije UN-a o pravima čovjeka iz 1948. godine i kao i člankom 40. Ustava Republike Hrvatske kojim se jamči sloboda savjesti i vjeroispovijedi te sloboda javnog očitovanja vjere ili drugog uvjerenja”, traže da se napravi odredba koja “jasno propisuje u kojim ustanovama (opće bolnice, kliničke bolnice, klinički bolnički centri i privatni liječnici) se može izvršiti zahvat i na koji način, dakle obvezno dostupnost i kirurškog i medikamentoznog zahvata”. Traže i obavezu rada liječnika bez priziva savjesti u bolnicama i klinikama, “kako
bi usluga bila dostupna i pravovremena u svim ustanovama”.
Oporba traži i da maloljetnice koje su navršile 16 godina pobačaj mogu napraviti bez suglasnosti roditelja. Uveli bi i odredbu koja se odnosi na osobe s invaliditetom, tj. lišene poslovne sposobnosti i “njihovo pravo odlučivanja o prekidu trudnoće”, a traže i besplatnu kontracepciju.
Tko su zastupnici koji guraju liberalniji “zakon o pobačaju”?
Svoj su potpis, prema podacima koje nam je ustupio Hrvatski sabor dali: SDP-ovci Peđa Grbin, Sabina Glasovac, Siniša Hajdaš Dončić, Arsen Bauk, Mirela Ahmetović, Boška Ban Vlahek, , Barbara Antolić Vupora, Mišel Jakšić, Andreja Marić, Martina Vlašić Iljkić i Boris Lalovac.
Potpisao je i HSS-ovac Krešo Beljak te njegova kolegica Katarina Peović iz Radničke fronte s kojom je u istom zastupničkom klubu.
Potpisali su i Emil Daus iz IDS-a, Dalija Orešković (Stranka s imenom i prezimenom), Marijana Puljak (Centar) te ekipa ‘zeleno-lijevog bloka‘: Urša Raukar Gamulin, Ivana Kekin, Vilim Matula, Bojan Glavašević.
Grbin o slučaju Čavajda
“Imamo opću društvenu krizu koja se odražava u tome da ova država svojim građanima nije u stanju pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu. I to je kulminiralo s ovim ružnim i tužnim slučajem pobačaja kojeg zadnjih nekoliko dana pratimo u medijima, gdje imamo zakon koji je ovu situaciju regulirao. A oni koji bi ga trebali primjenjivati u praksi, koji bi trebali pomoći jednoj ženi i njenoj obitelji, to naprosto ne žele. I imamo Vladu koja već pet godina ignorira odluku Ustavnog suda vezanu za zakon o pobačaju”, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
“I upravo zato smo predali potpise kojima ćemo osigurati da, kada već ova Vlada nije u stanju, u saborsku proceduru uputimo prijedlog koji bi ovo područje trebalo bolje regulirati. O tome ćemo raspravljati, bez obzira na to što se Vlada niti sada nakon godinu i pol kao ni u prošlom sazivu nije udostojila odgovoriti i očitovati na prijedlog zakona koji je upućen u proceduru”, rekao je.
Izjavio je također da će netko iz vladajuće većine morati “smoći hrabrosti i izaći pred govornicu” i objasniti zašto se ne poštuje odluka Ustavnog suda i zašto se ženama u Hrvatskoj, kako on tvrdi, ne jamči onaj stupanj zdravstvene zaštite i sigurnosti koje bi u 21. stoljeću morale imati.
Bačić: Svjesni smo da se dio građana neće složiti
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić kazao je: “Mi smo zbog toga svjesni da će u jednom dijelu naših birača i građana to biti prihvaćeno s nezadovoljstvom, da se dio građana neće složiti, ali mi smo toga svjesni i za sada još nismo išli u raspravu. Meritum i postupanje Hrvatske kao države prema prekidu trudnoće ništa se neće promijeniti ni novim zakonom.
Da je postojeći neustavan, onda bi naše postupanje po odluci Ustavnog suda bilo neprihvatljivo, u ovom trenutku nije isto do kraja prihvatljivo, ali bitno je da je u meritumu, postupanju, Hrvatska na razini država Europske unije koje nemaju ni najliberalniji ni najrestriktivniji zakon, mi smo u nekakvoj sredini koja mislim da i ocrtava profil demokratske države.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.