Hebrang: mora ostati kaznena odgovornost za najgrublje liječničke pogreške, ali i sustav nagodbe s pacijentom

Vlada Zorana Milanovića trpi još jednu nesuglasicu među ministrima – onu između ministra pravosuđa Orsata Miljenića i ministra zdravlja Siniše Varge koji se ne slažu oko izmjene Kaznenog zakona. Točnije, Miljenić je poručio Vargi kako neće prihvatiti njegov prijedlog o preispitivanju zakonske odredbe koje se tiču kaznenih djela protiv zdravlja ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši HDZ-ov ministar zdravstva Andrija Hebrang kazao je za narod.hr kako se slaže da “mora ostati kaznena odgovornost za najgrublje liječničke pogreške, ali i postojati sustav nagodbe s pacijentom i sustav osiguranja liječnika od odgovornosti te dodao kako u svijetu postoji niz sustava koji se mogu kombinirati s našim i poboljšati ga”.

Hebrang je istaknuo kako je odgovornost liječnika ogromna i kako je profesiju liječnika treba posebno regulirati, ali ne zato jer su liječnici manje odgovorni, već zbog toga jer moraju biti odgovorniji od svih drugih jer je u pitanju život čovjeka.

„Tu profesiju treba regulirati i da pacijent, ako i kada je oštećen, što prije realizira svoje pravo na odštetu. Što se tiče odgovornosti liječnika, ja ne bih smanjivao njegovu odgovornost i izbacivao je iz Kazenog zakona jer o odnosu i odgovornosti ovisi život čovjeka i tu moraju biti uključene najviše moralne i kaznene vrijednosti“, naglasio je Hebrang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ja nisam protiv izbacivanja, ja sam samo za to da svaki liječnik bude osiguran za slučaj odštete pacijentu i da svaki pacijent tu odštetu može naplatiti u što kraćem roku, a ne da se sve prepusti pravosudnom sustavu i nekakvim ovrhama i svemu što u takvim slučajevima vrijedi“, dodao je Hebrang te spomenuo kako se u svojoj 40- godišnjoj praksi u bolnici, susreo samo jednom s tako velikom pogreškom koja bi imala kaznenu razinu.

Hebrang je pojasnio kako valja strogo razlikovati kaznenu odgovornost od uobičajenih komplikacija pojedinih postupaka te kazao kako bi bilo dobro uvesti evidenciju komplikacija po liječniku, po odjelu i po bolnici te strogu centralnu kontrolu da se vidi je li taj broj komplikacija unutar onog postotka koji struka dozvoljava.

Osvrnuo se i na određivanje naknade štete te istaknuo kako bi se ona morala bazirati na nagodbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ta naknada štete ne može biti materijalno u tako visokim iznosima kao što je u nekim drugim slučajevima jer naravno da zdravstveni sustav to ne može podnijeti. Zato se trebaju propisati visine naknada za pojedine odštete i u tim okvirima pregovarati s pacijentom“, objasnio je Hebrang i rekao kako visina naknada ne može biti isključivo mjerena raznim materijalnim vrijednostima, nego se mora uklopiti u opći sustav zdravstva.

„A zdravstveni sustav, na žalost, nema dovoljno novaca ni za lijekove, a kamoli za plaćanje tih odšteta“, rekao je Hebrang.

Bivši HDZ-ov ministar osvrnuo se i na stanje u vladi te kazao kako je „ova vlast već pokazala da nije u stanju komunicirati unutar sebe, a kamoli nešto konkretno iznjedriti“ te se prisjetio situacije kada prilikom preuzimanja poslova od Račanove vlade nakon izborne pobjede, bivša Račanova vlada nije imala zapisnike s koalicijskih sastanaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kada sam postavio pitanje imaju li zapisnike s koalicijskog sastanka, tamo gdje su kao koalicija dogovarali politička rješenja za najkrupnije probleme, odgovor je bio da nisu vodili pismene zapisnike. Tada sam shvatio da ljevica ne zna osnovne principe upravljanja, a to je da se postave zadaci i o njima se raspravlja, zaključci obavezno pismeni i na sljedećem sastanka kontrola provedbe tih zaključaka“, rekao je Hebrang te dodao kako se „uopće ne čudi ovoj sadašnjoj vladi jer nije u stanju voditi samu sebe, a kamoli državu“.

„Tu situaciju bih usporedio s brodom koji ima glavni i pomoćni motor – njima ni pomoćni motor ne radi. A ova nesuglasica koja je izašla van je samo jedna u nizu među ministrima – apsolutno je nedopustivo da se u javnosti ovakve stvari raspravljaju“, napomenuo je Hebrang te pojasnio kako valja najprije donijeti jedinstveni stav vlade i tada ga argumentirano braniti.

„Ovako izazivaju veliku nesigurnost u narodu – kad vide ljudi da se ni međusobno nisu usuglasili. Ekonomski gledano, put prepucavanja oko poreza, doprinosa, podizanja i spuštanja – tri puta su mijenjali PDV, dva puta doprinose za zdravstvo, izaziva i nesigurnost kod investitora i to je zapravo prva karika gospodarskog neuspjeha – nitko neće investirati u državu u kojoj vidi da nema vlade koja zna što hoće, a ova vlada ne zna što hoće jer svaki ministar hoće drugo“, zaključio je Hebrang za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.