HLK donirao 100 tisuća kuna za edukaciju studenata medicine

Foto: HLK

Hrvatska liječnička komora (HLK) predala je u petak Medicinskom fakultetu u Zagrebu donaciju od 100 tisuća kuna u svrhu edukacije budućih liječnika te u povodu obilježavanja 100. obljetnice osnutka tog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medicinski fakultet donaciju će uložiti u izgradnju Akademskog centra za simulaciju. Projekt je vrijedan oko šest milijuna kuna, a zahvaljujući suradnji s liječničkom komorom studenti će dobiti priliku educirati se u tzv. simulacijskim sobama, priopćeno je iz HLK.

Studenti medicine budućnost su hrvatskog zdravstva, a osnovni je cilj zadržati mlade kadrove u Hrvatskoj, istaknuto je na primopredaji donacije koju je predsjednik Komore Trpimir Goluža uručio dekanu Marijanu Klarici.

“Ključna je prednost Akademskog centra za simulaciju što će studenti moći, bez posljedica za prave pacijente, kroz simulaciju kriznih situacija vrlo vješto uvježbati vještine koje su im potrebne kako bi diplomirali”, objasnio je dekan Klarica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Komore Trpimir Goluža ustvrdio je kako su donirana sredstva “samo kap u moru potreba Medicinskog fakulteta”. “U Hrvatskoj liječničkoj komori svjesni smo da je na liječnicima velika odgovornost kad je u pitanju razvoj hrvatskog društva te će zato Komora i dalje nastaviti pomagati Medicinskom fakultetu”, poručio je Goluža.

Centar za simulaciju obuhvaćat će posebne prostorije opremljene videonadzorom koje će simulirati stan, kola hitne pomoći ili ured. Simulacijska soba zapravo je specijalizirana učionica ustrojena po uzoru na učionice koje postoje u većini medicinskih učilišta u Zapadnoj Europi i SAD-u.

Svakodnevne situacije iz stvarnog života bit će prilika novim generacijama studenata Medicinskog fakulteta za iznimno bitan, praktični dio nastave. Taj oblik edukacije omogućava stjecanje medicinskih vještina i znanja neophodnih u izobrazbi liječnika i ostalog medicinskog osoblja, a riječ je o znanjima koja se ne mogu u potpunosti svladati tijekom kliničke nastave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od zasigurno najvažnijih segmenata u edukaciji studenata medicine, studenata drugih zdravstvenih grana i zdravstvenih djelatnika, jest kardiopulmonalna reanimacija, odnosno postupci osnovnog (basic life support, BLS) i naprednog (advanced life support, ALS) održavanja života.

Svi postupci se snimaju nadzornim kamerama, a materijal se zatim pregledava i obrađuje. Nakon obrade studenti zajedno s profesorima komentiraju prikazani videomaterijal. Korisnost simulacijskih soba je višestruka. Uz jasan napredak u edukaciji studenata medicine i srodnih zdravstvenih disciplina, kabinet vještina je poligon za edukaciju iz postupaka osnovnog održavanja života za različito nemedicinsko osoblje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.