Četvrtak, 23 siječnja, 2025
0.8 C
Zagreb
Pratite nas:

HNiP o Lekovićevoj ‘zaštiti’ SDP-ovih miljenika na HRT-u

Podijeli

Udruga Hrvatski novinari i publicisti (HNiP) priopćila je u nedjelju da odbacuje argumentaciju kojom su Hrvatsko novinarsko društvo i Hrvatsko društvo pisaca uzeli u obranu Ljubicu Lentić. HND i HDP, kao i Kulturnjaci 2016, su ujedno napali v.d. urednicu Trećega programa Hrvatskoga radija (HR) Nevenku Dujmović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv čega reagiraju ‘kulturnjaci, novinari i aktivisti’ – ukidanja emisije ili ministra Hasanbegovića?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Kulturnjaci 2016 su poručili da je  “nedopustivo i izvan svake pameti i pristojnosti da u ovakvoj političkoj i upravljačkoj konstelaciji urednica Dujmović uništava najbolje emisije jednog od najboljih kulturnih radio programa Europe”.

Priopćenje HNiP-a donosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski novinari i publicisti odbacuju načine komunikacije i argumentacije kojima su Hrvatsko novinarsko društvo i Hrvatsko društvo pisaca uzeli u obranu fotelje miljenika Kukuriku koalicije na Trećem programu Hrvatskog radija, a povodom premještanja na druge radne zadatke Ljubice Letinić, donedavne urednice Dokumentarnog odjela HR i drugih emisija emitiranih na tom programu.

Kao i u ostalim slučajevima smijenjenih ljevičarskih aktivista, i u „slučaju Letinić“ se radi o novinarki koja je svojim cjelokupnim dosadašnjim radom, izborom suradnika, kao i temama s kojima se bavila, uvijek pokazivala izrazitu ideološku pristranost, odnosno upravo ono za što HND i HDP optužuju vodstvo HRT-a. Njezine su emisije bile zagrižena marksističko aktivistička jugo uporišta (npr. 24. lipnja 2016. obrađuje „pionirsku organizaciju“). Na koncu konca, da je Ljubica Letinić prije svega istaknuta aktivistica, a tek onda novinarka, dovoljno govori i činjenica da je jedna od osnivačica ultraljevičarske inicijative Kulturnjaci 2016. Vjerojatno je da je upravo za taj ostrašćeni politički aktivizam, po već uhodanoj metodi nagrađivanja „svojih“, nedavno i nagrađena od funkcionerske klike „Hrvatskog novinarskog društva“.

No veći problem od te ideološki pristrane „društveno političke radnice“ (mlađima podsjetnik da su tako novinare nazivali u jednopartijskoj totalitarnoj Jugoslaviji), način je na koji tobožnje „neideološke“, „nepristrane“ i „neovisne“ udruge poput HND-a i HDP-a brane svoje istomišljenike. Naime njihova priopćenja su banalni (ali u ljudskom smislu izrazito neugodni) medijski reketi nad drugima i drugačijima, a glavni cilj tih pritisaka na neistomišljenike je zaštita vlastitih materijalnih i društvenih položaja. Svakom upućenom u medijsko-političku problematiku odmah je jasno kako ovdje ne prevladavaju argumenti struke, istine i poštenja, već im pojmovi „demokracija“ i „kultura“ služe samo kao „smokvin list“ za partikularne interese. Treba znati i da su u većini emisija na oba treća programa koje je ukinulo novo vodstvo HRT-a, angažirani suradnici dobivali ogromne godišnje honorare, veće od bruto plaća većine stalnih zaposlenika HRT-a, dok su emisije koje se proglašavaju najslušanijima imale ne samo najskuplju produkciju, nego i najbolje termine emitiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvoličnost te skupine najuočljivija je iz njihovih poziva na tobožnji pluralizam mišljenja, dok istovremeno aktivno ukidaju bilo kakvu mogućnost promicanja različitoga. Posebno je zabrinjavajuće što im većina velikih medija nekritički daje ogroman prostor za harange i ad hominem vrijeđanje, s čime se strateški pokušava zastrašiti i ušutkati većinu istinskih hrvatskih ljudi od kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

7 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci