HNS: Predsjedništvo za predsjednika predlaže Ivana Vrdoljaka – povratak čovjeka koji iza sebe vuče brojne afere?

Foto: fah

Predsjedništvo HNS-a na sjednici u četvrtak donijelo je odluku da se Središnjem odboru za predsjednika HNS-a predloži Ivan Vrdoljak, a za zamjenika Predrag Štromar, trenutno vršitelj dužnosti predsjednika stranke i potpredsjednik Vlade, objavio je nakon sjednice član Predsjedništva i potpredsjednik HNS-a Srđan Gjurković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je kako je Ivan Vrdoljak prije nekoliko mjeseci podnio ostavku na sve funkcije koje je dotad obavljao, na mjesto potpredsjednika Sabora i saborskog zastupnika te predsjednika HNS-a.

“Mi smo danas raspravljajući o tome zaključili da nakon protoka vremena, prihvaćajući tadašnju njegovu ostavku, ali i na današnje vrijeme i aktualnosti, smatramo da treba nastaviti ono što je započeo u stabilizaciji stranke i hrvatske vlade i države, i zato smo donijeli odluku da predložimo Središnjem odboru da se kandidira Ivan Vrdoljak”, rekao je Gjurković.

Dodao je kako Vrdoljak neće ulaziti u izvršnu vlast, već će mu osnovna zadaća biti baviti se politikom i strankom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije uobičajeno u hrvatskoj praksi da predsjednici stranke ne budu u izvršnoj vlasti ili u Saboru, međutim, smatramo da Predrag Štromar dobro radi svoj posao kao potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja i da će kao zamjenik predsjednika biti spona s Vladom i izvršnom vlašću”, kazao je Gjurković.

Rekao je kako Predsjedništvo HNS-u predlaže da se do sjednice Središnjeg odbora 11. studenoga otvori kandidacijski postupak u stranci koji će trajati 48 sati prije sabora stranke, koji je predviđen za 17. prosinca.

Predsjedništvo ima pravo predložiti svoje kandidate, ali će se za funkcije u stranci moći kandidirati svi koji to žele, a članovi stranke će tajnim glasovanjem izabrati onoga koga smatraju najadekvatnijim za određenu funkciju, izjavio je Gjurković novinarima uoči početka proslave 27. obljetnice HNS-a u središtu Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je zajedno s ministricom znanosti i obrazovanja Blaženkom Divjak čestitao svima HNS-ovcima 27. rođendan stranke, dok je rođendansku tortu razrezao zajedno s Ivanom Vrdoljakom.

Saborski zastupnik HNS-a Ivan Vrdoljak ima iza sebe brojne afere, pa se podsjetimo na neke od njih.

Rastom Vrdoljakove političke moći rasla je i dobit Prvog plinarskog društva!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osječanin Pavao Vujnovac, koji se 2006. zaposlio u Prvom plinarskom društvu (PPD) u Vukovaru kao savjetnik za prodaju, rekao je za Jutarnji list da kad se javio na natječaj, o plinskom biznisu nije puno znao. Vlasnički PPD preuzima 2010. godine.

Otvaranje tržišta plinom Vujnovac bilo je na kraju mandata ministra Đure Popijača, no, puna liberalizacija tržišta plina, priznaje Vujnovac, nastupila je u vrijeme kada je na čelu ministarstva gospodarstva bio HNS-ovac Radimir Čačić, kojeg je naslijedio također HNS-ovac Ivan Vrdoljak. Prvo plinarsko društvo liberalizacijom tržišta postalo je jedan od najvećih igrača na hrvatskom plinskom tržištu nakon što su potpisali partnerstvo s ruskim Gazpromom.

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s HNS-ovim Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

No, Vujnovca i Vrdoljaka ipak veže i plin. Baš poput poslovnjaka Vujnovca, i bivši ministar Vrdoljak plinom se rado bavi, za mandata snažno gurajući projekt istraživanja mogućih novih nalazišta nafte i plina u hrvatskom Jadranu, navodi Forbes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom. “Jednako tako, valjalo bi provjeriti i pogovor kako ministar Vrdoljak PPD-u iznajmljuje svoje lokale u blizini jednog zagrebačkog hotela”, pitao se kolumnist Ivica Šola.

Ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima

“Procjena stručnih službi koje su to radile je bila da to nije potrebno, a ako aludirate na to da su djelatnici ministarstva korumpirani od Danfossa ili Siemensa, ja vas molim da čuvate te firme i njihov imidž”, rekao je Vrdoljak.

Vrdoljak se tu sam osvrnuo na putovanje predstavnika HEP-a, HERA-e i ministarstva gospodarstva u Dansku iz 2013., dva mjeseca prije uvođenja Zakona o razdjelnicima.

Naime, dio troškova putovanja pokrila je tvrtka Danfoss, partner tvrtke koja u Hrvatskoj ugrađuje razdjelnike. “Sigurno Angela Merkel nije mene nazvala i rekla pomozite Siemensu da proda 10 razdjelnika, pa dajte se uozbiljite. Ako nešto ne valja u tom poslu, napravite ga boljim. Jer nova vlada, novi ministar, napravite boljim”, poručio je Vrdoljak.

Ostali repovi ministra Vrdoljaka

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak (HNS) navodno ima rođake koji su u unosnim poslovima, koje iz državne kase dodjeljuju ljudi koje je sam Vrdoljak postavio na odgovorna mjesta. Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.

O ostalim aferama čitajte ovdje:

Tko je Ivan Vrdoljak – čovjek koji je bio protiv referenduma o braku i koji nosi brojne ‘repove’ iza sebe

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.