Odluka Arbitražnog suda prema kojoj je Hrvatska u sporu protiv MOL-a izgubila po svim točkama, a koju je švicarski Savezni sud prije nekoliko dana odbio poništiti, u dijelu koji se odnosi samo na upravljanje Inom izravna je posljedica neprofesionalnog svjedočenja vještaka hrvatske strane, piše u odluci suda, prenosi Večernji list.
Upitan o navodima Večernjeg lista predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak da novinari spajaju nespojivo.
“Naša žalba koja je išla pred švicarski Savezni sud odnosila se na neke aspekte procesnog karaktera”, izjavio je te dodao da novinar govori o samom sadržaju arbitražne presude, koja je donesena u okviru UNCITRAL-a prošle godine.
Vrdoljak: Arbitraža se ne temelji na sudskim procesima, nego dokazima da su ugovori s MOL-om štetni
“Ja u ovom trenutku nemam nikakav razlog da spekuliram o kvalifikacijama, da li je to bilo zbog ovog ili onog slučaja. Što se Vlade tiče, na žalost, mi u ovom trenutku glede tog procesa, koji je pokrenut 2014., nemamo na raspolaganju dodatnih pravnih lijekova”, kazao je Plenković braneći propuste bivše Vlade Zorana Milanovića.
Početkom veljače Hrvatska je zatražila poništaj arbitražne odluke u slučaju INA-MOL, donesene 23. prosinca pošle godine pred Arbitražnim sudom utemeljenim prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi između Republike Hrvatske i MOL Grupe. Švicarski Savezni sud prošloga je tjedna odbio zahtjev za poništaj arbitraže koju je Hrvatska izgubila od MOL-a, odredivši Hrvatskoj plaćanje 200 tisuća švicarskih franaka sudskih troškova i 250 tisuća franaka troškova druge strane.
Arbitražni spor: Pročitajte nekoliko najvažnijih činjenica o cijelom slučaju
Arbitražni sud komisije utemeljen prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi ocijenio je da se vještak Anthony Way u davanju ekspertize kojom je trebao poduprijeti hrvatsku tvrdnju da je MOL loše upravljao Inom potpuno oslanjao na informacije koje mu je davao hrvatski konzultant Jasminko Umićević te da ih nije neovisno potvrdio ni kritički obradio te je odbacio njegovo svjedočenje i ocijenio ga neuvjerljivim.
Kronologija INA-MOL: 14 godina problema, pregovora, političkih sukoba…
Anthony Way je izvršni direktor konzalting-kompanije The Energy Contact sa sjedištem u Velikoj Britaniji. U biografiji mu piše da je radio za američke kompanije Enron i Amoco te ga se opisuje kao stručnjaka s 30-godišnjim iskustvom u naftnoj i plinskoj industriji, kao savjetnika “velikog broja naftnih i plinskih kompanija” te vodećeg pregovarača pri sklapanju plinskih i LNG ugovora u Aziji, Europi i Africi. U tekstu odluke sud ponavlja Wayevu izjavu da je angažirao konzultantsku tvrtku Oil and Gas Consulting (tvrtka Jasminka Umićevića) i koristio se podacima i informacijama koje mu je ta tvrtka dostavila. U odluci suda dodaje se kako se nekritički koristio podacima i pruženim informacijama.
Podsjetimo se, arbitražni spor pokrenut je 2014. za vrijeme Kukuriku Vlade Zorana Milanovića, dok je ministar gospodarstva, glavni zaduženi za pitanje Ine i MOL-a bio HNS-ov Ivan Vrdoljak.
Hrvatska nakon spora koji je izgubila mora platiti troškove obje strane. Iako je na spor pred UNCITRAL-om utrošila 12 milijuna dolara, ukupni troškovi iznose više od 30 milijuna dolara (oko 215 milijuna kuna) i moraju se platiti odmah. Odnosno, prema pravilima arbitraže, po primitku odluke.
Odluku suda nije htio komentirati bivši ministar gospodarstva Vrdoljak, za čijeg je mandata Hrvatska tužila MOL.
Hrvatska, tada na čelu s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom, tražila je raskid svih Sanaderovih ugovora s mađarskim MOL-om o upravljanju Inom, jer ih je smatrala nezakonitim. Najjači argument za to je bila pravomoćna presuda Ivi Sanaderu za uzimanje mita od predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, nakon čega su upravljačka prava prepuštena Mađarima.
HNS: Ivan Vrdoljak podnio ostavku
Bivši HNS-ov ministar Vrdoljak u lipnju je podnio ostavku na mjesto šefa HNS-a kao i na sve druge funkcije u stranci, navodno zbog odluke predsjedništva HNS-a da neće ići u koaliciju s HDZ-om, koju je Vrdoljak mjesecima prije dogovarao ispod stola, svakodnevno se pojavljujući u medijima i negirajući koaliciju s HDZ-om.
Sada se pak najavljuje njegova ponovna kandidatura za mjesto šefa HNS-a što bi mu, spekulira se, pomoglo da se kao predsjednik koalicijske stranke domogne Vlade. Iako iz HNS-a poručuju da Vrdoljak neće ulaziti u izvršnu vlast, upitno je koliko se HNS-u može vjerovati nakon već viđenih dvojbenih i oprečnih izjava kojima vješto godinama manipuliraju javnost i birače.
HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima
Most nezavisnih lista na društvenim mrežama najavu o povratku Ivana Vrdoljaka popratio je zanimljivom foto-montažom podsjećajući javnost na jednu od brojnih i neistraženih afera bivšeg ministra – onu s razdjeljnicima:
> Zašto Državno odvjetništvo još nije istražilo Vrdoljaka i Jakovinu?
Iako Hrvatska zbog korupcije godišnje gubi 50 milijardi kuna, ubraja se u korumpirane države Europske unije i zbog koje godišnje gubimo najmanje petnaest posto BDP-a, premijer Andrej Plenković, umjesto obračuna s korupcijom i istraživanjem brojnih afera bivših ministara najavljuje ulazak Hrvatske u eurozonu kao jedan od prioriteta, a jednog od izravnih krivaca za teži život hrvatskih građana, možda čak i nagradi mjestom u Vladi?
> Toplinski razdjelnici: Ušteda ili obmana građana?
Tekst se nastavlja ispod oglasa