Hoće li se mediji koji su vodili hajku protiv župnika Asića sada, nakon sudskog pravorijeka, ispričati?

Župnik Alojzije Asić iz Gradišta kod Županje, protiv kojega se prije tri godine vodila medijska hajka pod optužbama da je djetetu s posebnim potrebama odbio dati Prvu pričest, prekršajnim postupkom na sudu u Županji oslobođen je svih optužbi. Hoće li mediji koji su blatili župnika Asića prenijeti ovu informaciju i ispričati se za netočne informacije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Svećenik kojeg su mediji napadali da je diskriminirao dijete s Downovim sindromom oslobođen svih optužbi

> Đakovačko-osječka nadbiskupija o prvoj pričesti malog Adama

> Fra Mario Knezović: Najgori su oni koji se javili u zaštitu djeteta s Downovim sindromom, a ti isti kažu da se takvo dijete može abortirati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kako je mali Adam još jednom iskorišten za kampanju blaćenja Crkve

Kakvim su naslovima mediji blatili župnika Asića?

Vlč. Alojzije Asić oslobođen je optužbi, no većina medija nije prenijela tu informaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku podsjećamo samo na neke naslove o župnika Asića koji su se pojavljivali u istim medijima koji sada nisu prenijeli informaciju o njegovom oslobađanju.

Naslovom „Župnik majci djeteta s Downovim sindromom: ‘Što će na oltaru? On ne zna ništa’“ o ovom je slučaju pisala Nova TV, a T-portal donio je naslov: “Svećenik ne da djeci s poteškoćama u razvoju na prvu pričest s ostalima“. Večernji list objavio je članak pod naslovom „Svećenik Asić koji nije htio pričestiti dječaka s Downovim sindromom i dalje radi“, ubrzo potom i članak pod naslovom “Hrvatska obranila dječaka Adama od svećenika, on najavio odlazak iz župe“, a na Indexu se našao naslov: „Pogledajte sramotnu propovijed zlog svećenika koji nije želio pričestiti Adama“… “Svećenik koji je odbio pričestiti dječaka izvrijeđao njegovu majku i župljane”, pisao je RTL koji ga spominje i kasnije optužujući ga za nešto drugo “Lopov u kolar košulji: kontroverzni svećenik otuđio kip Gospe u Gradištu”. To su samo neki od naslova na kojima su tih dana pojavljivali u medijima. Hoće li sada nastupiti isprika?

Župnik Alojzije Asić najprije je optuživan od strane nekih medija da je odbio dati prvu svetu pričest malenom Adamu, djetetu s Downovim sindromom, te da je tako diskriminirao dijete s posebnim potrebama. Premda su mediji vrlo brzo saznali da nije riječ o odbijanju da se djetetu udijeli sveti sakrament, već da je svećenik namjeravao da se maleni Adam s druge dvoje djece s posebnim potrebama pričesti uz prisustvo roditelja, medijski teror nije prestajao, navodi dr. sc. Vladimir Grebenar u tekstu kojeg smo djelomice prenijeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda je ovaj slučaj bio prije tri godine, isti ima svoj nastavak. Istina koja rasvjetljava događaje nije mogla biti ranije objavljena iz dva razloga. Prvi, protiv svećenika Asića vodio se prekršajni postupak na Sudu u Županji pod optužbom diskriminacije djece s posebnim potrebama. Drugi, kada je donesena presuda da je svećenik oslobođen po svim točkama optužbe, nitko od novinara i medija koji su negativno pisali o župniku Asiću nije htio objaviti ovu informaciju, čak niti neki koji su obećavali da će to učiniti.

Što je ranije poručila Đakovačko-osječka nadbiskupija?

Podsjetimo, prije nekoliko godina o ovom slučaju netom nakon medijskih napisa oglasila se Đakovačko-osječka nadbiskupija.

“Đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić u svojim je prvim reakcijama, neposredno nakon što je u nedjelju 30. travnja završio predvođenje središnjega euharistijskoga slavlja Susreta hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru, izrazio svoju nevjericu, žaljenje i ispriku s obzirom na okolnosti priprave i slavlja prve pričesti koja je toga dana bila u Župi Gradište. Među prvopričesnicima u Gradištu bilo je i troje djece s posebnim potrebama, među kojima i Adam Kadić, dječak s Downovim sindromom, kojega je kao 5. dijete u obitelji u Gradištu krstio nadbiskup mons. Hranić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na molbu majke prvopričesnika Adama župniku Alojziju Asiću, koji je vodio slavlje prve pričesti, već je u pripravi slavlja od strane Ordinarijata bilo rečeno da postupi prema važećim pastoralnim smjernicama koje upućuju da se podjela sakramenata djeci s posebnim potrebama izvrši s velikom osjetljivošću za njihovo stanje, ne praveći odvajanja i razlike, osim u onome što je potrebno kao nužna pomoć roditelja ili nekog drugog asistenta. Sâm župnik, vlč. Asić svjedoči da je nakon spomenutoga razgovora planirao tako postupiti, što je na kraju i učinio, postavivši sve prvopričesnike zajedno.

Ipak, slavlje Prve pričesti u Gradištu dogodilo se u ozračju napetosti:

1. zbog izostanka prikladne komunikacije s roditeljima prvopričesnika Adama u vremenu priprave za slavlje prve pričesti;

2. zbog prvotnoga plana da troje prvopričesnikâ s posebnim potrebama smjesti u crkvi u blizini roditelja te ih tako djelomice odvoji od ostalih prvopričesnika. Valja napomenuti da način župnika Asića da prvopričesnike za vrijeme Mise smjesti u prostor prezbiterija (svetišta) crkve oko oltara nije redoviti oblik i nije predviđen liturgijskim uputama. U pravilu prvopričesnici za pričest pristupaju iz crkvene lađe, tj. iz prostora za narod, bilo pojedinačno, bilo u pratnji roditeljâ.

Izražavamo, također, i žaljenje što je slučaj prve pričesti u Gradištu u javnosti dijelom kompromitirao višegodišnje brojne aktivnosti u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji (na župnoj, regionalnoj i nadbiskupijskoj razini), kojima se na različite načine nastoji ostvariti briga i pomoć djeci i odraslima s posebnim potrebama i njihovim obiteljima.

Župnik vlč. Asić odmah prvi dan poslije događaja, tj. 1. svibnja 2017. dao je u Nadbiskupskome domu u Đakovu obrazloženja s obzirom na gore opisani slučaj.

Nastavlja se rješavanje problema koji su s ovim slučajem povezani.”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.