Prije par dana na Al Jazeeri objavljen je članak Mersihe Gadžo koje prenose brojni svjetski mediji i agencije, a koji grubo kleveće Hrvatsku i pripisuje joj “fašističku nostalgiju”, pozivajući se – ni manje ni više – nego na srpskog lobista Efraima Zuroffa, koji već dugo zlorabi svoj položaj direktora centra “Simon Wisenthal” kako bi difamirao Hrvate – i to istom metodologijom kojom je Hitler difamirao Židove.
U tekstu se spominje kako je preko pola milijuna Hrvata slavilo na ulicama Zagreba drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu, što je izuzetan doseg za “malu balkansku zemlju s populacijom od tek četiri milijuna”. No smještanje Hrvatske izričito na Balkan je ovdje manji problem.
> Zuroff u beogradskom tisku: ‘Nadam se da svijet Hrvatskoj neće oprostiti Oluju’
“Euforična atmosfera se pokvarila za neke kad je nastupio nacionalistički pjevač Marko Perković “Thompson”, koji je došao na poziv hrvatske nogometne reprezentacije”, piše Al Jazeera.
“Mnoge njegove pjesme”
Navodi se da “mnoge njegove pjesme glorificiraju hrvatski ustaški režim” (koje i kako, to se ne navodi), i da jedna čak počinje uskličem “Za dom spremni!”, za koji se navodi da je “ustaški ekvivalent nacističkom pozdravu Sieg Heil”, što je potpuna idiotarija obzirom da je pozdrav “Za dom spremni” korišten obilno i u Domovinskom ratu, i to ne samo unutar postrojbi HOS-a, no to Al Jazeeri nije za zamjeriti – to je preuzeto s engleske inačice Wikipedije, koja se u tekstu poziva među ostalim na Hrvoja Klasića.
Naravno, tekst ne propušta spomenuti kako je “tijekom ustaškog režima uspostavljen sustav logora smrti za Srbe, Židove, Rome i antifašiste Hrvate, uključujući notorni Jasenovac, najveći logor na Balkanu, u kom je, vjeruje se, pogubljeno 100.000 ljudi”
“Kritičari kažu kako je proslava hrvatskog rezultata na svjetskom prvenstvu pokvarena uključivanjem Thompsona, simpatizera fašizma kojeg vide i kao glasnogovornika ekstremne desnice”, kaže se.
“Jer su njegove pjesme nabijene političkim porukama” (kojim, ne spominje se, kao ni koje pjesme) “njegovi su koncerti zabranjivani u Švicarskoj, Austriji, Njemačkoj i Nizozemskoj”, navodi se (pri čemu se ne navodi da su zabranjivane nakon kampanji prijetnji i pritisaka iz Hrvatske na gradonačelnike gradova gdje su trebali biti održani).
Hrvatskoj opet pripisuju revizionizam
Nakon njegovih nastupa u Zagrebu i u Livnu, BIH, promatrači su primijetili kako je Thompson emblematski za dublji problem povezan s revizionizmom Drugog svjetskog rata, i glorifikacijom ustaša, zbog čega je Hrvatska vrlo malo napredovala u suočavanju a svojim fašističkom prošlošću”, navodi se, iako se ne navodi po čemu je prošlost Hrvatske “fašističkija” od prošlosti bilo koje druge europske kontinentalne države, od kojih su sve imale oktroirane režime poput Pavelićevog. Usto, dok je fenomen ustaštva u Hrvatskoj uglavnom folklorne prirode, dotle u Srbiji postoji stvarni problem nemogućnosti suočavanja s prošlošću, i to ne tako davnom.
Al Jazeera navodi da “drugi, koji brane Thompsona, kažu da je on patriot koji pjeva o domovini” i navode “hrvatskog povjesničara Ivu Goldsteina koji kaže kako posjetitelji Thompsonovih koncerata ne vide sebe nužno kao desničare. Citiraju i njegov navod da je “Thompson postao dio mainstreama u Hrvatskoj”
Oni navode i da je Efraim Zuroff, direktor centra Simon Wiesenthal kojeg navode kao “Židovske organizacije za ljudska prava” upozoravao na porast “fašističke nostalgije” godinama. Nije spomenuto da je Zuroff negirao odnosno opravdavao genocid u Srebrenici, ali je navedeno da “centar regularno osuđuje prihvaćanje fašističke ideologije” i podsjeća na spomen obilježje postavljeno u blizini Jasenovca s natpisom “Za dom spremni”, ali ne spominje da je to spomen obilježje postavljeno palim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu. Iz teksta se može zaključiti da je to spomen obilježje ustašama, jer se pozdrav vezuje uz njih.
Zuroff: “Neupitno je da je Thompson simpatizer fašizma”
Al Jazeera piše i o komemoraciji “nacistima” na Bleiburgu, ali i navodi Zuroffa koji kaže kako je “neupitno” da je Thompson simpatizer fašizma.
“Nije slučajno da se ljudi na njegovim koncertima pojavljuju s ustaškim znakovljem, simbolima, uniformama, i ostalim, i da tekstovi mnogih njegovih pjesama govore o nostalgiji za ustašama… i Jasenovcem”, kaže on, opet ne navodeći koje pjesme i koristeći brojku “mnogo”, karakterističnu za srpske propagandne uratke.
> Zuroff kritizirao Netanyahua jer u izjavi o Hrvatskoj nije spomenuo holokaust
No tu tek postaje zanimljivo: “On poziva na ubijanje Srba, on poziva na ubojstvo bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, nema sumnji oko toga”, kaže Zuroff.
Dalje, Zuroff optužuje predsjednicu Grabar-Kitarović za apologetiku ustaštva jer je rekla tijekom posjete Argentini da je ponosna na tamošnje Hrvate, a oni su, kaže Zuroff, nacisti koji su pobjegli tamo nakon rata. “Oni koji su doselili u Argentinu nakon 1945 su bili ustaški ratni zločinci”, kaže Zuroff, “pa ako je ona ponosna na njih, onda je nešto pogrešno s njom”.
U nastavku poduljeg teksta se tvrdi i da je neofašizam u porastu u Hrvatskoj, te se navodi izvješće SNV-a o ustaškim grafitima, te izvješće EK o “nostalgiji spram ustaškog režima naročito kod mladih” ljudi.
> Efraim Zuroff: Sramotnim poništenjem presude Stepincu žele se oprati zločini katoličkog klera
Citira se i Pupovčev bilten, koji tvdi da su poruke tipa “Ubij Srbina” i “Srbe na vrbe” vrlo česte u Hrvatskoj, te se Hrvatsku općenito oslikava kao neoustašku zemlju (a žrtve su, naravno, prije svega Srbi).
Kako je članak evidentno pisan s klevetničkim namjerama, a konzultirani su redom antihrvatski “intelektualci” i srpski lobisti, postavlja se pitanje što Vlada Republike Hrvatske čini da bi obranila Hrvatsku od ovakvih grubih napada i klevetanja u stranom tisku, hoće li reagirati, i kako?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.