Utorak, 22 travnja, 2025
25.5 C
Zagreb
Pratite nas:
VEZA S KORIJENIMA

Hrvati u Peruu bojanjem i tucanjem pisanica čuvaju tradiciju

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati u Peruu proslavit će Uskrs u lokalnoj udruzi “Dubrovnik” bojanjem jaja, zajedničkim ručkom, tradicionalnim tucanjem pisanica i dječjim natječajem za najljepše oslikano jaje jer žele sačuvati običaje iz Hrvatske.

– Dođite sudjelovati u jednom drugačijem popodnevu, punom smijeha, kreativnosti i tradicije, stoji u pozivu udruge Dubrovnik u glavnom peruanskom gradu Limi. U subotu popodne će se okupiti na bojanju jaja kako bi na tradicionalni hrvatski način dočekali Uskrs u nedjelju.

Povezanost s hrvatskim korijenima

– Svako obojano jaje bit će mali simbol ljubavi, brižnosti i povezanosti s našim hrvatskim korijenima, priopćila je udruga.

Hrvati se u toj južnoameričkoj zemlji svake godine okupljanju na ručku slaveći Uskrs na isti način kao što su to stoljećima radili njihovi preci.

Djeca u dobi do deset godina natjecat će se za najljepše obojano jaje. Također su za njih predviđene i druge igre.

– Hrvatska udruga Dubrovnik je tvoj drugi dom, poručila je zajednica Hrvata.

Hrvati u Peru došli u 16. stoljeću

U Peruu, zemlji sa 34,8 milijuna stanovnika, živi oko 6.000 Hrvata i njihovih potomaka, podatak je Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske. Istraživanje hrvatske počasne konzulice Ane Maríje Kuljevan pokazuje međutim da ih je puno više.

Peru je prva južnoamerička država u koju su došli Hrvati u 16. stoljeću. Dubrovački vlastelin Basilije Basiljević je 1573. godine poput tisuća drugih Europljana odlučio okušati poslovnu sreću u zemljama Južne Amerike.

Zaputio se u Peru privučen legendom o El Doradu, starom gradu Inka punom tajni i bogatstva. U Cuscu, prijestolnici Inka, osvajači su izgradili 28 crkava, a jedna od njih je bila i crkva svetog Vlaha koju su gradili hrvatski mornari i Basiljević. Kasnije su iz dubrovačkog kraja stigle i obitelji Divočići i Škrabonje te drugi doseljenici.

> Demografski potez: Pevex plakatima po Argentini nudi posao hrvatskim iseljenicima

Hrvati su u većem broju pristizali u Peru u drugoj polovini 19. i početkom 20. stoljeća. Bili su to uglavnom Dubrovčani, te nešto rjeđe ljudi iz drugih krajeva Dalmacije i primorja.

Krajem 19. stoljeća cvjetao je posao s izvozom prirodnog guano gnojiva pa su se u tome okušali neki hrvatski iseljenici. Oslobađanjem od kolonijalne vlasti i uspostavom Republike Peru, država pokreće rudarstvo pa je to potaknulo Hrvate da se zapute u planine Ande i počnu s eksploatacijom bakra, zlata i srebra.

Hrvati, većinom iz dubrovačkog kraja, krajem 19. stoljeća su u andskom naselju Cerro de Pasco postali značajna kolonija stranaca.

Manji broj Hrvata doselio se poslije Prvog svjetskog rata. Nakon Drugog svjetskog rata u Peru je 1948. stigla skupina od oko 1000 hrvatskih političkih emigranata iz svih krajeva Hrvatske, piše Glas Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Glas Hrvatske

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci