Posljednjih je tjedana Hrvatska na udaru još jednog snažnog vala migranata, objavio je HRT.
Najviše ih samo prolazi kroz Hrvatsku na putu prema zapadu, što posebno osjećaju mještani krajeva kuda se kreću. Najveći je broj migranata na području Slunja, kamo ih svakoga dana stižu na stotine.
U kući tik do granice s BiH živi čovjek kojega HRT predstavlja kao gospodina Peru. Korake migranata čuje u svako doba dana.
Svjedočenja građana
“Idu po danu, idu po noći, ja izađem vam, čujem korake u 7 ujutro, u podne, u 12 sati… Ima ih koliko hoćeš”, kaže i dodaje: “Samo ostave svoje stvari i bježe od policije”.
>Tajnik DP-a Karlovačke županije za Narod.hr: Nedopustivo je da migranti hodaju kako hoće, rade nerede i ugrožavaju lokalno stanovništvo
Prva postaja im je Slunj. Grad u koji ih je dnevno pristizalo na stotine. Iako je danas situacija malo bolja, još prošloga tjedna mještani se nisu osjećali sigurno. “Ma joj, dijete nisi mogao pustiti, sjede po travama, leže tuda”, kaže žena imenom Jelena.
Roditelji su zabrinuti za srednjoškolce koji putuju autobusima, nerijetko krcatima migrantima, no i lokalni prijevoznici imaju osjećaja za djecu.
“Radi se o jednoj autoprijevozničkoj kući koja isto tako svojim aktivnostima, reći ću ograničenom prodajom karata, omogućuje i pazit će s policijom koja stoji na autobusnim stajalištima da naša djeca i dalje mogu sigurno koristiti javni linijski prijevoz”, rekla je karlovačka županica Martina Furdek-Hajdin.
Policija neprestano nadzire granicu
Zbog sigurnosti, granica se nadzire iz zraka, ali i s kopna. Posebna vozila namijenjenim neprohodnom šumskom terenu svakodnevna su prijevozna sredstva policije. A šuma i šator radno mjesto. Pripadnici ATJ Lučko i specijalne policije rade na devet takvih punktova oko rijeke Korane.
>Na željezničkom kolodvoru u Plaškom deseci migranta svaki dan traže prijevoz prema zapadu
“Hrvatska je policija tu, ona jamči sigurnost. Ona, kad govorimo o migracijama, realno objektivno nije niti u jednom trenutku bila narušena s obzirom na to da se gotovo ne bilježe kaznena djela, a i vrlo je mali broj prekršaja”, rekao je Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.
Policija uspjela odvratiti 20 tisuća sekundarnih migranata
Svi migranti koji dođu u doticaj s policijom moraju se registrirati. Otkako je Hrvatska ušla u schengenski prostor, policija je uspjela odvratiti 20 tisuća sekundarnih migranata, odnosno onih koji su već bili u nekoj od država članica EU.
>Starešina: Ilegalne migracije postale su pitanje na kojem se u Europi gube ili dobivaju izbori
“Razumijemo potrebu migranata koji žele u Europu radi boljeg života, ali isto tako želimo zajedničkim snagama pronaći rješenja da kvaliteta života na području grada Slunja, a i na području ostalih gradova, bude onakva kakva je bila prije”, poručila je gradonačelnica Slunja Mirjana Puškarić.
Samo u petak do podneva 70 migranata organizirano je dovezeno u Slunj, nakon čega su ili podnijeli zahtjev za azil ili otišli u prihvatilišta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa