Hrvatska za očuvanje stabilnosti i odlučivanje u institucijama BiH

Foto: fah

Hrvatska je u petak poduprla stabilnosti BiH i pozvala vlasti susjedne države da odluke donose u institucijama, nakon zahtjeva bošnjačkog člana predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića za revizijom presude međunarodnog suda protiv Srbije za genocid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravni zastupnici bošnjačke strane podnijeli su u četvrtak Međunarodnom sudu pravde (ICJ) Den Haagu zahtjev za revizijom presude iz 2007. kojom je Srbija oslobođena odgovornosti za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995.

Predsjedništvo BiH u četvrtak je trebalo odlučivati o zakonitosti tog zahtjeva, no sjednica je prekinuta bez odluke, da bi potom uslijedile oštre međusobne optužbe Izetbegovića i predsjedavajućeg srpskog člana Mladena Ivanića za rušenje institucija. Hrvatski član Dragan Čović napustio je sjednicu i u petak ocijenio da je odluka Bošnjaka “politički pogrešna”.

“Uvažavajući pravo BiH na korištenje svih instrumenata međunarodnog prava, Hrvatska ističe važnost očuvanja stabilnosti BiH i potrebu donošenja odluka u okviru institucija, a sukladno ustavnom načelu jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda”, priopćilo je hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zabrinuta zbog moguće destabilizacije, Hrvatska potiče bosanskohercegovačke dužnosnike da se usredotoče na europski i euroatlantski put BiH”, ističe se u priopćenju i dodaje da će BiH biti jedna od tema na predstojećim sjednicama Vijeća za vanjske poslove EU-a i Europskog vijeća.

Zahtjev za reviziju odnosi se na postupak započet još u jeku rata u BiH koja je 1993. podnijela tužbu protiv tadašnje SR Jugoslavije zbog agresije i genocida.

ICJ je u veljači 2007. donio presudu po kojoj je počinjen genocid u Srebrenici za koji su odgovorne vojska i policija bosanskih Srba. No, optužbe o odgovornosti bivše SRJ, odnosno današnje Srbije kao njene sljednice, odbačeni su, a vlasti u Beogradu označene su odgovornima samo za propuste u njegovu sprečavanju i kažnjavanju počinitelja koji su se skrivali u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.