Odvjetnik Luka Mišetić reagirao je na najnoviji val kampanje iz bošnjačkih krugova u BiH prema Hrvatskoj, podsjetivši na neutemeljenost tvrdnji o agresiji Hrvatske.
U sve žešće napade na Hrvatsku uključio se čak i Memorijalni centar Srebrenica. Dogodilo se to upravo kad je Hrvatska poduprla rezoluciju UN-a kojom se masakr srpskih snaga nad žiteljima toga grada proglašava genocidom.
Umjesto da iskoriste rezoluciju kao temelj daljnjeg političkog pozicioniranja, bošnjački krugovi, uključujući i Memorijalni centar Srebrenica, okrenuli su se protiv Hrvatske.
Nakon rezolucije o Srebrenici Dodik napao Hrvatsku, a priključile mu se bošnjačke udruge iz BiH
Na rezoluciju je najprije reagirao vođa bosanskih Srba Milorad Dodik, tvrdeći da agresiju na BiH nije izvršila Srbija, nego Hrvatska. Na to su se nadovezale neke bošnjačke udruge, predstavivši knjigu u kojoj se tvrdi da je Hrvatska bila agresor. Štoviše, najavljeno je da će se knjiga promovirati i u Hrvatskoj.
>Luka Mišetić: Nakon Srebrenice, Hrvatska je obranila BiH od daljnje agresije na njezin poziv
Znak je to da u bošnjačkim političkim snagama postoje tendencije da se iz pozicije žrtve izvuče najveći mogući kapital. I to ne samo kako bi se utvrdile povijesne činjenice, nego kako bi se priskrbila geopolitička prednost. Pritom se zanemaruje stvarno stanje stvari. Iz nekog razloga, bošnjačke političke snage smatraju da bi imale koristi od slabljenja pozicije Republike Hrvatske. U tu svrhu već se ponovljeno služe Srebrenicom.
Slijedeći pokušaj diskreditiranja Hrvatske i Hrvata dogodio se nedavno nakon što je ministar obrane RH Ivan Anušić u Mostaru podsjetio na ulogu Hrvata u obrani Bosne i Hercegovine. Pritom je spomenuo i činjenicu da se i on kao dragovoljac u BiH.
Hrvati su prvi organizirali obranu u BiH od srpske agresije. Bošnjaci su se tek kasnije organizirano uključili u rat boreći se i protiv Srba i protiv Hrvata. Prije nego što su se Bošnjaci okrenuli protiv Hrvata, Hrvati su branili i Mostar, uključujući njegove hrvatske i bošnjačke građane, od velikosrpskih napada.
Kampanja se oslanja na presude Hrvatima iz BiH kako bi se napalo Hrvatsku
Kampanja iz Sarajeva protiv Hrvatske poziva se u pravilu na presude Hrvatima iz BiH i iz toga se izvlači zaključak da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH.
Haaški sud nije ocjenjivao je li ?? izvršila agresiju. Da bi to učinio, morao bi procijeniti je li ?? imala pravo ratovati u BiH u samoobrani kako bi zaustavila napade VRS-a i JNA na ??iz BiH, slično kao što su SAD i njeni saveznici napali Afganistan kako bi zaustavili Al Qaidu. https://t.co/p0eKIFi5rC
— Luka Misetic (@MiseticLaw) June 16, 2024
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Anušić je na obilježavanju 32. obljetnice operacije “Lipanjske zore”. Operacija se odvijala u lipnju 1992., riječ je o prvoj pobjedi nad srpskim snagama u BiH i praktički spasila Mostar.
Anušić je podsjetio da je veliki broj Hrvata, uključujući i one iz BiH, branio Vukovar, dodavši: “Tako sam i ja 1993. kao dragovoljac bio pripadnik Hrvatskog vijeća obrane ovdje u Mostaru gdje sam branio hrvatski narod u BiH”.
Anušić obećao potporu euroatlatskom putu BiH, nakon čega su krenule optužbe
Hrvatski ministar obrane naglasio da su Hrvati bili nerazdvojni u ratu. Poručio je kako će Hrvatska uvijek biti potpora sunarodnjacima u BiH i podupirati euroatlantske integracije te zemlje.
Nakon što je Anušić zajamčio da će se Hrvatska zauzimati za priključenje BiH EU i NATO-u, Memorijalni centar Srebrenica osumnjičio ga je za ratni zločin.
>Odvjetnik Mišetić: ‘Hrvatska nije počinila agresiju na BiH, uspostava Herceg-Bosne nije UZP‘
Točnije, pozvao je Hrvatsku vladu da ispita je li Anušić umiješan u zločine nad Bošnjacima.
U međuvremenu, u medijima u BiH, uključujući i društvene mreže, krenula je kampanja na Anušića. U jednoj od objava na društvenim mrežama prozvan je i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. Razlog je taj što ne napada dovoljno Anušića i Hrvatsku.
Mišetić: Haaški sud uopće se nije bavio pitanjem je li Hrvatska imala pravo ratovati u BiH u samoobrani
Središnja teza svih takvih poruka jest ta da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH. U toj objavi Konakovića se optužuje da se poziva na različite pravne interpretacije, odnosno da ne označuje Hrvatsku jasno kao agresora.
Reagirao je Mišetić, podsjećajući da pravni dokumenti, na koje se brojni sudionici kampanje pozivaju, ne govore o hrvatskoj kao agresoru.
“Haaški sud nije ocjenjivao je li Hrvatska izvršila agresiju. Da bi to učinio, morao bi procijeniti je li Hrvatska imala pravo ratovati u BiH u samoobrani kako bi zaustavila napade VRS-a i JNA na Hrvatsku iz BiH, slično kao što su SAD i njeni saveznici napali Afganistan kako bi zaustavili Al Qaidu“, pojasnio Mišetić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr