Podaci Eurostata pokazuju kako je Hrvatska na prvom mjestu među zemljama EU po potrošnji za “izvršne i zakonodavne organe”, a u koje se uvrštavaju institucije poput Vlade i Sabora. Njihov trošak je 9,7 posto ukupnih proračunskih izdataka ili 4,6 posto BDP-a, navodi Jutarnji list.
Ako se to usporedi s prosjekom za Europsku uniju vidljivo je da je iznos više nego upola manji: iznosi 4,2 posto udjela u ukupnim rashodima i 2,1 posto udjela u BDP-u. Tako Hrvatska troši za izvršnu i zakonodavnu vlast tri puta više nego Velika Britanija kada je riječ o udjelu u ukupnim rashodima, dok je prema udjelu u BDP-u razlika i veća.
Izvršnoj vlasti pripadaju važnije jedinice poput Sabora, Ministarstva financija, Ministarstva vanjskih poslova i DIP-a, koje “imaju značajne izdatke za zaposlene i velike materijalne troškove”, pojašnjava Marko Krištof, ravnatelj DZS-a, te kaže kako se radi o funkcionalnoj klasifikaciji troškova koja se još razvija.
Eurostat navodi kako je podatak za Hrvatsku proizvoljan, pa je moguće da će još biti korekcija.
Suprotno – za socijalnu zaštitu izdvajamo premalo
S druge strane je zanimljivo kako se Hrvatska izdvaja i po niskoj potrošnji za socijalnu zaštitu, koja obuhvaća i pomoć za bolesne i invalide, mirovine, naknada za nezaposlene i dječji doplatak.
U te svrhe trošimo 30 posto proračuna, a prosjek za EU je 40 posto. Najlošije prolaze nezaposleni na koje odlazi tek 0,6 posto rashoda dok je prosjek za EU 3,2 posto.
Očito je da nam je potrebna racionalizacija troškova i kad je riječ o institucijama poput ministarstva i Sabora, te preusmjeravanje troškova na možda socijalnu zaštitu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa