Hrvatski veleposlanik u Grčkoj Aleksandar Sunko posjetio je u četvrtak hrvatske državljane koji su u pritvoru u Ateni, pod sumnjom da su sudjelovali u navijačkim neredima u kojima je ubijen jedan grčki državljanin, objavilo je Ministarstvo vanjskih poslova.
Veleposlanik Sunko, bivši profesor u gimnaziji koji je predavao i Andreju Plenkoviću, dobro poznaje Grčku, ali do danas očito nije pronašao načina kako pomoći uhićenim hrvatskim državljanima.
Tri dana nakon nereda, Sunko je posjetio pritvorene navijače i objavio kako nemaju primjedbi na grčke policajce, “niti na veleposlanstvo i konzularnu potporu”, iako su danima čekali da ih se sjeti.
Otkrio je da neki od pritvorenih nisu na vrijeme dobili liječničku potporu, ali da njihove ozljede nisu opasne po život.
“Prvi posjet je organiziran onda kad mi je bio omogućen, a s grčkim vlastima surađujemo od početka. Od pritvorenika nisam čuo takve kritike”, rekao je.
Osumnjičeni za ubojstvo je Grk
Glavni osumnjičeni je grčki državljanin, navijač Panathinaikosa, objavili su grčki mediji dva dana nakon što su za ubojstvo smatrani odgovornima navijači Dinama.
Mediji su već ranije najavili da je pritom izbodeno i sedam navijača Dinama, a najmanje dvojica su probušena signalnom raketom. Također su objavljene informacije da ranjeni hrvatski državljani nisu medicinski zbrinuti, da policija ne želi evidentirati njihove ozljede jer bi onda izišlo na vidjelo tko se koristio noževima.
>Grčki mediji: Policija ima osumnjičenog za ubojstvo; riječ je o Grku, navijaču Panathinaikosa
Hrvatsko veleposlanstvo, prema informacijama iz Atene, danima se nije javljalo na pozive uhićenih niti ih je tri dana itko posjetio u zatvoru.
Država mora pružiti konzularnu pomoć građanima koji ju zatraže
Država je u skladu s diplomatskim protokolima dužna pružiti konzularnu pomoć svojim državljanima u svijetu koji se nađu u nevolji, ne prejudicirajući pritom pravosudne odluke.
Država to međutim može i mora učiniti samo ako dotični zatraži takvu vrstu pomoći.
U dijelu javnosti bio je stvoren dojam da Dinamovi navijači nisu tražili pomoć i da hrvatska diplomacija zbog toga nije mogla ni reagirati, međutim, prema najnovijim informacijama nitko u hrvatskom veleposlanstvu u Ateni nije do danas reagirao na njihove pozive.
Ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je priopćilo kako Hrvatska vlada “najoštrije osuđuje navijačke nerede, nasilje i huliganizam u Ateni koji su doveli do tragičnog gubitka života jednog grčkog navijača” i izražava najdublju sućut obitelji.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković nazvao je grčkog premijera Mitsotakisa te mu izrazio sućut i osudio nasilje.
Vlada je osudila nasilje, ali nije poznato da je u tri dana išta poduzela
“Ovakvo navijačko ponašanje predstavlja negaciju sporta, koji promiče fair-play, toleranciju i respekt sportaša. Umjesto održavanja kvalifikacijske utakmice za najelitnije nogometno natjecanje Ligu prvaka, između hrvatskog i grčkog prvaka, GNK Dinama i AEK-a, svjedočimo stravičnim scenama iz Atene gdje dio navijača čini štetu hrvatskom nogometu. Ujedno, onemogućavaju sve druge navijače koji u pristojnom i civiliziranom ozračju žele pratiti nastupe hrvatskih klubova i Hrvatske nogometne reprezentacije”, navodi se u priopćenju MVEP-a.
>AEK odbio predati policiji snimke; hrvatski državljani prepušteni sami sebi? Napokon se oglasio MVEP
Ministarstvo je također priopćilo kako očekuje da se istraže sve okolnosti i sankcioniraju odgovorni za navijačke obračune te smrt i ozljeđivanje drugih navijača i napominje da je veleposlanstvo Republike Hrvatske u Ateni u stalnom kontaktu s grčkim vlastima, a u vezi s 80-ak privedenih hrvatskih državljana.
Međutim, veleposlanstvo je unatoč kontaktu s grčkim vlastima glede uhićenih navijača, očito odbijali stupiti u kontakt s njima samima.
I sam ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman izjavio je u utorak da je navijačko nasilje u Ateni “sjena na sve ono briljantno” ostvareno u hrvatskom sportu.
Istodobno je napomenuo kako Hrvatska ne može “dobiti daljnje službene informacije od grčih vlasti”, dodavši da je hrvatsko veleposlanstvo aktivno uključeno u cijeli slučaj. Nije međutim pojasnio na koji je način uključeno niti je li reagiralo na pozive uhićenih u pomoć.
Selektivan pristup Vlade na primjerima navijača i sudionika u “aferi Zambija”
Pomoć su svojedobno tražili i hrvatski građani koji su u Zambiji bili optuženi za trgovinu djecom i odmah su ju dobili. Hrvatska se diplomacija tada angažirala na najvišoj razini, visoki diplomati putovali su u Zambiju, nekoliko ministarstava bilo je uključeno u međuresornu operaciju njihova spašavanja, a do danas nije poznato što je sve Vlada činila kako bi ih izvukla iz nevolje. Kad su naposljetku oslobođeni optužnice i pušteni, Vlada im je organizirala prijevoz kući.
>Državni tajnik za sport optužuje: Grčke službe glavni krivac za nerede
To, barem zasad, nije slučaj s uhićenima u Ateni, štoviše, vlada ih od početka osuđuje a veleposlanstvo se oglušuje na njihove pozive. Sve do danas, kad je najavljeno da će ih veleposlanik Sunko posjetiti u zatvoru.
Veleposlanik Sunko, profesor iz škole koju je pohađao Plenković
Aleksandar Sunko imenovan je veleposlanikom u Ateni prije šest godina, a njegova diplomatska karijera i ranije je bila vezana za Grčku, gdje je bio ministar savjetnik u veleposlanstvu. Profesor je klasičnih jezika, a prije diplomatske službe bio je zaposlen u jezičnoj gimnaziji u Zagrebu, u vrijeme kad se ondje školovao budući predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Sunko se osim dobrim vezama u vrhu hrvatske politike očito može pohvaliti i dobrim poznavanjem grčke kulture, a pokazao je ne samo diplomatsko, nego i kuharsko umijeće sudjelujući u grčkoj televizijskoj emisiji “Masterchef”, gdje je bio u žiriju pri predstavljanju istarskih tartufa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa