Hrvatsko građansko društvo Crne Gore (HGDCG) prigodnom svečanošću proslavilo je petnaestu obljetnicu postojanja i rada u subotu u Kotoru.
U svom govoru predsjednik Društva Marijo Brguljan podsjetio na ratna vremena 1991. godine, težak položaj Hrvata u Crnoj Gori, iseljavanje, ali i javljanje ideje da se formira društvo koje bi imalo polivalentnu zadaću u području društvenih djelatnosti i kulture.
Hrvatsko građansko društvo, kojemu je ime dao pokojni don Branko Sbutega, formirano je 23. lipnja 2001., u svrhu očuvanja duhovne i kulturne baštine Hrvata u Crnoj Gori kao autohtonog naroda.
„Društvo je za svojih petanest godina imalo preko 1300 aktivnosti, realizirali smo preko 600 projekata. Formirali smo časopis „Hrvatski glasnik“ i do danas izdali 140 brojeva, tiskali u vlastitoj nakladi preko 18 knjiga i monografija, utemeljili Hrvatsku nastavu u Crnoj Gori, obnovili pučku svečanost „Tripundanska večer“, osnovali Mandolinski orkestar „Tripo Tomas“, tradicionalno organiziramo Božićne koncerte u gradovima Crne Gore gdje žive Hrvati“, kazao je Marijo Brguljan, predsjednik HGD CG.
Podsjetio je na brojna priznanja i nagrade koje su dobili članovi Društva.
Kotorski biskup mons. Ilija Janjić tom je prigodom uručio medalju u povodu 850 godina posvećenja katedrale Svetog Tripuna, koju je primila urednica „Hrvatskog glasnika“ Tijana Petrović, za informiranje javnosti o proslavi jubileja i svih svetkovina.
Na svečanosti su dodijeljene zahvalnice pojedincima koji su pridonijeli razvoju HGD. Branko Lukovac prvi veleposlanik Crne Gore u Hrvatskoj u svom obraćanju prisjetio se uspostavljanja prvih diplomatskih veza i doprinosu HGD-a na stvaranju kulturnog mosta između dviju država.
Nevladina i neprofitabilna udruga HGD CG ima podružnice u Kotoru, Tivtu, Podgorici, Baru i Herceg Novom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.