Možete li zamisliti da se u jednoj članici Europske unije na javnoj televiziji opušteno razgovara s unukom nekog totalitarnog vođe ističući njezino/njegovo “ponosno” prezime? U Hrvatskoj je takav scenarij, ne samo moguć, već se to i dogodilo. Na HTV-u je ovog tjedna gostovala redateljica Saša Broz, unuka Josipa Broza Tita i to u mozaičkoj emisiji “Kod nas doma”. Voditeljica Barbara Kolar benevolentno je Broz u razgovoru rekla: Više put si čula i dobila etiketu najpoznatije unuke na našim prostorima. Iako nisi u istoj branši u kojoj je bio tvoj djed Josip Broz, ali svejedno to prezime itekako s ponosom nosiš i danas”.
I ne, nije problem gostovanje jedne kazališne redateljice, ali kada hrvatska javna televizija, financirana pretplatom građana i sredstvima iz državnog proračuna, s ponosom ističe njezino prezime i djeda – to svakako postaje problem.
”Ponosno prezime”
“Više put si čula i dobila etiketu najpoznatije unuke na našim prostorima. Iako nisi u istoj branši u kojoj je bio tvoj djed Josip Broz, ali svejedno to prezime itekako s ponosom nosiš i danas. Nosiš li ga jer je bilo prednost ili je u nekom trenutku bilo teret?“, upitala je voditeljica Barbara Kolar.
No ne misli Kolar da bi joj djedovo prezime bilo teret jer je isti bio komunistički diktator, čovjek odgovoran za jednopartijski sustav, likvidacije političkih protivnika, masovne likvidacije zarobljenih civila i vojnika u poratnim mjesecima 1945…
Tema emisije bila je je li poznato prezime teret umjetnicima s poznatim roditeljima, u ovom slučaju – djedovima, pa je Broz gostovala u emisiji sa svojom kćeri Sarom Haas.
Na pitanje voditeljice Kolar Broz je odgovorila: “Nosim ga zato što je moje i mislim da bi bilo prilično glupo da ga se u nekom trenutku odreknem radi ne znam čega.”
Djedov modus operandi
Subjektivnost nekog tko je rodbinski vezan može se razumjeti, iako gospođa Broz nije priznala zločine koje je radio njezin djed.
Uz to, jasno je da Saša Broz preuzela modus operandi od svojeg djeda, pa bi tako ono što joj ne paše jednostavno – zabranila. Nedavno je tako o muškoj molitvi krunice rekla:
”Zabraniti njihova okupljanja u javnom prostoru. U svojoj kući neka kleče kada, kako i koliko žele”.
Saša Broz može biti subjektivna koliko god želi, no javna televizija ne.
HTV kao javna televizija koju financiraju porezni obveznici trebala bi, osim novinarske objektivnosti, imati suosjećanja sa žrtvama režima djeda Saše Broz.
>Saša Broz u obrani djeda – zločinca Tita, evo kako joj je odgovorio Peternel
>Boris Beck: I poslije Tita – Tito – I mi imamo svoju princezu Anastaziju
Europska unija o komunističkim zločinima
O žrtvama totalitarnog komunističkog režima govori Rezolucija Vijeća Europe 1481 iz 2006. kojom Europska unija osuđuje zločine totalitarnih komunističkih režima. Kao članica EU-a, isto vrijedi i za Hrvatsku. No svakako je jedan od problema jer Hrvatska nikada nije provela lustraciju.
Parlamentarna skupština Vijeća Europe uvjerena je da je svijest o povijesnim zbivanjima jedan od preduvjeta za izbjegavanje sličnih zločina u budućnosti. Nadalje, moralna ocjena i osuda počinjenih zločina igraju važnu ulogu u odgoju mladih naraštaja. Jasan stav međunarodne zajednice prema prošlosti može biti smjernica za njihove buduće akcije. Rezolucija ističe da su totalitarni komunistički režimi bez iznimke, označeni masovnim kršenjima ljudskih prava. Kršenja ljudskih prava “uključivala su pojedinačna i kolektivna ubojstva i smaknuća, smrti u koncentracijskim logorima, izgladnjivanja, deportacije, mučenja, prisilni rad i druge oblike masovnog fizičkog terora, progone na temelju nacionalne i vjerske pripadnosti, kršenje slobode savjesti, slobode misli i izražavanja, slobode medija te također nedostatak političkog pluralizma”.
>Što piše u Rezoluciji vijeća Europe 1481 i saborskoj deklaraciji o osudi komunističkih zločina?
Nadalje se navodi “da žrtve zločina totalitarnih komunističkih režima koje su još žive ili njihove obitelji, zaslužuju sućut, razumijevanje i priznanje za svoje patnje“. Također se ističe da “Parlamentarna Skupština Vijeća Europe snažno osuđuje masovna kršenje ljudskih prava od strane totalitarnih komunističkih režima i izražava sućut, razumijevanje i priznanje žrtvama tih zločina”.
U 13. točki Rezolucije poziva se “sve komunističke ili post-komunističke partije da u svojim zemljama, ako to dosad nisu učinile, ponovo procijene povijest komunizma i svoju vlastitu prošlost, jasno se distanciraju od zločina počinjenih od strane totalitarnih komunističkih režima te ih osude bez ikakvih nejasnoća“.
Komunističke zločine osudio i Hrvatski sabor
Osim toga i Hrvatski sabor je 2006. donio Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnoga komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945. – 1990. U njoj ističu kako su “jedinstveni u osudi svakog pojedinačnog i svih zločina koji su se doista dogodili u vrijeme totalitarnog komunizma u današnjoj Republici Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji”.
>Litva miče divovske sovjetske spomenike: Kada će Hrvatska ukloniti ostatke komunizma?
Društvene mreže o HTV-u: Sramota što moramo plaćati
Stav javne televizije o ovoj temi izazvao je i burne reakcije korisnika. Mnogi su na društvenim mrežama osudili takav “ležeran” odnos HRT-a prema komunističkom vođi.
“HTV bunker jugoslavenstva i glasnogovornik duboke države”; “Još i to na tzv. HRT?! Sramota kaj to moram plaćati!”; “Sramota za HTV – Yutel koliko forsira projugoviće, Antife, Titoiste, njihove potomke i sljedbenike i mrzitelje svega što je Hrvatsko”; HTV ovo je bilo previše, što je smisao? Priča o pedigreu, prezimenu, glorifikacija druga maršala? Ili lansiranje potomka u kaljužu ovog društva?, neki su od komentara.
“Kad će se javno ispričati za ubojstvo mojih stričeva, za desetljeće koncentracijskog “radnog” logora, mog djede kojeg su partizani krvavog bravara po njegovom nalogu odveli od kuće samo zato što im nije dobrovoljno predao svu imovinu? FUJ, Barbara Kolar, ozbiljno FUJ!!”, piše jedan korisnik.
“Da smo proveli lustraciju ovakve unuke i praunuke masovnog ubojice, krvavog diktatora i zločinca koji je izvršio GENOCID nad Hrvatima – ne bi nikada, baš nikada mogli biti ni pola sekunde na nacionalnoj televiziji”, jedan je od komentara korisnika.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.