Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) izrazila je zabrinutost zbog razine palijativne skrbi u Hrvatskoj, ustvrdivši kako je nedopustivo da HZZO nije ugovorio uvijek dostupnu palijativnu skrb. HUBOL je duboko zabrinuta zbog kvalitete palijativne skrbi u Hrvatskoj, a nedostupnost palijativne skrbi izvan redovnog radnog vremena smatra sramotnim i nedopustivim.
Njihovo priopćenje prenosimo u cjelosti:
>HUBOL: Beroševa reforma je fake reforma, koja ocrtava svu nemoć i neznanje zdravstvene administracije
Palijativna skrb u Hrvatskoj – prazno slovo na papiru
Organizirana i kvalitetna palijativna zdravstvena skrb, čiji je cilj ublažiti bol i podići kvalitetu života bolesnicima s neizlječivom bolešću, u Hrvatskoj je tek prazno slovo na papiru.
HUBOL upozorava da situacija u kojoj hitna zdravstveno zbrinjava sve palijativne bolesnike, zato što država nije u stanju organizirati kvalitetnu palijativnu skrb, vodi do toga da će uskraćeni ostati akutni bolesnici kojima je i namijenjena hitna pomoć.
HUBOL traži da HZZO riješi problem i ugovori palijativnu pripravnost kako bi palijativni timovi mogli biti dostupni pacijentima u svako doba dana i noći, što je osnovni minimum humanog javnog zdravstva.
“Ukradeni” akutni kreveti
U pojedinim bolnicama postoje tzv. palijativni kreveti, ali su to zapravo “ukradeni” akutni kreveti, dok neke bolnice niti nemaju planiranih palijativnih kreveta. Nema palijativnih odjela, nema potrebnog broja hospicija, a službene Smjernice za rad bolničke i izvanbolničke hitne s palijativnim pacijentima nisu zadovoljavajuće kvalitete. Dapače, za HUBOL je to dokument vrlo upitnog sadržaja.
Palijativni pacijent nije pacijent hitne medicine. U navedenom dokumentu nadalje se upućuje liječnike da u sklopu skrbi za palijativne pacijente “treba otvoriti prozor ili upaliti ventilator da bi pacijent imao više zraka”, kao i sugestija da se “zaustavi intravenska hidracija pacijenta jer to povećava oralnu sekreciju”. HUBOL je iskreno zgrožen ovakvim sadržajem službenih smjernica koje su, napomenimo, pisane za hitnu medicinu.
>HUBOL upozorava: Zdravstveni sustav nestaje nam pred očima
HZZO nije ugovorio uvijek dostupnu palijativnu skrb
HZZO nije ugovorio pripravnost za palijativnu skrb, pa je ona pacijentima dostupna samo tijekom radnih dana, a ne noću i vikendom, stoga je za našu administraciju jedino logično da se i taj dio posla prebaci na hitnu. Zdravstvena administracija ne radi baš ništa da bi privukla ljude u ovaj dio medicine, da bi im pružila edukaciju i dobre uvjete rada. Administracija treba posebnu pozornost posvetiti zdravlju liječnika i medicinskih sestara koje rade u palijativnoj skrbi kako bi oni pružili odgovarajuću skrb palijativnim pacijentima.
>Izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti: HZZO će kontrolirati i pacijente na bolovanju?
“Smatramo okrutnim i nedopustivim da HZZO nije ugovorio uvijek dostupnu palijativnu skrb. HZZO se ponaša kao da bol i muka palijativnih pacijenata postoji samo u radne dane jer ih neradnim danima i noću HZZO upućuje na hitnu medicinu gdje takvim pacijentima nije mjesto. Palijativni bolesnik mora imati dostupnu palijativnu skrb cijelo vrijeme, znači i noću i neradnim danima” upozorava Ivana Šmit, predsjednica HUBOL-a. U protivnom takvi pacijenti završavaju u OHBP-u gdje nastaje kaos kod primarnog zbrinjavanja hitnih stanja- sto je doista posao hitne medicine.
Hospicijska skrb
Ono što u našem društvu gotovo u potpunosti nedostaje jest hospicijska skrb tj. skrb o bolesnicima kod kojih je prekinuto liječenje bolesti, a sve su radnje usmjerene na poboljšanje kvalitete života do njegova kraja.