Vladimir Iljkić iz Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, nakon potvrde Ministarstva uprave da je cijeli posao oko provjere potpisa za referendum gotov, rekao je za narod.hr da još uvijek nisu dobili nikakav službeni podatak o tome je li ima dovoljan broj potpisa za tzv. referendum o ćirilici.
“Nažalost još ništa nismo dobili službeno vezano uz provjeru potpisa za referendum o ćirilici”, rekao je Iljkić te dodao kako neslužbeno imaju informaciju da je provjera završila, međutim kakav je rezultat te provjere još službeno ne znaju.
Pojasnio je da bi predsjednik Sabora Josip Leko trebao dobiti odgovor od Državnog zavoda za statistiku je li je prikupljen dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma da bi se moglo ići u sljedeći korak ako želi propitivati ustavnost tog pitanja.
No da bi propitao ustavnost pitanja treba imati službeni podatak da ima dovoljan broj potpisa u ovoj inicijativi za raspisivanje referenduma.
“Očekujemo da će Državni zavod za statistiku, koji je zaprimio od Ministarstva uprave provjeru uzorka, utvrditi da postoji dovoljan broj potpisa i da će o tome obavijesti predsjednika Sabora”, ocijenio je Iljkić te dodao kako nakon toga Leko može zatražiti propitivanje ustavnosti tog pitanja ili naložiti da se referendum raspiše.
Istaknuo je kako su javno prozivali predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leku da je on odgovoran za cjelokupnu proceduru – on je naložio saborskom Odboru za Ustav, poslovnik i politički sustav da uzme u rad potpise vezane za referendum o ćirlici.
Iljkić smatra da nakon istupa Stožera za obranu hrvatskog Vukovara u medijima je Leko odreagirao jer drži do sebe kao državnog službenika.
“Kad je shvatio da je on odgovoran za čitavu proceduru, onda je stvari pokrenuo s mrtve točke”, zaključio je Iljkić.
Stožer za obranu hrvatskog Vukovara je u još prosincu prošle godine prikupio i Saboru predao više od 650 tisuća potpisa kojima se traži raspisivanje referenduma na kojem bi građani odlučili o prijedlogu da pravo na ravnopravnu službenu uporabu svog jezika nacionalne manjine ostvaruju u sredinama u kojima čine više od polovice, umjesto sadašnje trećine stanovništva.