Imate dojam da ste zadnjih mjesec dana izloženi LGBT propagandi? U pravu ste!

Foto: Snimka zaslona/Facebook/Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Ustavni sud je u presudi o udomiteljstvu naložio sudovima, centrima za socijalnu skrb i drugim tijelima da homoseksualnim parovima omoguće stjecanje statusa udomitelja, iako Zakon o udomiteljstvu to ne predviđa i iako je sam sud ocijenio da je postojeći Zakon u skladu s Ustavom. Ustavni sudac Miroslav Šumanović je u svojem izdvojenom mišljenju na presudu ocijenio da je na djelu “ustavnosudski hiperaktivizam koji drastično nadilazi propisane ovlasti Ustavnog suda i narušava diobu vlasti i vladavinu prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Sudac Šumanović: ‘Ustavni sud odlukom samoinicijativno uvodi u hrvatski pravni sustav ‘pravo’ istospolnih partnera na zajedničko udomljavanje djeteta’

Javnost je LGBT hiperaktivizmu u slučaju udomiteljstva izložena već više od mjesec dana – homoseksualni par, Ivo Šegota i Mladen Kožić “iskaču iz paštete”, skoro se svaki dan pojavljuju na drugoj televiziji ili u intervju nekom mediju. Od 19.12.2019. do danas, a pogotovo u vrlo kratkim razdobljima od 19. do 21.12., od 28. do 30.1. i na dan presude Ustavnog suda 7.2. objavljeno je oko 90 članaka u mainstream medijima u kojima se jednostrano prikazuje slučaj homoseksualnog para. Njihovih medijskih pojavljivanja je bilo toliko puno da se u video intervjuu za Večernji čak i Kožić potužio: “Trebate proći 10 televizija, pet časopisa, sve dnevne novine. Potrošiti jako puno novaca…”

> Tko su Ivo Šegota i Mladen Kožić i koje udruge i stranke stoje iza njih?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medijsko bombardiranje javnosti Šegotom i Kožićem počelo je 19. prosinca kad je Jutarnji list objavio članak pod naslovom: “JUTARNJI DOZNAJE: SUD ODLUČIO DA GAY PAR SMIJE UDOMITI DIJETE Nakon odbijanja na nekoliko instanci, Ivo i Mladen konačno dočekali pravdu”.

LGBT udruga Dugine obitelji, čiji su Šegota i Kožić članovi, je slavodobitno priopćila da neće stati na udomljavanju, nego i tražiti medicinski potpomognutu oplodnju i posvajanje za homoseksualne parove, što je Jutarnji prenio kao: “NAKON POVIJESNE ODLUKE SUDA SLIJEDI NOVA BITKA: LGBTI osobe tražit će pravo na posvajanje djece i pravo na medicinski pomognutu oplodnju za gay parove”. 

Šegota i Kožić održali su 21.12. konferenciju za medije na kojoj su izvjestili javnost o tome da su “jako sretni što je to [presuda Upravnog suda] dogodilo, sretni smo što je to upravo u ovo vrijeme božićnih praznika i to nam je došlo kao jedan prekrasan poklon, jedna nada da će nam se ostvariti želje za udomiteljstvom tijekom sljedeće godine”. “Nemamo unaprijed definirane kriterije savršenog djeteta”, izjavio je Kožić; “hoće li to biti jedno, dvoje ili troje djece, potpuno savršenog zdravlja ili sa nekim zdravstvenim poteškoćama, hoće li to biti djeca bijele puti ili tamnije puti, to nama zaista nije važno”. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se iz njihove pressice već tada moglo razumjeti da Upravni sud nije presudio da Šegota i Kožić mogu udomiti dijete, već samo vratio slučaj Centru za socijalnu skrb na ponovno postupanje, mediji su nastavili plasirati lažnu priču koju su bili zavrtili, da homoseksualni par može udomiti djecu: “Životni partneri Ivo i Mladen zadovoljni sudskim odobrenjem za udomiteljstvo”; “Gej par koji je dobio dozvolu za udomljavanje djece: Spremni smo ih udomiti više”… Jutarnji u slavljeničkoj atmosferi nije propustio izvijestiti da je “DODIJELJENA NAGRADA ZA LEZBIJKU GODINE Počasnu nagradu osvojio gay par koji su povijesnom odlukom Upravnog suda postali udomitelji”. Još je samo nedostajalo da Centar pod pritiskom medijske propagande doista dodijeli Šegoti i Kožiću status udomitelja, pa se pogrešnog prikazivanja odluke Upravnog suda nitko ne bi ni sjećao. Međutim, to se nije dogodilo. Uslijedio je “hladan tuš”. 

“U šoku smo. Ivo, inače emotivniji dio naše obitelji, samo je šutio. Skamenio se nakon što smo pročitali rješenje Centra za socijalnu skrb, dok sam ja ponavljao kako to nije moguće (…), zaprepašteno govori Mladen Kožić, životni partner Ive Šegote, s kojim već treću godinu zaredom vodi bitku protiv države”, prenosi 24 sata prve intimne reakcije homoseksualnog para na novu odbijenicu Centra, koja je došla usred europskog rukometnog prvenstva, pa su mediji vijest o tome objavili tek dva dana nakon finala, 28.1. 

Intenzivna medijska kampanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uslijedila su tri dana intenzivne medijske kampanje od oko 30 članaka u mainstream medijima u kojoj su se izmjenjivali nevjerica, zgražanje, prijetnje i pritisci sa svih strana na ravnateljicu Centra za socijalnu skrb Zagreb, jer se usudila pomrsiti planove LGBT lobijima i potpisati rješenje o odbijanju Šegote i Kožića. Nakon što su Šegota i Kožić medijima objašnjavali kako se osjećaju zbog novog razvoja događaja i koji su im sljedeći koraci, u srijedu ujutro se SDP-ov Stazić u Saboru obrušio na ravnateljicu Centra protiv koje je Sandra Bečić podnijela kaznenu prijavu. 

Iako je već od prve vijesti o odbijenici Centra bio poznat komentar predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse o tome da “Centar može ponovno donijeti isto rješenje, ali bi obrazloženje odluke moralo biti daleko temeljitije obrazloženo”, mediji su to ignorirali. Medijski tjedan je završio gostovanjem Šegote i Kožića na N1 i njihovim razgovorom s Jelenom Veljačom za Jutarnji, kojoj su “otvorili dušu” o tome kako je Šegota šefu već najavio “rodiljni dopust”, kako će “ići kroza zid ako treba” te da će nova kuća u Svetoj Nedelji gdje bi živjeli s udomljenom djecom, koju grade “baš iz tog razloga”, biti dovršena u rujnu.

Baš kad se činilo da je medijska kampanja završila,  Sandra Benčić i koordinator udruge Dugine obitelji, Daniel Martinović, su uz pomoć Darija Juričana održali konferenciju za medije, ali je tema bila medijski iscrpljena. Čak ni oštre poruke o tome da je “odbijanje sudskih odluka prvi znak autoritarnog režima” nisu je uspjele oživjeti. U medije ju je vratila hiperaktivistička odluka Ustavnog suda kojom je sud odbacio zahtjeve za ocjene ustavnosti Zakona o udomiteljstvu, među kojima je i ona Šegote i Kožića, ali i naredio centrima za socijalnu skrb da istospolnim parovima omoguće stjecanje statusa udomitelja iako to Zakon ne predviđa. Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda, izjavio je da će se nakon presude “ovom paru [Šegoti i Kožiću] morati omogućiti da pod istim uvjetima sudjeluje u postupku udomiteljstva”. Šegota je u izjavi za Telegram otkrio kakve je osjećaje izazvala nova sudska odluka: “Izuzetno smo zadovoljni i sretni. (…) Bez riječi smo, ne možemo vjerovati da se to stvarno dogodilo, iako smo vjerovali da će Ustavni sud tako postupiti”.

Najmanje se govorilo o interesima djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U cijelom slučaju oko homoseksualnog para i udomiteljstva, najmanje se govorilo o važnosti majke i oca za odgoj i razvoj djece.

“Što su to roditeljske figure, zašto ovise o spolu?” pita se Kožić. Mediji, koji prešućuju aktivističko djelovanje Šegote i Kožića, ne propitujući ulogu LGBT lobija u cijelom slučaju, prikazuju ih kao urban, dobrostojeći, situiran i emotivan homoseksualni par, djecu hrvatskih branitelja, kojima je životni cilj udomiti teško udomljivu djecu, kako bi ih spasili iz doma, za što se ozbiljno psihički i financijski pripremaju, educiraju, grade posebnu kuću u kojoj bi živjeli s djecom i već se tri godine bore protiv sistema kako bi to ostvarili. No, ta “ružičasta” slika ne može promijeniti činjenicu da svakom djetetu trebaju njegova majka i otac i da je u najboljem interesu djeteta i ključno za njegov razvoj da ga njegova majka i otac odgajaju ili zajednica koja im je najsličnija, a ako to nije moguće, zajednica provjerene društvene skrbi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.