U domovima zdravlja na područjima koja su ovoga proljeća bila pogođena poplavom u studenome bi trebao započeti pilot projekt infomatizacije patronažne djelatnosti, kao prvi korak u modernizaciji rada patronažnih sestara i njihovu povezivanju s ostalim segmentima zdravstvenog sustava.
Pilot projekt dio je nacionalnog projekta informatizacije patronažne djelatnosti koji provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), a financira ga Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) kroz program potpora.
Patronažne sestre modernizirat će svoj rad uz pomoć mobilnih uređaja – tableta, koji će omogućiti kvalitetnije evidentiranje i praćenje svih aktivnosti, na jedinstven način i na jednom mjestu.
Sestre, naime, još uvijek vode papirnate kartoteke kućanstava i pacijenata koje obilaze, podaci o njihovu radu nisu strukturirani, pa nedostaju pravovremene informacije i povezanost s ostalim dijelovima zdravstvenog sustava.
Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, lani je u patronažnoj djelatnosti radilo 845 viših medicinskih sestara, te 72 medicinske sestre srednje stručne spreme. Svaka od njih skrbi o prosječno 4.990 osiguranika, a lani su obavile više od 1,3 milijuna posjeta pacijentima.
Korištenje tableta skratit će, kažu u HZZO-u, vrijeme unosa podataka i modernizirati njihovo arhiviranje, a patronažne sestre više neće morati višestruko prepisivati podatke.
Osim vođenja kvalitetne evidencije, patronažna sestra moći će, primjerice, fotografirati promjene na koži pacijenata, madeže, dekubituse, a fotografije odmah proslijediti izabranom liječniku. Isto tako, moći će učitati mjerenje šećera, krvnog tlaka i rezultate spirometrije.
U okviru projekta izradit će se Centralni informacijski sustav patronaže i web servis za razmjenu podataka s drugim sustavima u zdravstvu.
Informatizacija će omogućiti jednoobrazno prikupljanje podataka i standardizaciju postupaka u patronažnoj djelatnosti, povećanje kvalitete i učinkovitosti, te smanjiti troškove zdravstvenog sustava, kažu u HZZO-u.
Sustav patronažne zdravstvene zaštite bit će povezan s ordinacijama primarne zdravstvene zaštite, centralnim zdravstvenim informacijskim sustavom i sustavom nacionalnih preventivnih programa.
Za provođenje pilot projetka u domovima zdravlja na poplavljenim područjima, u koji je uloženo 485.000 kuna, HAKOM je donirao 30 mobilnih uređaja i sustav za nadzor.
Patronažu je kao važan segment primarne zdravstvene zaštite koji skrbi o djeci prepoznao i UNICEF koji će također donirati dio mobilnih uređaja, a mogućnost sudjelovanja u projektu putem donacija najavile su i neke privatne kompanije, ističu u HZZO-u.
Tekst se nastavlja ispod oglasa