Istarski SDP o Uljaniku: ‘Lokalna vlast omogućila je ulazak neoliberalnog kapitala u Istru’

Foto: Fah

Predsjednik istarskog SDP-a Vili Bassanese komentirajući u petak u Puli tešku situaciju u Uljanik Grupi, rekao je da je razlog najveće gospodarske krize u povijesti Istarske županije, osim pogrešnog modela privatizacije i ne slučajne inertnosti te nekompetencije Uprave Uljanika, lokalno političko okruženje koje je u svom dijelu omogućilo da se kriza Uljanika dogodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz odgovornost Uprave i Nadzornog odbora Uljanika istarski SDP traži i osnivanje saborskog Istražnog povjerenstva o poslovanju Uljanik Grupe.

“Tek se sada, kada se Uljanik nalazi u najvećoj krizi u svojoj povijesti, shvatilo kako je potrebno imati niz neovisnih stručnjaka, puno znanja i kompetencija te nadasve bezuvjetnu političku volju ne bi li se kriza donekle riješila. Potrebno je imati jasnu i javnu strategiju te detaljno razrađen plan restrukturiranja s ciljem zadržavanja radnih mjesta, a ne otpuštanja radnika ili prikrivenih namjera interesnih grupa iza kojih stoji politika”, izjavio je Bassanese na konferenciji za novinare.

‘I lokalno političko okruženje omogućilo da se dogodila kriza Uljanika’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je kako već 25 godina u Istarskoj županiji vlada ista lokalna vlast koja “ili nije razumjela, nije htjela ili nije znala iskoristiti sve prednosti Istre za dobrobit lokalnog stanovništva”.

Istovremeno, naveo je predsjednik istarskog SDP-a i gradonačelni Umaga, Bassanese, ta ista lokalna politika je svojim činjenjem omogućila ulazak neoliberalnog kapitala u Istru, kojemu je jedini cilj ostvarivanje profita, a ne zaštita radnika ni opća dobrobit.

“Živimo u Istri, gdje nam vladajući uporno tvrde da smo najbolji u svemu, ali nažalost, to nije istina. Pitamo se gdje je problem, možda u tome što živimo u Istri gdje je politička podobnost u prednosti nad sposobnošću pojedinaca”, istaknuo je Vili Bassanese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako je u Istri očito “politička raznolikost problem, a ne bogatstvo, jer ako nisi ‘naš’ onda si protiv „nas“.

Možda je upravo to, ocijenio je Bassanese, najveći problem koji je doveo do slučaja Uljanik, jer “nije bilo kritične mase neovisnih i kompetentnih pojedinaca koji su na vrijeme trebali i morali upozoriti da je – car gol”.

“Sada, kada su radnici Uljanika svojim štrajkom razotkrili i javno rekli da je ‘car gol’, kada se to više ne može sakriti, neovisno o njihovom pojačanom političkom trudu da ublaže stvar, vrijeme je da cijela Istra stane iza radnika Uljanika i pokaže onu ljudsku solidarnost, koja je nestala upravo radi te dugogodišnje pogrešne politike”, zaključio je predsjednik istarskog SDP-a Bassanese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica pulskog SDP-a te SDP-ova županijska i pulska gradska vijećnica, Sanja Radolović, izrazila je zabrinutost za budućnost brodogradilišta Uljanik, jer “isplatom dviju plaća problemi ne nestaju”.

“Uz dosadašnju neupitnu poslovnu, a možda i kaznenu odgovornost same Uprave, evidentno je da ne posjeduju znanje, sposobnosti i viziju za izlazak iz ove situacije”, poručila je Radolović.

Naglasila je da SDP traži odgovornost Uprave i Nadzornog odbora Uljanika te osnivanje saborskog Istražnog povjerenstva kako bi se raščistila situacija oko poslovanja Uljanik Grupe.

Na konferenciji za novinare istarskog SDP-a o kriznoj situaciji u Uljaniku sudjelovao je i Marko Ferenac, načelnik Općine Vižinada i potpredsjednik SDP Istre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.