Istraživanje CroElecto: Popularnost Neovisnih za Hrvatsku raste, a HDZ-u pada

Foto: fah Fotomontaža: narod.hr

Istraživanje javnog mnijenja CroElecto agencije 2×1 komunikacije za siječanj prikazuje velike promjene u političkim preferencijama, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad bi iduće nedjelje bili izbori za Europski parlament, a na njima se natjecalo osam lista, neodlučnih bi bilo tek 8,29%.

HDZ bi osvojio 26,37%, odnosno dva postotna boda manje no u prosincu. Za SDP bi glasalo 21,96%, također nešto manje no prošli mjesec. No, za Amsterdamsku koaliciju glasalo bi 13,95%; dakle, tri boda više no prošli mjesec, čime je Amsterdamska prestigla Živi zid u europreferencijama. Živi zid se tako s 10,49% premjestio na četvrto mjesto. Uz Amsterdamsku najveći rast (dva boda u odnosu na prosinac) zabilježili su Neovisni za Hrvatsku s 8,56%. Most bi, gotovo jednako kao u prosincu, odabralo 6,77%.

Od ostalih ponuđenih lista koje su ostale ispod praga su koalicija Hrast-HKS sa 2,21% te HNS sa 1,38%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mandatima bi to značilo četiri za HDZ, tri za SDP, dva za Amsterdamsku te po jedan za Živi zid, NHR i Most, navodi N1.

Predsjednici Kolindi Grabar Kitarović popularnost je u siječnju pala na 13,35%, no Andreju Plenkoviću, bez obzira na to što HDZ bilježi lošije rezultate, popularnost je narasla na 13,74% čime je on prvi put, uz najnegativnijeg, preuzeo i mjesto najpozitivnijeg političara prema dojmu građana.

Anka Mrak-Taritaš zadržala se na trećem mjestu najpozitivnije doživljenih političara s 3,62%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče političara koji su kod ispitanika doživljeni kao najveći negativci političke scene u Hrvata, predvodi ih predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković s 21,57%. Predsjednik SDP-a Davor Bernardić je drugi s 10,10%, a na trećem mjestu neslavnog popisa dogodila se promjena. Milorada Pupovca, koji je mjesecima držao to mjesto, zamijenio je Ivan Pernar s 5,49%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.