Ivan Ćaleta: Kad obitelj nije cijenjena, kako očekivati demografsku obnovu koja se toliko spominje u političkim krugovima?

“Mnoge štetne zakone, koji su trenutno važeći možemo mijenjati tamo gdje se i donose – u Hrvatskom  saboru. Biti političar, plemenit je poziv. U sadašnjem političkom okruženju, nije to jednostavno postići”, istaknuo je Ivan Ćaleta, nositelj liste U ime obitelji – Projekt domovina za 5. izbornu jedinicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomirani je inženjer drvne industrije. Suprug i otac petero djece. Rođen u Splitu, a od 1997. živi u Slavoniji. Radi kao nastavnik u Vinkovcima.

Narod: Zašto ste se uključili u politiku?

Uključio sam se u projekt Domovina, jer želim osigurati stvarne, a ne kozmetičke promjene na ovim izborima. Bio sam aktivan u oba prikupljanja potpisa na ustavnoj zaštiti braka i obitelji te promjeni nepravednog izbornog sustava. Uvidjevši kako političari na razne načine izigravaju volju naroda te time samo potvrđuju lošu reputaciju u tom istom narodu koji ih bira… Taj ‘začarani krug’ moramo prekinuti, jer narod treba uvijek birati dobro, a ne kao što je do sad birao – protiv ili manje zlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod: Koji su danas najveći problemi hrvatskog društva?

U prvom redu to je obezvrjeđivanje obitelji, zatim korupcija te nepravedan izborni zakon, koji u Sabor uvodi podobne, a ne sposobne.

Kad obitelj nije cijenjena, kako očekivati demografsku obnovu koja se toliko spominje u političkim krugovima? Nepotizam, korupcija, podobnost,… već 15 godina uništavaju naše gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedoci smo problema s nepravednim obračunima toplinske energije i razdjelnicima topline, u slavonskim gradovima Vukovaru, Vinkovcima i Slavonskom Brodu. Sličan je problem i u drugim hrvatskim gradovima. Građani su već primijetili kako boja plina nije više plava, nego žuta, što u prijevodu znači višu potrošnju uz manje topline. Ta sprega politike, HERA-e i distributera topline mora se prekinuti.

Narod: Što želite promijeniti? Gdje vidite da vi možete doprinijeti?

Vladajući političari se boje naroda, a to ne bi trebali! Mnoge štetne zakone, koji su trenutno važeći možemo mijenjati tamo gdje se i donose – u Hrvatskom  saboru. Biti političar, plemenit je poziv. U sadašnjem političkom okruženju, nije to jednostavno postići. No, kako moj otac zna reći: “Da je lako, već bi netko drugi to napravio”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To naravno zahtijeva puno energije, odricanja i sebedarja. To najbolje znaju moji ukućani, koji me u zadnje vrijeme ‘slabo viđaju’. Smatram kako političari trebaju služiti narodu, a ne obrnuto.

Narod: Zašto mislite da je pitanje obitelji važno političko pitanje?

Na referendumu o braku, gotovo 70 % birača izjasnilo se da traži ustavnu zaštitu braka kao zajednice žene i muškarca. Najnovija istraživanja pokazala su da oko 90 % Hrvata smatra da brak nije zastarjela institucija, 85 % djece u Hrvatskoj rađa se u braku, a više od 95 % naših građana stavlja obitelj na prvo ili drugo mjesto po važnosti u svom životu.

Narod: Kako vidite Hrvatsku kakva bi trebala biti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, nisam samo ja taj koji misli da je obitelj važna. A zašto onda političari, koji bi trebali zastupati naše vrijednosti – ne ulažu naš novac iz proračuna za potporu obitelji? Zašto ne izglasavaju zakone koji jačaju brak i obitelj? Zašto ne ulažu novac u obrazovanje naše djece i poštene plaće za njihove učitelje, nastavnike, profesore…? Na žalost, živimo u zemlji u kojoj mala skupina – odlično plaćenih političara – nama biračima, nameće svoje stavove. To, poštovani birači, treba mijenjati ako želimo da Hrvatska procvjeta u gospodarskom i u svakom drugom pogledu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.